Jesteś w: Manager » Rynek

HPE buduje nowy superkomputer dla NASA i tym samym wesprze przyszłą misję człowieka na Księżyc

28.08.2019 16:47  Rynek
Nowy superkomputer w NASA Ames Research Center będzie obsługiwał obciążenia związane z modelowaniem i symulacją lądowań na Księżycu.

Hewlett Packard Enterprise (HPE) informuje o superkomputerze dla NASA Ames Research Center, który został specjalnie zaprojektowany, aby wesprzeć modelowanie i symulacje wjazdu, zejścia i lądowania (EDL) w ramach misji agencji i programu Artemis. To misja zakładająca wylądowanie kolejnych ludzi na księżycowym regionie Bieguna Południowego do 2024 roku. Nowy superkomputer, nazwany przez NASA Ames - „Aitken”, jest wstępnym rozwinięciem czteroletniej, wielofazowej współpracy między HPE i NASA Ames.

Aitken, nazwany tak na cześć Roberta Granta Aitkena, amerykańskiego astronoma specjalizującego się w układach podwójnych gwiazd, przeprowadzi tysiące złożonych symulacji na poziomie wydajności aż 3,69 teraflopsa, aby umożliwić dokładne i bezpieczne lądowanie na Księżycu. 

Aitken bazuje na systemie HPE SGI 8600, kompleksowej, specjalnie zbudowanej platformie obliczeniowej o wysokiej wydajności (HPC), która obejmuje specjalne możliwości chłodzenia cieczą w celu uzyskania optymalnej wydajności energetycznej. Aitken znajduje się w nowym modułowym obiekcie superkomputerowym NASA Ames, opartym na podejściu Modular Data Center (MDC) opracowanym wspólnie z HPE w celu dostarczania zaawansowanych rozwiązań HPC, które zwiększają wydajność i przy tym znacznie zmniejszają zużycie energii elektrycznej oraz wody. 

Nowy obiekt z siedzibą w Mountain View w Kalifornii połączy natywną temperaturę w rejonie Zatoki Perskiej i metody odparowywania w celu schłodzenia superkomputera, zastępując zapotrzebowanie na wieżę chłodniczą i miliony litrów wody. 

HPE od dawna współpracuje z NASA Ames, wspólnie budujemy innowacyjne technologie HPC w celu eksploracji przestrzeni kosmicznej i kolejnych odkryć naukowych, które zwiększą ogólną wydajność i zredukują koszty - powiedział Bill Mannel, wiceprezes i dyrektor generalny HPC i AI w HPE. Jesteśmy dumni z zaprojektowania nowego superkomputera Aitken i tym samym zwiększenia możliwości dla ludzkości w kolejnej misji na Księżyc – dodał Mannel. 

Więcej o Aitken 

HPE zaprojektowało nowy superkomputer NASA Ames przy użyciu kompleksowego, specjalnie zaprojektowanego systemu HPE SGI 8600, który integruje rozwiązania obliczeniowe, oprogramowanie, networking i inne rozwiązania infrastruktury IT z ekosystemu partnerów, w tym:

·  procesory Intel® Xeon® Scalable drugiej generacji, które zapewniają zaawansowaną wydajność obliczeniową,

·  przełączniki sieciowe Mellanox InfiniBand, aby umożliwić skalowalną przepustowość dla wysoce wydajnych sieci,

·      Schneider Electric SmartShelter Containers, które umożliwiają łatwą do wdrożenia, prefabrykowaną infrastrukturę IT w bezpiecznym, odpornym na warunki atmosferyczne, ognioodpornym module danych do zdalnych lub specjalnych aplikacji. 

Pozostałe funkcje obejmują:

·         1150 węzłów, 46 080 rdzeni i 221 TB pamięci operacyjnej,

·         3,69 petaflops teoretycznej wydajności szczytowej,

·         1,03 PUE efektywności zużycia energii.

Wojciech Gryciuk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager