Jesteś w: Manager » Rynek

Otwarta bankowość w Santander Bank Polska

10.06.2019 20:15  Rynek
 

Zgodnie z wymogami dyrektywy PSD2Santander Bank Polska udostępnił produkcyjnie API tak zwanym podmiotom trzecim (TPP).Rozwiązanie to umożliwi pobieranie w bezpieczny dla klientów sposób informacji o rachunkach płatniczych i kartach kredytowych, w tym historii transakcji, inicjalizacji transakcji płatniczej oraz informacji na temat wysokości dostępnych środków.

Dostęp do danych rachunków płatniczych będzie wymagał udzielenia przez klienta zgody, którą będzie można cofnąć w dowolnym momencie.

 

– Udostępnienie API licencjonowanym podmiotom trzecim i jednoczesne rozpoczęcie tzw. okresu powszechnego stosowania jest kamieniem milowym w dostosowaniu się do przepisów Dyrektywy PSD2.Jednocześnie dążymy do zaoferowania naszym klientom wielu dodatkowych usług wykraczających poza te, wynikające bezpośrednio z regulacji PSD2. Infrastruktura, którą wdrożyliśmy umożliwi nam lepszą integrację z partnerami, a także doskonale uzupełni nasze działania w programach akceleracyjnych, w których stawiamy na współpracę z przedstawicielami sektora fintech – powiedział Dariusz Paczewski, InnovationOfficerodpowiedzialny w Santander Bank Polska za program PSD2.

 

Usługi API opierają się na standardzie PolishAPI w wersji 2.1.1. Został on wypracowany wspólnie przez przedstawicieli sektora fintech i banków, pod auspicjami Związku Banków Polskich. Santander Bank Polska dołożył starań, żeby zaimplementowane procesy były jak najbardziej przyjazne zarówno dla podmiotów trzecich, jak i dla klientów.

 

–W Santander Bank Polska mocno wierzymy w otwartą bankowość i jej pozytywny wpływ na świat finansów. Pracujemy nad licznymi rozwiązaniami wykorzystującymi szanse wynikające z dyrektywy PSD2, które ułatwią życie użytkownikom i wzmocnią wizerunek naszego banku jako innowacyjnego partnera. Nasi klienci już wkrótce będą cieszyć się nowymi narzędziami do codziennego bankowania oraz zarządzania finansami – powiedział Szymon Staśczak koordynujący wdrożenie PSD2 od strony biznesowej.

 


Dostęp do API PSD2 jest bezpłatny i nie wymaga interakcji z przedstawicielami banku, cały proces przebiega on-line. Do połączenia z API wymagane są jedynie:

  •        poprawny i aktualny certyfikat PSD2, zgodny ze standardem ETSITS 119 495
  •      wywołanie usługi register - zastosowanie procedury w oparciu o protokół „OAuth 2.0 Dynamic Client Registration” (RFC 7591)

 

Pełna dokumentacja API, informacje o środowisku testowym oraz opis procesu podłączenia do API, zarówno w piaskownicy (sandbox) jak i na środowisku produkcyjnym, znajdują się pod adresem https://developer.santander.pl/#/sandbox

 

Podstawowy adres służący do wywoływania usług API na środowisku produkcyjnym to https://api.santanderbankpolska.pl


opr. Vladyslav Andreiev 
__________________________________________________________________

Kalendarium

wrzesień 2019 r. 
I runda akceleracji dla startupów z regionu CEE organizowana przez MIT Enterprise Forum CEE - termin zgłoszeń: do 30 czerwca 2019 r.

http://manager.inwestycje.pl/rynek_manager/MIT-Enterprise-Forum-CEE-rozpoczyna-nabor-do-jesiennej-edycji-programu-akceleracyjnego;339263;0.html

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager