Jesteś w: Manager » Rynek

MM, 2019/07: raport Oracle - USA zbroi się przed cyberatakami

28.07.2019 15:29  Rynek
Pracownicy administracji państwowej i dyrektorzy wyższego szczebla uważają, że USA powinno więcej inwestować w zaawansowane cyberzabezpieczenia – wynika z najnowszego raportu firmy Oracle

Obawy amerykańskiego biznesu i administracji nie są pozbawione podstaw. Według badań i analiz Center For Strategic & International Studies, USA zdecydowanie przewodzi liście ofiar znaczących cyberprzestępstw i hakerskich ataków.

W ogniu cyberwojny

Ostatnie lata przynoszą regularny wzrost liczby ataków zarówno na instytucje państwowe, jak i prywatne firmy. Potwierdza to goszczący w Polsce pod koniec maja br. sekretarz generalny Interpolu Jürgen Stock. Jego zdaniem, „służby od wielu miesięcy dostrzegają wzrost aktywności przestępców nie tylko w dziedzinie terroryzmu i przestępczości zorganizowanej, ale także w obszarze cyberprzestępczości, która jest międzynarodowa z natury”. Interpol ma dziś filie w ponad 190 krajach świata i monitoruje nielegalną aktywność w sieci na wszystkich kontynentach. Tropy zazwyczaj prowadzą do Chin, Rosji, Iranu i Korei Północnej. Rządy tych krajów oczywiście zaprzeczają jakiejkolwiek wrogiej działalności w cyberprzestrzeni wymierzonej głównie wobec USA. Rok temu Izba Reprezentantów i Senat przyjęły w ustawie o zadaniach i wydatkach na obronę narodową w 2019 r. stanowisko o traceniu przez USA dominacji w cyberprzestrzeni. Dokument narzucił na Biały Dom potrzebę opracowania zaktualizowanej cyberstrategii.

– W 2015 r. doszło do gigantycznego ataku, w którym wykradziono dane ponad 21 mln pracowników administracji rządowej oraz ich rodzin. Dzięki przechwyconym informacjom hakerzy zdobyli numery przepustek i uzyskali dostęp do informacji wojskowych, adresów, dat urodzenia, zatrudnienia oraz danych o wynagrodzeniach i ubezpieczeniach. Rok później, gdy według podsumowania Białego Domu cyberataki i złośliwa aktywność w sieci kosztowały USA od 57 mld do nawet 109 mld dolarów, amerykańskie władze zdały sobie sprawę, że bez poważnych nakładów finansowych nie da się walczyć z cyberzagrożeniami – zwraca uwagę Krzysztof Grabczak, Software Practice Leader w obszarze Cybersecurity Oracle Polska.

Skuteczność technologii

Te nastroje bardzo dobrze obrazuje najnowszy raport z badań przeprowadzonych przez Oracle „Security in the Age of AI” (Bezpieczeństwo w epoce sztucznej inteligencji). Zostały one przeprowadzone na grupie dyrektorów wyższego szczebla, pracowników administracji państwowej oraz zwykłych obywateli w USA. Większość z nich uważa, że inwestowanie w oprogramowanie zabezpieczające, infrastrukturę bezpieczeństwa oraz nowe technologie w tym zakresie ma kluczowe znaczenie dla ochrony amerykańskich danych przed rosnącą liczbą cyberzagrożeń. Odpowiadając International Studies na pytanie, co uczyniłoby rząd amerykański lepiej przygotowanym do zapewnienia bezpieczeństwa danych, 51 proc. dyrektorów i 62 proc. pracowników administracji wskazało inwestowanie w infrastrukturę IT i zabezpieczeń, a odpowiednio 59 proc. i 60 proc. podało inwestowanie w oprogramowanie zabezpieczające. Jeśli chodzi o ich własne inwestycje w bezpieczeństwo w ciągu kolejnych 24 miesięcy, 44 proc. dyrektorów i 33 proc. pracowników administracji planuje nabyć nowe oprogramowanie o rozszerzonych zabezpieczeniach, a odpowiednio 37 proc. i 25 proc. z nich zamierza zainwestować zwiększyć bezpieczeństwo.
 
Inwestycje przede wszystkim w ludzi

Za największe ryzyko w zakresie cyberbezpieczeństwa grożące ich organizacjom respondenci uznali błąd ludzki. Dlatego w ciągu następnych dwóch lat zamierzają więcej zainwestować w ludzi (w formie szkoleń i zatrudniania nowych pracowników) niż w technologię (taką jak nowe rodzaje oprogramowania, infrastruktura oraz technologie sztucznej inteligencji i automatycznego uczenia), która jest niezbędna do zwiększenia bezpieczeństwa i znacznej redukcji błędów ludzkich. W ciągu kolejnych 24 miesięcy zaledwie 38 proc. dyrektorów i 26 proc. pracowników administracji planuje inwestowanie w technologie AI i ML w celu poprawy bezpieczeństwa. Zapytani o działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa jakie podjęła ich organizacja w ciągu ostatnich pięciu lat, zarówno dyrektorzy wyższego szczebla, jak i pracownicy administracji państwowej podali modernizację dotychczasowego oprogramowania (odpowiednio 60 proc. i 52 proc.) oraz przeszkolenie dotychczasowych pracowników (odpowiednio 57 proc. i 50 proc.). Niewiele ponad połowa (54 proc.) dyrektorów oraz 41 proc. pracowników administracji kupiło nowe oprogramowanie z rozszerzonymi zabezpieczeniami, natomiast 40 proc. dyrektorów i 27 proc. pracowników administracji zainwestowało w nowe rozwiązania w zakresie infrastruktury.
 
Zagrożenia dla branży IT

Zapytani o to, co uważają za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa w branży IT, respondenci na pierwszym miejscu podali ataki wrogich państw (wśród dyrektorów uważało tak 30 proc., a wśród pracowników administracji 37 proc.). 78 proc. dyrektorów, 75 proc. pracowników administracji i 64 proc. zwykłych obywateli uważa, że branża IT dysponuje wystarczającymi narzędziami do ochrony danych. Ponadto 79 proc. dyrektorów i pracowników administracji oraz 64 proc. zwykłych obywateli wierzy w to, że pod względem bezpieczeństwa danych branża technologiczna będzie postępować odpowiedzialnie i z uwzględnieniem interesów Amerykanów. Co ciekawe, zaledwie jeden na trzech dyrektorów (34 proc.) i pracowników administracji (32 proc.) uważa, że ochrona danych konsumentów stanowi obowiązek rządu, co podkreśla ogromną rolę, jaką ma do odegrania branża IT w dziedzinie ochrony amerykańskich danych.

Rola sztucznej inteligencji

Zaledwie 33 proc. dyrektorów i 20 proc. pracowników administracji wykorzystuje pełny potencjał AI i ML, chociaż mocno wierzą w to, że autonomiczne technologie oparte na AI i ML zwiększą ochronę przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa.

– Przez ostatnie kilka lat nasze działania badawczo-rozwojowe koncentrowały się na próbie prześcignięcia najbardziej zaawansowanych zagrożeń, jakie mogliśmy sobie wyobrazić. Dlatego platforma Oracle Cloud Infrastructure została przebudowana pod kątem osobnego przetwarzania aplikacji i zabezpieczeń oraz uruchamiania bazy danych Oracle Autonomous Database. Baza ta wykorzystuje technologie AI i jest pierwszą i jedyną na świecie autonomiczną bazą danych, która sama się naprawia, zabezpiecza i aktualizuje – powiedział Edward Screven, główny architekt systemów korporacyjnych w firmie Oracle. – Te i inne chmurowe technologie zabezpieczeń Oracle oparte na automatycznym uczeniu mogą stać się filarem strategii przedsiębiorstwa w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Wojciech Gryciuk
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager