Jesteś w: Manager » Rynek

Patriotyzm gospodarczy

20.09.2017 15:22  Rynek


Patriotyzm gospodarczy

Patriotyzm gospodarczy to pojęcie obszerne, sprowadzane najczęściej do prostej zasady: kupuj polskie produkty


Niesłusznie; to stanowczo za mało. Na proste pytanie: „Czy jestem patriotą gospodarczym?” powinien odpowiedzieć każdy przedsiębiorca i to niezależnie od wielkości prowadzonego biznesu, a także każdy urzędnik i polityk, od którego w jakikolwiek sposób zależy funkcjonowanie rynku w naszym kraju. Na pewno nie jest patriotą gospodarczym ktoś, kto płaci podatki za granicą, zwabiony niższą stawką PIT lub VAT. Z całą pewnością nie jest patriotą gospodarczym urzędnik występujący w imieniu prawa oraz rzekomego interesu państwa, który doprowadza do upadku przeżywającą przejściowe problemy firmę. Świetnie przecież zdaje sobie sprawę, że w konsekwencji narazi państwo na straty, związane choćby z wypłatą zasiłków dla zwolnionych pracowników. Nic wspólnego nie ma z patriotyzmem gospodarczym polityk, który w imię partyjnych lub biznesowych układów przymyka oczy na luki prawne, na które jak sępy czekają różni kombinatorzy.

 

Przykłady takie można by długo wymieniać. Szkoda, że nikt nie przeprowadził rzetelnego badania, które czarno na białym pokazałoby, jaki jest rzeczywisty poziom patriotyzmu gospodarczego. Jaki procent społeczeństwa rozumie, że patriotyzm gospodarczy to fundament powszechnie deklarowanego patriotyzmu. Cóż, znacznie łatwiej wykrzyczeć: jestem patriotą i kocham wszystko, co polskie, niż uczciwie zapłacić (skądinąd niewysoki) podatek dochodowy. Niestety, wielu Polaków nadal hołduje hasłu z czasów minionego ustroju: państwowe znaczy niczyje.

Sens patriotyzmu gospodarczego polega na podejmowaniu świadomych i odpowiedzialnych decyzji ekonomicznych, mających pozytywny wpływ na dobrobyt w rodzinnym kraju. A jak to wygląda z punktu widzenia top managerów największych polskich firm? Poprosiliśmy ich o opinię na ten temat.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą częścią artykułu w najnowszym numerze Managera.

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager