Jesteś w: Manager » Rynek

Platformy Startowe Polski Wschodniej: Unicorn Hub DemoDay #1 - I runda programu inkubacji dla startupów

02.08.2019 21:50  Rynek


31 lipca 2019 r. w Warsaw Plaza Hotel odbyło się Unicorn Hub DemoDay #1 - pierwsza impreza startupowa w ramach programu Platformy Startowe Polski Wschodniej
, zorganizowana przez Fundację „OIC Poland” oraz 12 partnerów ekosystemu Platformy Startowej Unicorn Hub. Licznie zgromadzeni goście mogli wysłuchać pitchy 19 wysoce innowacyjnych projektów, które zakończyły I rundę programu inkubacji Platformy Startowej Unicorn Hub. 

- W wydarzeniu wzięło udział ponad 120 osób. Wśród gości pojawili się reprezentacji ponad 20 funduszy inwestycyjnych oraz przedstawiciele Instytucji otoczenia biznesu. W wydarzeniu wzięli udział również licznie przybyli przedstawiciele Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Staraliśmy się, aby nasze startupy zostały zauważone przez potencjalnych inwestorów. Nawiązanie współpracy między nimi może przyczynić się do tego, że ich biznesy będą rosły w siłę dzięki wsparciu merytorycznemu i finansowemu – powiedział Paweł Jedynak z Fundacji „OIC Poland”, koordynator wydarzenia. 

Spotkanie otworzyła prelekcja Pani Julii Krysztofiak-Szopy, Prezes Startup Poland, która od ponad dekady jest związana z branżą startupową. W swoim wystąpieniu „Dlaczego w Polsce nie ma jednorożców?” pokazała co powinno zmienić się w Polsce, i jak powinniśmy myśleć o rozwoju startupów, abyśmy mogli doczekać się  tego pierwszego, jakże wyczekiwanego jednorożca. Zwróciła uwagę, na różnice między polskimi startupami, które głównie skupiają się na rynkach lokalnych i nie myślą o globalizacji, a międzynarodowych firmach, które stały się jednorożcami.

Podczas wydarzenie nie zabrakło również osób z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która nadzoruje program Platform Startowych.
- Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy prezentacji projektów podczas Demo day organizowanego przez Fundację OIC Poland. Wydarzenia tego typu doskonale pokazują sens programu Platform Startowych. Jesteśmy przekonani, że rozwiązania wypracowane na platformie Unicorn Hub, które mieliśmy okazję poznać, znajdą niebawem partnerów w dalszym rozwoju. Wierzymy, że sama inkubacja będzie nie tylko przepustką do dobrego startu biznesowej przygody, ale również przyczyni się do pomyślnej aplikacji do konkursu Poddziałania 1.1.2 PO PW Rozwój startupów w Polsce Wschodniej, w którym na przedsiębiorców czeka bezzwrotna dotacja w wysokości do 1 mln zł - powiedziała Agnieszka Olisko, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Startupów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i przypomina, że nabór do programu wciąż trwa.

Na scenie Unicorn Hub DemoDay#1 wystąpiło 19 startupów, które zaprezentowały efekty swojej 4-miesięcznej pracy w ramach programu inkubacji Platformy Startowej Unicorn Hub. Zaprezentowano 11 pomysłów z branży IT/ICT:

§  BSafer - system do zarządzania swoimi danymi osobowymi i zarabiania na ich świadomym udostępnianiu, 
§  4older - autonomiczny system wspierający opiekę nad osobami starszymi, 
§  Deep Clue – aplikacja mobilna do analizy maila firmowego pod względem emocji klientów, 
§  BIMproQr – system do zautomatyzowania procesów inwestycyjnych wśród azjatyckich firm budowlanych i włączyć  do tego dostawców z Polski jako głównych kontrahentów, 
§  Gmina360 – pierwsze w Polsce rozwiązanie dopasowane do potrzeb samorządów i mieszkańców, które pozwala na usprawnienie komunikacji z mieszkańcami za pomocą jednego systemu; projekt znajdzie zastosowanie również w innych dziedzinach życia, 
§  ZAX – system, który umożliwia zarabianie na swoim śladzie cyfrowym, dostarcza lepszej jakości dane oraz umożliwia komercjalizację danych,
§  BeerMa - w pełni autonomiczne urządzenie do nalewania napoi, które pozwala skrócić czas oczekiwania podczas dużych imprez i wydarzeń, 
§  BotBox – wielofunkcyjna skrzynka do łączenia i zarządzania wieloma komunikatorami w jednym miejscu, wspierana przez sztuczną inteligencję,
§  Intelicar – zaawansowany symulator nauki jazdy dla autonomicznych samochodów,
§  Apropo – narzędzie korzystające ze sztucznej inteligencji, które pozwala na skrócenie czasu przygotowania wycen przez firmy programistyczne, przy jednoczesnym zwiększeniu ich dokładności i redukcję kosztów operacyjnych, 
§  Vocaly - aplikacja do zdrowego i efektywnego rozwoju głosu i nauki śpiewu w postaci Wirtualnego Asystenta AI opartego na algorytmie sztucznej inteligencji. 

Branżę Smart City/Transport reprezentowała spółka GoFind, która tworzy rozwiązanie pozwalające na śledzenie aktywów i kosztowności i innych przedmiotów lub osób, niewymagające instalowania dodatkowej aplikacji. 

Według Jeremiego Zgierskiego – jednego z pomysłodawców projektu Prevlly „Unicorn Hub DemoDay #1 było podsumowaniem naszej inkubacji oraz możliwością zaprezentowania Prevlly przed licznie zgromadzonymi gośćmi, w tym ponad 20 funduszami inwestycyjnymi oraz przedstawicielami Instytucji otoczenia biznesu, przedstawicielami Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, a także Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Było to zwieńczenie naszej dotychczasowej pracy. Bardzo nas cieszy, że nasz pitch został odebrany w tak pozytywny sposób. Jest to dla nas niezwykle ważne doświadczenie, które dało nam, i tak już dużą, kolejną dawkę motywacji do dalszej pracy nad Prevlly. Udział w Unicorn Hub DemoDay #1 to także wymiar finansowy. Dzięki rekomendacji Platformy Startowej Unicorn Hub mamy szansę na zdobycie dofinansowania w kwocie 1 mln zł na dalszy rozwój Prevlly. Jako Zespół Prevlly chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy pośrednio i bezpośrednio przyczynili się do tego, że jesteśmy właśnie w tym miejscu.” 

Mogliśmy również wysłuchać zespołów z branży medycznej, którzy pracują nad poprawą zdrowia i jakości życia człowieka. Uczestnicy DemoDay#1 mogli zobaczyć prezentacje dotyczące takich pomysłów jak Evispine - unikatowych implantów do regulowanej stabilizacji kręgosłupa, BIOVR -  urządzenia pomagającego zwiększać efektywność badania mózgu dzięki wykorzystaniu technologii VR, Palmscope – pierwszy na świecie wideonasofaryngoskop z wymiennymi końcówkami, dzięki któremu będzie można przeprowadzić więcej badań endoskopowych. W gronie startupów medycznych pojawili się także Prevlly – pierwszy  na świecie prewencyjny plaster przeciwodleżynowy,  SolHill oferujący artyficjalne mineralizowane wody sanatoryjne do zabiegów hydroterapii. Z kolei startup Cartilago zaprezentował Implant o specjalnej architekturze pozwalającej na odbudowywanie chrząstki stawowej w miejscach uszkodzeń, ubytków lub zmian patologicznych. Ostatnim startupem z branży medycyna/zdrowie publiczne był PowerIce i ich IceUp! oferujący komponenty do rzemieślniczej produkcji kremowych lodów wegańskich opartych wyłącznie na białku roślinnym. 

Jak mówi Karolina Borner, uczestniczka i członek zespołu Vocaly: – Demo Day było zwieńczeniem naszej pracy w trakcie programu inkubacyjnego w Unicorn Hub. Wystąpienie przed komisją ekspertów, funduszami vc i startupami było nie lada wyzwaniem. Cieszymy się ogromnie, że nasza prezentacja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. W trakcie Demo Day świętowaliśmy kolejny krok na drodze rozwoju VOCALY.” 

Każdej z prezentacji przysłuchiwał się panel ekspertów, który na koniec zdecydował kto zasługuje na rekomendację Platformy Startowej Unicorn Hub, która otwiera drogę do konkursu PARP o dofinansowanie na dalszy rozwój w wysokości do 1 mln zł. 

Kolejne wydarzenie z cyklu Unicorn Hub DemoDay# planowane jest na styczeń 2020 r.

Wydarzenie było objęte patronatem medialnym serwisu mamstartup.pl.

Wojciech Gryciuk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager