Jesteś w: Manager » Rynek

Światło i dźwięk

18.12.2017 20:42  Rynek


Światło i dźwięk

 

Na przestrzeni ostatnich lat na rynku rozwiązań technologicznych dedykowanych obiektom mieszkalnym dokonało się wiele rewolucyjnych zmian

 

rawom tym poświęciliśmy w naszym magazynie wiele miejsca, podkreślając, że jeśli chcemy uzyskać pożądany efekt, to trzeba rozpocząć prace przygotowawcze na etapie projektowania domu. Tym razem przedstawiamy technologiczne case study firmy Art Cinema, która wiedzie prym w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań dotyczących oświetlenia i sterowania nim, a także AV i automatyki budynkowej.

 

Prace Art Cinema nad realizacją opisywanej rezydencji rozpoczęły się w 2013 r. od konsultacji z inwestorami i projektantami wnętrz. Ze względu na bardzo duże wymagania inwestorów i skomplikowane założenia cały projekt, a w szczególności koncepcja systemu sterowania oświetleniem, dojrzewał powoli i wymagał dużej liczby obliczeń, poszukiwań i znajomości dostępnych na rynku rozwiązań.

Opisywany wolno stojący budynek składa się z trzech poziomów – piwnicy, parteru i piętra – i wszędzie zostały zainstalowane innowacyjne rozwiązania z zakresu AV i automatyki budynkowej.

 

Olśniewające światło

 

Najbardziej wymagającym elementem całej realizacji było stworzenie zaawansowanego systemu oświetlenia z ogromną liczbą punktów świetlnych. Co więcej, zgodnie z koncepcją architektów wnętrz z pracowni ArtDesign w każdej przestrzeni światło tworzy zupełnie inny nastrój i inną aurę za pomocą odpowiednio dobranych kolorów.

Przykładowo w kuchni są to odcienie fioletu, w pokojach dziecięcych róż, zieleń, a w jeszcze innych miejscach kolor niebieski. Realizacja takiego zadania wiązała się z dużym wyzwaniem zarówno na etapie projektowania, jak i instalacji, ponieważ architekci przewidzieli konieczność zastosowania bardzo dużej liczby taśm, pasków RGB i opraw LED. Co za tym idzie, wszystkie te rozwiązania musiały mieć przewidziane odpowiednie sterowanie i zasilanie.

 

Ze względu na dużą liczbę scen świetlnych, łatwość ich obsługi i możliwość zmian kolorystyki wszędzie tam, gdzie zaplanowano paski świetlne RGB, zastosowano oprawy z Dali. Ponadstandardowa liczba rozwiązań oświetleniowych dotyczyła części relaksacyjnej, w której skład wchodzą basen oraz SPA. Na ścianach basenu zainstalowano paski LED o różnej długości, natomiast sufit został wypełniony paskami RGB oświetlającymi go od wewnątrz i od zewnątrz. Dodatkowo został tutaj również zainstalowany zestaw opraw halogenowych, rozlokowanych w całej przestrzeni. Ciekawostką może być to, że oświetlenie bazujące na paskach LED RGB znalazło się nawet pod prysznicem. Wszystkie stosowane w tej realizacji paski to produkty Osram. Jak podkreślają projektanci z Art Cinema, praktycznie cały obiekt został wypełniony światłem.

 

Kolejnym przykładem ciekawego systemu oświetleniowego był domowy bar. Podświetlono tam całą ladę barową i lodówki na wino. Wiele pasków LED RGB znajduje się także w sali kinowej i w salonie, gdzie podświetlają sztukaterie. Dodatkowo źródła światła zostały zainstalowane w słupie będącym obudową kręconych schodów. Cały system jest zarządzany za pomocą interfejsu Crestron, który – zgodnie z życzeniem zamawiającego – został zainstalowany na iPadach oraz w iPhone’ach. Ponadto sterowanie może odbywać się również z poziomu paneli naściennych Lutron seeTouch.

 

Nie lada wyzwaniem było poprowadzenie okablowania do wszystkich opraw nad stropem technicznym. Na wyższych poziomach kable są prowadzone w sufitach, po podłodze lub w ścianach. Biorąc pod uwagę, że ewentualna awaria przewodów wiązałaby się z koniecznością skuwania posadzki albo przekuwania ścian, najważniejsze połączenia zostały zdublowane bądź zwielokrotnione, tak aby zabezpieczyć się na wypadek ewentualnej awarii.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą częścią artykułu w najnowszym numerze Managera.

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager