Jesteś w: Manager » Rynek

Summer Camp 2019 – najlepsze startupy z Polski Wschodniej

09.09.2019 11:11  Rynek
30-31 sierpnia w Rynie spotkali się przedstawiciele prawie 300 startupów z programu Platformy Startowe prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Startup Summer Camp 2019 był okazją do wymiany doświadczeń, zdobycia wiedzy i kontaktów oraz zaprezentowania się przed inwestorami. Na pięć najlepiej rokujących przedsięwzięć czekały atrakcyjne nagrody.

Startup Summer Camp daje unikalną szansę porozmawiania o swoich pomysłach z ekspertami oraz kolegami z kraju i zagranicy. Stwarza okazję do dzielenia się swoimi pasjami z osobami takimi jak Wy – ludzie, którzy mają odwagę i determinację, by realizować swoje marzenia – podkreślał Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP.

Druga edycja letniego obozu dla startupów zgromadziła kilkuset uczestników oraz kilkudziesięciu prelegentów i doświadczonych praktyków biznesu. Jedną z gwiazd konferencji był Dave Birss. Mówca i trener z wieloletnim doświadczeniem w największych światowych agencjach reklamowych uczył jak skutecznie pobudzać kreatywność i sprawnie realizować jej efekty w biznesie.

Wśród prelegentów konferencji znaleźli się ponadto przedstawiciele m.in. Polskiej Grupy Energetycznej, Grupy Azoty, Cyfrowego Polsatu, SMARTFRONT, Brand24, Solace House, Startup Academy, Blue Dot Solutions, Syntoil, Mentors 4Starters oraz Netrix Ventures.

Program tegorocznej konferencji został podzielony na trzy ścieżki tematyczne: Warsztat, Inspiracja i Nauka. Uczestnicy Startup Summer Camp mieli okazję poszerzyć wiedzę na temat prowadzenia biznesu, budowy strategii i marki, marketingu czy pozyskiwania klientów.

Kulminacyjnym punktem tegorocznego Summer Campu były sesje pitchingowe. Do wystąpień przed inwestorami przedsiębiorcy przygotowywali się podczas warsztatów pod okiem ekspertów. Nagrodą dla najlepszych była nie tylko szansa na zdobycie serc i portfeli inwestorów.

–  Dla uczestników zorganizowaliśmy konkurs, którego formuła opiera się na prezentacji przed gronem potencjalnych inwestorów. Nagrodą jest udział w jednej z największych konferencji startupowych na świecie, DLD Tel Aviv Innovation Festival – zapowiedział na starcie konferencji Marcin Sowa, szef Departamentu Innowacyjności w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii w imieniu minister Jadwigi Emilewicz.

Trzy główne nagrody ufundowane przez MPiT w postaci wyjazdu na DLD Tel Aviv Innovation Festival, w dniach 16-19 września 2019 r. zostały przyznane następującym firmom:

        I.            Bisonte – twórcy podwodnego drona o zmiennej geometrii kadłuba,

      II.            Breather ONE – startup pracujący nad urządzeniem do rehabilitacji dla chorych na astmę i POChP,

    III.            Face AC – firma oferująca innowacyjne maski antysmogowe.

Wyróżnienie publiczności otrzymał zespół Meetrigo pracujący nad platformą internetową do przetwarzania i zarządzania danymi marketingowymi i sprzedażowymi. Kapituła konkursu wyróżniła firmę Plantbox, która pracuje nad technologią zwiększającą efektywność upraw. Nagrody w postaci biletów wstępu do Centrum Badawczo-Rozwojowego Legia Lab oraz podwójnego zaproszenia na Science4Football przyznał partner strategiczny wydarzenia – Legia Training Center.

W Rynie nie mogło zabraknąć głosu ekspertów od wspierania startupów z PARP. Można było posłuchać i porozmawiać m.in. o działaniach Agencji na rzecz rozwoju młodych firm. Duża część poświęcona była temu, jak sprawić, by dochodziło do zawiązywania współpracy startupów z dużymi firmami.

– Podczas Summer Camp 2019 sporo mówiliśmy o korzyściach współpracy w układzie startup-korporacja-akceleracja. Konkluzje z dyskusji można ująć w kilku punktach:

1.      Prezentując swój produkt startupy powinny akcentować wartości, jakie oferują korporacjom. Obiecywać tylko to, co mogą zrealizować.

2.      Przystępując do programu akceleracyjnego, trzeba mieć jasno określone cele.

3.      Warto poznać dobrze korporację, z którą chce się współpracować. Korporacje są zbyt duże, żeby pochylać się szczegółowo nad startupami.

4.      Korporacje nie powinny zwodzić startupów, co do dalszej współpracy z nim.

podsumowała Maryla Wojcieszek, ekspert PARP.

Wojciech Gryciuk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager