Jesteś w: Manager » Rynek

Silikony służą światu technologii. Chronią elektronikę i napędzają innowacje

13.05.2018 13:02  Rynek
Już od lat 60. silikony są niezbędne w branży elektronicznej. Umożliwiają rozwiązywanie wielu technicznych problemów, napędzając przy tym innowacje cyfrowe. A te rozwijają się błyskawicznie. Tylko w Europie to 12 proc. rocznie.
 
Gospodarka cyfrowa ma ogromny wpływ na praktycznie wszystkie aspekty naszego życia - od telekomunikacji i bankowości po opiekę zdrowotną i samochody. Nasze urządzenia są coraz mniejsze, lżejsze i szybsze, a technologie, takie jak baterie, diody LED i półprzewodniki rewolucjonizują sektory, o których nawet nie myśleliśmy. Jedno jest pewne -  żyjemy w erze nieograniczonych możliwości.

Silikony pomogły rozwiązać wiele technologicznych problemów
Ciągły udział Europy w światowym wyścigu technologicznym wymaga solidnego i zrównoważonego łańcucha produkcyjnego. W końcu żaden świetny pomysł nie może się zrealizować bez doskonałego wykonania. 
 
- Działając trochę "w kuluarach" innowacyjnych na rynku, silikony stały się odpowiedzią na jedne z największych wyzwań stojących przed innowacyjnymi technologiami - tłumaczy dr Pierre Germain, sekretarz generalny Stowarzyszenia CES – Silicones Europe, organizacji non-profit zrzeszającej wszystkich kluczowych producentów silikonów w Europie. - To właśnie dzięki silikonom, świat technologii uzyskał odpowiedzi na ważne pytania: jak zapobiegać przegrzewaniu? Jak chronić podzespoły elektroniczne przed korozją? W jaki sposób zabezpieczać akumulatory przed ryzykiem przepięć elektrycznych lub pożarów i jak możemy regulować temperaturę akumulatorów w miarę przejścia do zastosowań na dużą skalę, takich jak pojazdy elektryczne – dodaje dr Germain. 
 
Niezwykłe właściwości silikonu
Dzięki swym licznym wyjątkowym własnościom, już od lat 60. silikony umożliwiają rozwiązywanie wielu technicznych problemów, napędzając przy tym innowacje. Co więcej, własności silikonów pozostają stabilne w szerokim zakresie temperatury, co oznacza, że mogą skutecznie odprowadzać ciepło z coraz bardziej kompaktowych i wydajnych podzespołów w urządzeniach elektronicznych, zwiększając przez to ich niezawodność. Niezawodność jest z kolei podstawowym warunkiem wstępnym dla układów elektronicznych i półprzewodników w silnikach przemysłowych, lokomotywach i zasilaczach wymagających wyłączników wysokiego napięcia. 
 
- Silikony są odporne na wysokie napięcie i zapewniają doskonałą izolację elektryczną - ma to zasadnicze znaczenie dla półprzewodników, w telefonach komórkowych, satelitach i radarach stacji bazowych, a także dla ochrony włókien światłowodowych w sektorze telekomunikacyjnym. Silikony dają elektronice możliwość amortyzowania wibracji i wstrząsów, co jest podstawowym warunkiem dla zapewnienia im bezpieczeństwa w transporcie - zwłaszcza, że w coraz szybszym tempie zmierzamy w kierunku pojazdów autonomicznych – podkreśla dr Germain.
 
Ponadto, jak zauważa specjalista, silikony tworzą hermetyczne uszczelnienia, które chronią sprzęt przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami, są odporne na promieniowanie UV, ozon i wilgoć, zapewniają lepszą wydajność świetlną, dłuższą żywotność produktu i ochronę przed żywiołami. W urządzeniach LED-owych, przezroczyste żele i elastomery silikonowe są stosowane do hermetyzacji pojedynczych diod w zastosowaniach takich jak oświetlenie wyświetlaczy lotniczych, oświetlenie maszyn przemysłowych, systemy sygnalizacji kolejowej i drogowej oraz w oświetleniu scenicznym i teatralnym.
 
Naturalny partner w rozwoju technologii
Co ważne, silikony również w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju produktów zgodnych z zasadą zrównoważonego rozwoju: w badaniu przeprowadzonym przez firmę Denkstatt stwierdzono, że stosowanie silikonów, siloksanów i silanów przynosi oszczędności energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych, która 9-krotnie przewyższa ich ilość wytworzoną w trakcie procesów produkcji i utylizacji po zakończeniu eksploatacji. Ponadto silikony zwiększają trwałości produktów, umożliwiając ich dłuższą żywotność.
 
Z tych właśnie powodów silikony są naturalnym partnerem w rozwijaniu technologii cyfrowych i innowacji w UE. Dane z 2015 r. wskazują, że w Europie tylko na rynek elektroniczny sprzedano 35 000 ton produktów silikonowych o wartości 600 mln EUR, a przemysł silikonowy zatrudnia w powiązanych sektorach 1,7 mln osób w całej Unii. W miarę jak UE podnosi poprzeczkę dla rodzimych technologii, silikony będą nadal zapewniać wsparcie, które sprawi, że innowacje zaczną działać i będą działać lepiej.
 
- Postęp technologiczny zawsze będzie mnie zdumiewał. Z jednego prostego powodu – innowacyjne często dają nam coś, co wcześniej wydawało się nie do wyobrażenia – podkreśla dr Germain. Jednak dzięki technologii silikonowej rozwój nawet najbardziej zaawansowanych innowacji może stać się możliwy. Limitem jest tylko nasza wyobraźnia.
 
Cyfrowy przemysł dla zrównoważonego rozwoju
Unia Europejska stawia czoła wyzwaniu i stoi na czele czwartej rewolucji przemysłowej, dzięki przyjęciu nowej unijnej strategii polityki przemysłowej, programom finansowania badań i rozwoju, takim jak "Horyzont 2020", a także dzięki pojawianiu się licznych inicjatyw mających na celu pobudzenie innowacyjności w krajach UE, takich jak niedawno utworzony sojusz EU Battery Alliance. Jednak jako światowy lider w działaniach na rzecz klimatu, Unia nie może patrzeć na technologię w oderwaniu od innych czynników: innowacyjność to nie tylko recepta na pobudzanie wzrostu gospodarczego. Może ona również służyć znalezieniu sposobów na to, by praktyki biznesowe w UE stały się bardziej zrównoważone - na przykład poprzez poprawę wyników w zakresie emisji CO2 w przemyśle wytwórczym. Możliwości finansowania oferowane w ramach programu Horyzont 2020, koncentrujące się w dużym stopniu na gospodarce ekologicznej, są tego przykładem: Unia bardzo poważnie traktuje inwestycje w nowe technologie, ale równie poważnie traktuje swój program na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Źródło: CES – Silicones Europe
[qnt]
 
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager