Jesteś w: Manager » Rynek

Huawei: Francuski Senat odrzuca ostrzejsze kontrole operatorów telekomunikacyjnych pomimo ostrzeżenia USA wobec Huawei

10.02.2019 13:18  Rynek
Francuski Senat odrzucił w środę proponowane przepisy mające na celu zaostrzenie kontroli sprzętu telekomunikacyjnego, po ostrzeżeniu USA odnośnie chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei - wynika z informacji Reutersa. 

Nowe prawodawstwo w ostatniej chwili zostało dodane przez rząd do obszernego prawa spółek i wymagałoby od operatorów telekomunikacyjnych zwrócenia się o formalne zatwierdzenie stosowania niektórych rodzajów sprzętu uważanych za szczególnie wrażliwe na ryzyko szpiegowania lub sabotażu. 

W uzasadnieniu swojego głosowania przeciwko poprawce do ustawy kilku senatorów podkreśliło, że rząd nie dał im wystarczająco dużo czasu, aby odpowiednio przedyskutować sprawę, którą uznali za kluczową i strategiczną. 

"Nie byliśmy w stanie wykonywać naszej pracy członków parlamentu" - powiedziała senator Elisabeth Lamure, która jest także wiceprzewodniczącą komisji ds. Gospodarczych izby wyższej.

Odrzucenie przez Senat oznacza, że rząd będzie musiał znaleźć kolejną ustawę, dla której uchwali te przepisy, co może opóźnić jej realizację o kilka miesięcy. 

"Rząd znajdzie inne przepisy, które podniosą tę kwestię", powiedział urzędnik we francuskim ministerstwie finansów przed głosowaniem w Senacie, spodziewając się, że poprawka zostanie odrzucona. 

Huawei to największy na świecie producent sprzętu telekomunikacyjnego, który stoi przed problemem międzynarodowej kontroli swoich powiązań z chińskim rządem i zarzutami, że Pekin może wykorzystać technologię do szpiegowania, którym to powiązaniom Huawei zaprzecza. 

Departament Sprawiedliwości USA obciążył również Huawei zarzutami naruszania sankcji USA wobec Iranu oraz kradzieży technologii robotycznej od T-Mobile US Inc. 

Przyszłe wdrożenie technologii mobilnej piątej generacji wzbudziło obawy rządu, ponieważ dwaj główni francuscy operatorzy telekomunikacyjni, Bouygues Telecom i Grupa SFR Altice Europe, już korzystają z urządzeń Huawei w swoich sieciach. 

"Przejście z 4G na 5G zmienia wiele rzeczy na poziomie technicznym. Oznacza to, że najbardziej wrażliwe informacje znajdują się nie tylko w sieci rdzeniowej, ale także w antenach "- powiedział minister finansów Bruno Le Maire w wywiadzie dla telewizji France 2 przed głosowaniem w Senacie. "Musimy chronić te poufne informacje."

opr. Wojciech Gryciuk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager