Jesteś w: Manager » Rynek

Art Cinema: światło i dźwięk

18.12.2017 20:42  Rynek

 

Na przestrzeni ostatnich lat na rynku rozwiązań technologicznych dedykowanych obiektom mieszkalnym dokonało się wiele rewolucyjnych zmian

 

Sprawom tym poświęciliśmy w naszym magazynie wiele miejsca, podkreślając, że jeśli chcemy uzyskać pożądany efekt, to trzeba rozpocząć prace przygotowawcze na etapie projektowania domu. Tym razem przedstawiamy technologiczne case study firmy Art Cinema, która wiedzie prym w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań dotyczących oświetlenia i sterowania nim, a także AV i automatyki budynkowej.

 

Prace Art Cinema nad realizacją opisywanej rezydencji rozpoczęły się w 2013 r. od konsultacji z inwestorami i projektantami wnętrz. Ze względu na bardzo duże wymagania inwestorów i skomplikowane założenia cały projekt, a w szczególności koncepcja systemu sterowania oświetleniem, dojrzewał powoli i wymagał dużej liczby obliczeń, poszukiwań i znajomości dostępnych na rynku rozwiązań.

Opisywany wolno stojący budynek składa się z trzech poziomów – piwnicy, parteru i piętra – i wszędzie zostały zainstalowane innowacyjne rozwiązania z zakresu AV i automatyki budynkowej.

 

Olśniewające światło
 

Najbardziej wymagającym elementem całej realizacji było stworzenie zaawansowanego systemu oświetlenia z ogromną liczbą punktów świetlnych. Co więcej, zgodnie z koncepcją architektów wnętrz z pracowni ArtDesign w każdej przestrzeni światło tworzy zupełnie inny nastrój i inną aurę za pomocą odpowiednio dobranych kolorów.

Przykładowo w kuchni są to odcienie fioletu, w pokojach dziecięcych róż, zieleń, a w jeszcze innych miejscach kolor niebieski. Realizacja takiego zadania wiązała się z dużym wyzwaniem zarówno na etapie projektowania, jak i instalacji, ponieważ architekci przewidzieli konieczność zastosowania bardzo dużej liczby taśm, pasków RGB i opraw LED. Co za tym idzie, wszystkie te rozwiązania musiały mieć przewidziane odpowiednie sterowanie i zasilanie.  
 

Ze względu na dużą liczbę scen świetlnych, łatwość ich obsługi i możliwość zmian kolorystyki wszędzie tam, gdzie zaplanowano paski świetlne RGB, zastosowano oprawy z Dali.

Ponadstandardowa liczba rozwiązań oświetleniowych dotyczyła części relaksacyjnej, w której skład wchodzą basen oraz SPA. Na ścianach basenu zainstalowano paski LED o różnej długości, natomiast sufit został wypełniony paskami RGB oświetlającymi go od wewnątrz i od zewnątrz. Dodatkowo został tutaj również zainstalowany zestaw opraw halogenowych, rozlokowanych w całej przestrzeni. Ciekawostką może być to, że oświetlenie bazujące na paskach LED RGB znalazło się nawet pod prysznicem. Wszystkie stosowane w tej realizacji paski to produkty Osram. Jak podkreślają projektanci z Art Cinema, praktycznie cały obiekt został wypełniony światłem.
 
 

Kolejnym przykładem ciekawego systemu oświetleniowego był domowy bar. Podświetlono tam całą ladę barową i lodówki na wino. Wiele pasków LED RGB znajduje się także w sali kinowej i w salonie, gdzie podświetlają sztukaterie. Dodatkowo źródła światła zostały zainstalowane w słupie będącym obudową kręconych schodów. Cały system jest zarządzany za pomocą interfejsu Crestron, który – zgodnie z życzeniem zamawiającego – został zainstalowany na iPadach oraz w iPhone’ach. Ponadto sterowanie może odbywać się również z poziomu paneli naściennych Lutron seeTouch.  
 

Nie lada wyzwaniem było poprowadzenie okablowania do wszystkich opraw nad stropem technicznym. Na wyższych poziomach kable są prowadzone w sufitach, po podłodze lub w ścianach. Biorąc pod uwagę, że ewentualna awaria przewodów wiązałaby się z koniecznością skuwania posadzki albo przekuwania ścian, najważniejsze połączenia zostały zdublowane bądź zwielokrotnione, tak aby zabezpieczyć się na wypadek ewentualnej awarii.

Obraz i muzyka

Cała rezydencja została wyposażona w nagłośnienie typu multiroom. Zostały w nim zastosowane m.in. głośniki sufitowe TDG NFC-61, Vanguard CSC600, Polk Audio RC60i, głośniki ścienne Waterfall Hurricane czy instalowane w rogach pokoi Cornered C3. Ponadto niezależną strefę nagłośnieniową stanowi taras, gdzie zastosowano wyjątkowe głośniki w formiekul Architettura Sonora. Ciekawostkę stanowią zastosowane w saunie suchej cztery głośniki SpeakerCraft Ruckus 6 zamknięte w obudowach przypominających kamień

Cały system multiroom obsługuje kontroler Crestron SWAMP-24x8 z rozszerzeniem SWAMPE-8. Dzięki temu, że wzmacniacze charakteryzuje duża moc, a grube kable głośnikowe mają przekrój 2,5 mm kw., całe zasilanie udało się umieścić w jednym miejscu, w centralnej rozdzielni. Jak informuje projektant z Art Cinema, na potrzeby tego projektu został stworzony specjalny kalkulator, który po wprowadzeniu mocy wzmacniacza, impedancji długości linii i przekroju kabla obliczał straty i to, jaka moc rzeczywista trafia do głośnika. 

W sali klubowej umieszczono wysokiej klasy aktywny zestaw M6 firmy Meridian Audio. Za źródła dźwięku do systemu multiroom odpowiadają dwa główne urządzenia. Pierwszym z nich jest streamer sieciowy Autonomic MMS-5A. Pozwala on na podanie pięciu różnych sygnałów do pięciu niezależnych stref. Obsługuje radio internetowe, serwisy streamujące, takie jak Spotify, Tidal, Deezer i Pandora, a także wspiera transmisję dźwięku z urządzeń mobilnych przez AirPlay. Streamer ma dysk o wielkości jednego terabajta pozwalający na wgranie ulubionej muzyki. Drugim źródłem sygnału jest czterokanałowy tuner radiowy FM Apart PR4000R. 

Jednak w opisywanej rezydencji nie tylko dźwięk, lecz także obraz są przekazywane w sieci. Źródłami obrazu są trzy dekodery satelitarne, rejestrator obrazu z monitoringu oraz Apple TV, na którym pracuje Netflix. Sygnał z systemu trafia m.in. do telewizorów marki Loewe: ART 40, ONE 55 i ART 55, znajdujących się w kuchni, siłowni i sypialni. W centralnym punkcie rezydencji, a więc w przestronnym salonie, został zainstalowany potężny telewizor Loewe Reference 75 UHD o przekątnej 75 cali, z dedykowanymi głośnikami Reference Speaker ID i subwooferem SUB 800. Dzięki znajdującemu się we wszystkich telewizorach protokołowi RS-232 również ich funkcje są zintegrowane z centralnym systemem sterowania. Dzięki temu takie zadania jak włączanie i wyłączanie, wybór źródła sygnału czy regulacji głośności można wykonywać także z tabletów z interfejsem Crestron.

Kino w domu

Na poziomie –1 ulokowano salę kinową. Jest ona doskonale przygotowana Cała rezydencja została wyposażona w nagłośnienie typu multiroom. Ponadto niezależną strefę nagłośnieniową stanowi taras pod względem akustyki, wygłuszona i odizolowana od pozostałych pomieszczeń.

Pracujący 
tutaj system audio bazuje na instalacyjnych rozwiązaniach Waterfall. Zestaw kinowy został zaprojektowany w konfiguracji 7.2. Jako głośniki frontowe i głośnik centralny wykorzystano rozwiązania Waterfall LCR300, w roli surroundów pracują zestawy LCR150, natomiast za transmisję najniższych częstotliwości są odpowiedzialne dwa subwoofery SUB 600 zainstalowane pod ekranem. Cały system wielokanałowy jest zasilany za pomocą głównego amplitunera Integra DTR-60.6, natomiast dla subwooferów zostały przygotowane dedykowane im wzmacniacze Waterfall. Za wyświetlanie obrazu jest odpowiedzialny projektor SIM2 Nero 3 rzutujący na ekran Screen Research Image Cadre o wymiarach 300 x 169 cm. Filmy odtwarza Blu-ray Integra DBS-30.3. W celu zmiany płyty nie trzeba wychodzić z kina, odtwarzacz został umieszczony w szafce na środku sali. Cały system jest sterowany za pomocą procesora Crestron.

Pełna integracja

Do zadań firmy Art Cinema należały również: wykonanie projektu i montaż wszystkich rozwiązań dotyczących instalacji niskoprądowych. Pierwszą z nich jest system monitoringu bazujący na komponentach marki Ganz. Co ciekawe, zostały w nim wykorzystane kamery pracujące w rozdzielczości 4K. Projektantom zależało na kamerach wysokiej rozdzielczości, ponieważ monitoring może być podglądany na telewizorach, a nawet na ekranie w sali kinowej. 

Zainstalowane przez krakowskiego integratora systemy umożliwiają także sterowanie ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym. Aby to umożliwić, zostały zainstalowane czujniki temperatury i wilgotności marki Crestron, które sterują elektrozaworami oraz podają sygnał do samej pompy ciepła. Czujniki temperatury są zainstalowane w ścianach, sufitach, a w kilku przypadkach nawet za tapetami. W budynku zainstalowano także elektrycznie opuszczane i zarządzane przez system Lutron zewnętrzne, antywłamaniowe rolety. Ważnym elementem systemu automatyki są też czujniki zalania zlokalizowane w kotłowniach i łazienkach. W przypadku gdy system wykryje zalanie, w sposób automatyczny zamykany jest główny zawór. 

Nad zarządzaniem wszystkimi systemami czuwa procesor Crestron AV3 i dostęp do wszystkich systemów – zarówno CCTV, wideodomofonu marki Siedle, alarmu, jak i sterowania ogrzewaniem – jest dostępny z poziomu interfejsu uruchamianego na urządzeniach mobilnych. Czujki alarmowe są stosowane nie tylko do potrzeb ochrony przed osobami niepożądanymi. Także wtedy, gdy alarm nie jest uzbrojony, czujki odpowiadają za włączanie i wyłączanie światła, m.in. w łazienkach czy na korytarzach. Prezentowana rezydencja to przykład nowoczesnej integracji architektury, sztuki i technologii. Cały dom jest naszpikowany różnorodnymi rozwiązaniami pozwalającymi na relaks, rozrywkę, a także zapewniającymi komfort i bezpieczeństwo. Doskonałe tego uzupełnienie stanowi zaś dopracowana w najdrobniejszych szczegółach architektura wnętrz. Dzięki wzorowej integracji wszystkich systemów realizacja dowodzi, że zaawansowane technologicznie rozwiązania po prostu ułatwiają życie domownikom, a ich obsługa może być łatwa i intuicyjna. 

Rozszerzona wersja tekstu ukazała się w AVIntegracje 10/2017

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager