Jesteś w: Manager » Rynek

Trend Micro: w 2019 r. cyberprzestępcy będą skupiać się na Internecie Rzeczy, chmurze, przemysłowych systemach sterowania i konsumentach

30.12.2018 16:48  Rynek
Trend Micro opublikował raport zawierający prognozy na rok 2019. Firma ostrzega w nim, że w przyszłym roku hakerzy w coraz większym stopniu będą skupiać się na Internecie rzeczy, chmurze, przemysłowych systemach sterowania i konsumentach. Raport pt. Mapping the Future: Dealing with Pervasive and Persistent Threats (Spojrzenie w przyszłość: jak radzić sobie z wszechobecnymi zagrożeniami oraz zagrożeniami o długotrwałym działaniu) podkreśla rosnące zagrożenie atakami na konsumentów i ewoluujące środowiska technologiczne przedsiębiorstw.

 

„Rok 2019 zbliża się wielkimi krokami. Przedsiębiorstwa powinny zdać sobie sprawę z zagrożeń wynikających z wdrażania chmury, wzajemnego przenikania się technologii informatycznych i operacyjnych oraz coraz popularniejszej pracy zdalnej” — powiedział Greg Young, wiceprezes Trend Micro ds. cyberbezpieczeństwa. „Cyberprzestępcy będą nadal stosować sprawdzone metody, czyli wykorzystywać istniejące luki w zabezpieczeniach i inżynierię społeczną oraz wykradać dane uwierzytelniające w celu osiągania zysków. Ponieważ przestrzeń ataków wciąż się rozszerza, a liczba nowych, nieznanych ataków rośnie, ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej jest, by przedsiębiorstwa przeznaczały więcej środków na szkolenie pracowników w celu zapewnienia ochrony przed atakami”.

 

Znaczenie inżynierii społecznej w przeprowadzaniu skutecznych ataków wymierzonych w przedsiębiorstwa i użytkowników indywidualnych będzie rosnąć. Od 2015 r. liczba adresów URL wyłudzających dane (phishing) zablokowanych przez Trend Micro wzrosła o niemal 3800%. Jednocześnie cyberprzestępcy coraz rzadziej (o 98%) sięgają po zestawy eksploitów. Ponadto w przypadku 99,99% eksploitów będą oni nadal wykorzystywać znane luki w zabezpieczeniach sieci korporacyjnych, ponieważ jest to skuteczna i sprawdzona metoda.

 

Trend Micro przewiduje również wzrost liczby luk w zabezpieczeniach oraz ataków związanych z infrastrukturą przetwarzania w chmurze, np. z kontenerami. Słabe zabezpieczenia chmury umożliwią jeszcze częstsze przejmowanie kont w celu kopania kryptowalut i doprowadzą do wielu fatalnych w skutkach przypadków naruszenia bezpieczeństwa w wyniku źle skonfigurowanych systemów.

 

Hakerzy będą uzupełniać sprawdzone techniki o rozwijające się technologie, takie jak sztuczna inteligencja, które pozwolą im przewidywać działania kierownictwa przedsiębiorstw, a tym samym tworzyć bardziej wiarygodne wiadomości mające za zadanie wyłudzenie danych. Ataki BEC (ang. Business E-mail Compromise) będą nadal powodować olbrzymie straty, przy czym hakerzy chętniej będą brać na celownik pracowników na szczeblach dyrektorskich i niższych.

 

W przypadku użytkowników indywidualnych powszechniejsze staną się podmiana i przejmowanie kart SIM. Ta metoda ataku umożliwia przestępcom przejęcie kontroli nad telefonem komórkowym ofiary bez jej wiedzy, a odzyskanie tej kontroli jest trudne. Ponadto coraz atrakcyjniejszym celem ataków będą inteligentne domy, które wykorzystują domowe routery i urządzenia połączone z Internetem.


Wojciech Gryciuk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager