Jesteś w: Manager » Rynek

Ricoh: Praca w przyszłości – kluczowe będą elastyczność i współpraca

26.11.2019 14:16  Rynek
Pracownicy nie boją się nowych technologii i tego w jaki sposób te wpłyną na ich stanowisko pracy. Według wyników badań zrealizowanych na zlecenie Ricoh 61% europejskich pracowników uznaje, że nowe technologie ułatwią im współpracę z innymi i pozwolą wykonywać obowiązki w dużo bardziej elastyczny sposób.

77% badanych przyznaje, że patrząc w perspektywie najbliższych 10 lat, ma odpowiednie kwalifikacje, aby móc pracować i dostosowywać się do nowych wymogów rynku pracy. Jednocześnie aż 81% z nich oczekuje, że pracodawca wesprze ich w  przygotowaniu do zmian, zapewni dostęp do szkoleń i zadba o rozwój ich kompetencji technologicznych. Szczególnie, gdy firma wprowadza nowe rozwiązania bazujące np. na Sztucznej Inteligencji i robotyce.

David Mills, CEO, Ricoh Europe powiedział: “Nigdy wcześniej nowe technologie nie wpływały tak szybko na sytuację na rynku. I nic nie wskazuje na to, aby tendencja ta miała osłabnąć. Technologia wciąż będzie zmieniać sposób w jaki pracujemy. Pozwoli zapomnieć o wielu mozolnych i powtarzalnych zadaniach i skupić się na bardziej kreatywnym aspekcie pracy. Efektywne korzystanie z tych możliwości wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Biorąc pod uwagę jak bardzo zróżnicowane pod względem wieku i kompetencji są obecnie zespoły pracujące w firmach – pracodawcy muszą zadbać o opracowanie optymalnego pakietu szkoleń.”

Współpraca i elastyczność będą miały kluczowe znaczenie dla środowiska pracy przyszłości. Choć obowiązki zawodowe będą realizowane w dużo bardziej elastyczny sposób nie oznacza to, że biuro jako przestrzeń pracy przestanie mieć racje bytu. Jedynie 28% badanych przewiduje, że praca będzie odbywać się całkowicie zdalnie. Według 74% pracowników ich umowa w przyszłości będzie zawierała zapisy dotyczące elastycznego trybu pracy. A 32% jest skłonnych zgodzić się na 10% niższe zarobki, jeśli pracodawca będzie oferował możliwość łączenia pracy zdalnej i stacjonarnej.

“Najlepszymi pracodawcami są firmy, w których największy nacisk kładziony jest na rozwój współpracy i elastyczność. Nowe podejście może okazać się bezcenne. To dzięki niemu pracownicy będą w dużo większym stopniu zmotywowani i entuzjastycznie nastawieni do codziennych obowiązków” – dodał David Mills.

Wojciech Gryciuk 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager