Jesteś w: Manager » Rynek

Polska branża budowlana otwiera się na pracę w chmurze – podsumowanie konferencji Autodesk

30.11.2018 12:35  Rynek
 


Chmura to obecnie jeden z ważniejszych trendów w procesie transformacji cyfrowej w poszczególnych sektorach przemysłu. Dotyczy to także sektora budowalnego, który ze względu na swoją specyfikę (duża liczba rozproszonych danych oraz podmiotów zaangażowanych w proces, prowadzenie wielu inwestycji jednocześnie) otwiera się na nowości technologiczne i zachodzące globalne zmiany w tym obszarze. Praca w środowisku chmury w oparciu o BIM 360 była tematem przewodnim konferencji Autodesk „Budowa w chmurze - współpraca przy planowaniu, projektowaniu i zarządzaniu”, która odbyła się 28 listopada w Warszawie. Materiały z konferencji dostępne będą w najbliższych daniach na stronie 
www.autodesk.pl/budowawchmurze

„Postawiliśmy pytanie – Czy polska branża budowlana jest gotowa na współpracę w chmurze? Zauważamy spory potencjał w obszarze cyfryzacji sektora budowalnego. Procesu zmian nie da się zatrzymać, ani tym bardziej odrzucić. Realizacja projektów zgodnie z metodyką BIM jest już powszechna w wielu czołowych biurach projektowych oraz firmach wykonawczych w Polsce. Kolejnym etapem, zdajemy sobie sprawę, że nie natychmiastowym, będzie usprawnianie współpracy i zarządzania projektami, z wykorzystaniem środowiska chmury” – mówi Przemysław Nogaj, menadżer ds. rozwiązań Autodesk dla architektury i budownictwa.

„Widzę nieodzowność pracy w chmurze, jako standardu w najbliższych latach. Jednak, tak jak w przypadku innych nowości technologicznych, tak i w tym konieczne jest przełamanie pewnych barier - uzyskanie wsparcia ze stron Państwa, wprowadzenie na uczelniach wyższych kształcenia w tym zakresie, wypracowanie racjonalnych standardów – które w rezultacie zrekompensują nakłady pracy architektów, wyższym wynagrodzeniem za projekt. Benefity wynikające z takiej metodyki pracy będą odczuwalne na każdym etapie procesu inwestycji – zwłaszcza dla inwestora prywatnego lub publicznego oraz wykonawcy, m.in. w postaci łatwiejszej i bardziej elastycznej parametryzacji elementów budowy i wyposażenia, a przez to zwiększonej kontroli kosztów i ekonomizacji procesu budowy”. – Mariusz Ścisło Prezes SARP

Konferencja zgromadziła ponad dwieście osób zaangażowanych w proces inwestycyjno-budowlany – architektów, firmy budowalne oraz inwestorów. Zagadnienia poruszane podczas poszczególnych sesji obejmowały korzyści i bariery związanych z wykorzystaniem BIM 360 oraz dostarczyły wielu praktycznych przykładów. Zastosowanie BIM 360 (jako centralnego narzędzia wymiany informacji) i jego zalet w codziennej pracy, przybliżyła Skanska, pionier w zakresie stosowania tego rozwiązania w Polsce. Nie zabrakło również dobrych praktyk ze świata. Swoimi doświadczeniami podzieliła się szwedzka firma TIKAB, której przedstawiciel zaprezentował m.in. jak jeden z największych właścicieli nieruchomości w Szwecji poprawił funkcjonowanie zarządzanych przez siebie budynków integrując proces projektowy w Autodesk BIM 360.

Przedstawiciele Autodesk – polscy i zagraniczny – poświęcili dużo miejsca platformie BIM 360. Omówione zostały korzyści z wykorzystania BIM 360 na placu budowy, w postaci usprawnionej komunikacji zdarzeń oraz zatwierdzania dokumentów na linii inwestor – projektant – wykonawca – podwykonawca. Uczestnicy konferencji #budowaWchmurze mogli odwiedzić stanowiska Autoryzowanych Partnerów Autodesk, na których zaprezentowano m.in. praktyczne możliwości platformy chmurowej Autodesk i jej wpływ na współpracę międzybranżową, zarządzanie danymi oraz na projekty infrastrukturalne, jak również polskie i zagraniczne case studies. Ważnym elementem konfekcji była wystawa innowacyjnych narzędzi wspierających pracę podmiotów współpracujących przy realizacji inwestycji, takich jak: tablety dotykowe, drukarki wielkoformatowe, skanery laserowe 3D.

Wojciech Gryciuk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager