Jesteś w: Manager » Rynek

Księgowi w dobrych nastrojach

09.09.2017 16:27  Rynek
Polscy specjaliści zajmujący się księgowością patrzą w przyszłość z optymizmem – tak wynika z badania Confidence Index za drugi kwartał 2017 r., przeprowadzonego przez Michael Page.
 
Ponad 72,5 proc. ankietowanych przewiduje, że w najbliższych miesiącach poprawi się ich pozycja zawodowa i sytuacja na rynku pracy. Tym samym polscy finansiści zajęli 2. miejsce, zaraz po niemieckich (75,4 proc.), a przy tym wyprzedzają kandydatów z Wielkiej Brytanii (65,7 proc.), Francji (50,8 proc.), Hiszpanii (31,5 proc.) i Włoch (25,3 proc.).
 
Niska stopa bezrobocia oraz duża ilość ofert zatrudnienia zdecydowanie pozytywnie wpływa na optymizm i pozycję kandydatów na polskim rynku pracy, co dotyczy już bardzo wielu sektorów gospodarki. Taki nastrój powinien utrzymać się przez najbliższe miesiące. Nawet pomimo najnowszych danych GUS, wg których w drugim kwartale tego roku tempo wzrostu gospodarczego w Polsce minimalnie wyhamowało z 4 proc. do 3,9 proc. Co można nazwać drobną i naturalną korektą – mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page.
 
Blisko 52 proc. ankietowanych w Polsce finansistów przewiduje poprawę ich sytuacji finansowej w przeciągu najbliższych 12 miesięcy. Największymi optymistami w tym aspekcie są Francuzi – ponad 57 proc. tamtejszych finansistów spodziewa się podwyżki. Najmniej optymistycznie w przyszłość patrzą mieszkańcy Hiszpanii – 42,3 proc., Włoch – 26,4 proc.
 
Co motywuje polskich finansistów do zmiany pracy? Ponad połowa z nich (57,1 proc.) robi to, ponieważ chce wykorzystywać i rozwijać swoje umiejętności. To najczęściej podawany powód chęci zmiany miejsca zatrudnienia. Podobnie wskazywali także kandydaci z Niemiec (40 proc.), Włoch (38,2 proc.), a także Wielkiej Brytanii (32,4 proc.). W przypadku Francji (42,1 proc.) i Hiszpanii (55,6 proc.) głównym powodem szukania nowej pracy wśród tych specjalistów było bezrobocie.
 
Co ważne, ponad połowa (53,8 proc.) finansistów w Polsce uważa, że znajdzie następną pracę w czasie krótszym niż trzy miesiące. Wyższy wskaźnik dla tego indeksu jest tylko w Wielkiej Brytanii – 73,5 proc. i we Francji – 66,1 proc. Z kolei w Niemczech wynosi on 42,1 proc., a w Hiszpanii 40,8 proc. We Włoszech natomiast oscyluje on na poziomie 23,1 proc.
 
Wyniki tych wskaźników ciekawie odzwierciedlają nastroje gospodarcze w danym kraju. Polska jest aktualnie w fazie dynamicznego rozwoju gospodarczego co generalnie przekłada się na pozytywne deklaracje ankietowanych w różnych aspektach rynku pracy – takich jak wynagrodzenie czy czas potrzebny na znalezienie nowej pracy – podkreśla Piotr Dziedzic. Przy czym należy pamiętać, że niektóre z wymienionych w badaniu krajów mają znacznie większą gospodarkę od Polski, co nawet pomimo czasowego spowolnienia w odczuciu kandydatów nie wpływa drastycznie na ich negatywne opinie – dodaje.
Źródło: Michael Page
[qnt]
 
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager