Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU
Jesteś w: Manager » Surowce

Znaczący spadek zapasów ropy naftowej w USA

12.07.2018 09:48  Surowce
Znaczący spadek zapasów ropy naftowej w USA
O ile początek tygodnia na rynku ropy naftowej był spokojny i przyniósł wzrosty, to podczas wczorajszej sesji nastroje inwestorów znacząco się zmieniły. W środę cena ropy naftowej WTI spadła aż o 5 procent, schodząc do okolic 70 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy Brent zostały jeszcze silniej przecenione, bo aż o niecałe 7 procent, docierając do okolic 74 USD za baryłkę. Dzisiaj rano na wykresach obu tych gatunków ropy widać odreagowanie wzrostowe, ale jego skala jest niewielka w porównaniu z zakresem wczorajszych zniżek.
 
Ceny ropy naftowej poruszały się pod delikatną presją podaży przez większość wczorajszego dnia, ale gwałtowne spadki nastąpiły dopiero późnym popołudniem polskiego czasu, po publikacji amerykańskiego Departamentu Energii. Instytucja ta podała w swoim cotygodniowym raporcie, że zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadły o 12,6 mln baryłek do poziomu 405,2 mln baryłek. Jest to znacznie większa zniżka niż ta, której oczekiwano na rynku: spodziewano się spadku o 4,5 mln baryłek.
 
Co ciekawe, tuż po publikacji tego raportu – sprzyjającego stronie popytowej – notowania ropy wzrosły, jednak bykom wystarczyło siły na utrzymywanie wzrostów przez zaledwie kilka minut. Później notowania ropy gwałtownie zawróciły w dół. Zniżka zapasów nie była bowiem konsekwencją szczególnie dużego popytu na paliwa w USA, lecz raczej obniżonego importu ropy naftowej do Stanów Zjednoczonych.
 

 
Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com
 

 
Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Warto jednak zaznaczyć, że w jakimś stopniu sezonowy wzrost popytu jednak wpływa na sytuację dotyczącą zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Trwa okres letnich wyjazdów, który tradycyjnie oznacza większy popyt na paliwa w tym kraju, co odzwierciedlone bywało już podczas wcześniejszych tygodniowych raportów Departamentu Energii. Jednocześnie, Stany Zjednoczone coraz śmielej zwiększają eksport ropy naftowej. W ostatnich dniach pojawiły się informacje o rekordowym czerwcowym eksporcie ropy do Indii, czyli kraju, który dotychczas czerpał największe ilości tego surowca z Bliskiego Wschodu, w tym również z Iranu.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie