Jesteś w: Manager » Smak luksusu

Dyskretny czar luksusu

22.07.2014 14:53  Smak luksusu
Dyskretny czar luksusu JAK NAJPROŚCIEJ OPISAĆ BELLAGIO USYTUOWANE NA CYPLU JEZIORA COMO? BEZ CIENIA PRZESADY MOŻNA POWIEDZIEĆ, ŻE JEST TO JEDNO Z NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC W EUROPIE.

Urocze niewielkie miasteczko od lat przyciąga ludzi wielkich i sławnych. Pojawia się tu ich tak wielu, że nie muszą dbać o anonimowość… Wybierają zwykle właśnie Bellagio, choć nad Como nie brakuje wspaniałych miejsc. Na marginesie – nie bez powodu Amerykanie zafascynowani europejską elegancją nazwali najlepszy hotel w Las Vegas właśnie „Bellagio”…
Warto przypomnieć, że jezioro – zwane wówczas Lacus Larius – stanowiło już w I wieku naszej ery miejsce wypoczynku starożytnych Rzymian. Na zachodnim brzegu znajduje się średniowieczne sanktuarium Sacro Monte di Ossuccio – kompleks kaplic wpisany w 2003 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Właściciele motorówek obwożących turystów z dumą pokazują domy światowych celebrytów, jak np. George’a Clooney’a, Madonny, Brada Pitta czy też Richarda Bransona. Nic więc dziwnego, że jezioro stanowiło scenerię licznych filmów, m.in. „Casino Royale” o przygodach Jamesa Bonda, a nawet „Ataku klonów”, jednej z części „Gwiezdnych wojen”.
Wiele czasu spędzał tu kanclerz Niemiec Konrad Adenauer. To tutaj spisał znaczną część własnych wspomnień. Z okien swojej willi widział najsłynniejszy hotel w Bellagio – Grand Villa Serbelloni, a także stanowiące kiedyś jego część budynki Fundacji Rockefellera. Historia nie byłaby pełna, gdyby nie dodać, że w hotelu tym zatrzymał się w 1929 roku przyszły prezydent USA Franklin Delano Roosevelt, a ponad pół wieku później John Kennedy.
Lista gości Villi Serbelloni jest dłuższa niż ten artykuł. Obejmuje koronowane głowy, czołowych polityków i przedstawicieli biznesu, a także artystów (m.in. Uma Thurman, Robert De Niro, Al Pacino, Robert Mitchum, Clark Gable, Anthony Quinn). Nierzadko – poza sezonem – hotel wykorzystywany jest przez filmowców. Pałacowe wnętrza, które niewiele zmieniły się od połowy XIX wieku, stanowią wymarzoną scenerię. Podobnie zresztą jak apartamenty, które niewiele mają wspólnego z typowymi hotelowymi pokojami. Ich wystrój powstawał przez długie lata – zdobią je kojarzące się raczej z muzeum meble, dzieła sztuki i bibeloty. Za oknami rozciąga się malownicza panorama – błękitne jezioro Como otoczone stromymi górami i alpejskie ośnieżone szczyty w tle.
Grand Hotel Villa Serbelloni to prawdziwy pałac wzniesiony w XIX wieku przez zamożnego przemysłowca, który ofiarował go w prezencie swojej żonie. Choć trudno w to uwierzyć, obdarowana nie była zadowolona, w związku z czym kompleks kupił szwajcarski bank, a następnie słynna rodzina hotelarzy – Bucher. Budynek został powiększony o dwa skrzydła i dostosowany do potrzeb najbardziej wymagających gości. I tak zostało do dziś, co nie oznacza, że nic się nie zmieniło. Kolejne modernizacje wprowadziły wszystkie zdobycze nowoczesności – choć zrobiono to w sposób bardzo dyskretny, wykazując szacunek dla tradycji.
Goście mają do dyspozycji nie tylko imponujące historyczne wnętrza, ale też dwa duże baseny – kryty i na wolnym powietrzu. Przedmiot dumy właścicieli stanowi słynna w całych Włoszech restauracja z gwiazdką Michelina „Mistral”, którą prowadzi gwiazda telewizji kulinarnej Ettore Bocchia. Druga hotelowa restauracja oferuje znakomite dania kuchni włoskiej, i to w cenach podobnych jak większość lokali w Bellagio. Trzeba też wspomnieć o wyjątkowej części SPA, w której wszystkie zabiegi wykonywane są – bez udziału jakichkolwiek urządzeń – przez wyspecjalizowany personel.
Chociaż najlepsze europejskie hotele szczycą się pięcioma gwiazdkami, to jednak system ten nie odzwierciedla wszystkiego, co oferuje Villa Serbelloni. Mówiąc żartobliwie, należałoby mu pozaregulaminowo przyznać jeszcze przynajmniej trzy dodatkowe gwiazdki. Pierwszą – za rewelacyjną obsługę; kompetentny personel jest zawsze gotów do pomocy. Drugą – za dyskrecję; to jedno z nielicznych miejsc, w których osoby publiczne mogą zachować anonimowość. Trzecią – za szacunek do historii, a jednocześnie umiejętność godzenia tradycji z nowoczesnością.
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager