Jesteś w: Manager » Rynek

Huawei: Włochy nie wykluczą Huawei oraz ZTE z budowy sieci 5G

10.02.2019 13:25  Rynek
Włochy zaprzeczyły doniesieniom dotyczącym wykluczenia chińskich firm - Huawei Technologies i ZTE Corp, z tworzenia sieci telefonii komórkowej piątej generacji. „Nie mamy takich zamiarów”, oświadczył minister gospodarki.

Huawei, największy na świecie producent sprzętu telekomunikacyjnego, boryka się z międzynarodową analizą swoich powiązań z chińskim rządem oraz podejrzeniami, że Pekin mógłby wykorzystać swoją technologię w celach szpiegowania, czemu firma zaprzecza.

Wcześniej w czwartek włoski dziennik “La Stampa” cytował źródła rządowe, mówiące, że Rzym jest gotowy użyć specjalnych uprawnień w celu rozwiązania umów z chińskimi operatorami.

Jednak w oświadczeniu ministerstwo gospodarki stwierdziło, że nie ma żadnych dowodów na jakiekolwiek zagrożenie bezpieczeństwa w tym zakresie.

“Bezpieczeństwo narodowe jest priorytetem i jeśli zaistniałyby jakiekolwiek krytyczne kwestie, które do tej pory nie miały miejsca, ministerstwo dokonałoby oceny, czy i jakie środki podjąć”.AdChoices

Bruksela nie podjęła kroków mających na celu wykluczenie Huawei, ale operatorzy, tacy jak brytyjska BT Group i francuska firma Orange oświadczyli, że nie będą używać sprzętu 5G w sieciach krajowych.

Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że Niemcy potrzebują gwarancji, że Huawei nie przekaże danych Chinom, zanim firma otrzyma pozwolenie na udział w budowaniu sieci piątej generacji.

Włoski operator telefoniczny Telecom Italia powiedział wcześniej, że będzie kontynuował współpracę z Huawei, dopóki rząd nie ogłosi inaczej.

TIM, która prawdopodobnie używa technologii Huawei w nieco ponad 10 procentach sieci światłowodowej, oraz Fastweb, są częścią konsorcjum z Huawei w ramach testowania infrastruktury 5G w południowych miastach Bari i regionu Matera.

Vodafone, który "wstrzymał" wdrażanie urządzeń Huawei w swoich podstawowych sieciach, dopóki zachodnie rządy nie poświadczą całkowitego bezpieczeństwa ze strony chińskiej firmy, uznaje Huawei za jednego z partnerów technologicznych w testach 5G w Mediolanie.

Infrastruktura szerokopasmowa firmy Open Fibre oraz dostawcy usług Wind Tre funkcjonuje w konsorcjum z ZTE w testach 5G w miastach Prato i l'Aquila.

opr. Wojciech Gryciuk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager