Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU
Jesteś w: Manager » Surowce

"Force majeure" na rynku aluminium

17.04.2018 09:42  Surowce
"Force majeure" na rynku aluminium
Kwiecień bieżącego roku przejdzie do historii na rynku aluminium. 6 kwietnia Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjskiego oligarchę Olega Deripaskę, niegdyś najbogatszego człowieka Rosji (przed krachem finansowym z lat 2007-2008), a dzisiaj prezesa drugiej największej spółki produkującej aluminium na świecie – UC Rusal. Przedsiębiorstwo to pod kątem produkcji aluminium jest wyprzedzane jedynie przez chińską spółkę Hongqiao.
 
Decyzja Amerykanów odbiła się szerokim echem na rynku aluminium i faktycznie wstrząsnęła nim od strony fundamentalnej. Po narzuceniu sankcji na Deripaskę i UC Rusal, zaczęły pojawiać się problemy z dostawami aluminium do różnych krajów świata. Co więcej, sytuacja jest daleka od uspokojenia, a wręcz przeciwnie – problemy ze strukturą dostaw wydają się piętrzyć.
 
Naturalnie odbiło się to na cenach aluminium, które na początku kwietnia wręcz szaleją. W samym poprzednim tygodniu cena aluminium na London Metal Exchange (LME) wzrosła o 12%, co jest największą tygodniową zwyżką w historii notowań londyńskiego kontraktu, czyli od 1987 r.

Tymczasem na początku bieżącego tygodnia cena aluminium kontynuuje wzrosty: w poniedziałek notowania kontraktów na LME przekroczyły poziom 2350 USD za tonę, docierając tym samym do najwyższych poziomów od sześciu lat. W dynamicznej zwyżce cen swój niebagatelny udział mają inwestorzy instytucjonalni, którzy w ostatnich dniach panicznie zamykali krótkie pozycje na rynku aluminium.
 
Notowania cen aluminium, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Obecna sytuacja jest wyjątkowa na rynku aluminium, który w historii dużo częściej zmagał się z nadpodażą niż deficytem. Podaż aluminium na ogół jest relatywnie prosta do dostosowania do zapotrzebowania na globalnym rynku w porównaniu do innych metali przemysłowych i szlachetnych. Tymczasem obecnie, za sprawą sankcji na UC Rusal, również spółka Glencore, handlująca m.in. rosyjskim aluminium, najprawdopodobniej ogłosi tzw. force majeure („siła wyższa”) na niektóre dostawy tego metalu.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie