Jesteś w: Manager » Rynek

Cyfrowa rewolucja wg Equiniksa

03.10.2017 22:31  Rynek


Posiadacz największej na świecie liczby centrów danych od roku działa także w Polsce. Swoje zasoby udostępnia niemal wyłącznie w modelu kolokacyjnym, co polega na odpłatnym udostępnianiu powierzchni centrów danych pod serwery klientów.   

Z danych Accenture wynika, że cyfrowy biznes, który w 2016 r. był wart 74,9 mld USD, co stanowiło 22,8 proc. światowego PKB, będzie wart w 2021 r. 85,6 mld USD, co będzie stanowiło 24,7 proc. światowego PKB. A to oznacza rosnące zapotrzebowanie na centra danych, których coraz więcej powstaje na świecie, a te, które działały do tej pory starają się konsolidować.

W Polsce w siłę rośnie amerykański koncern Equinix, który rok temu przejął brytyjskie Telecity Group wraz z dwoma centrami danych w Warszawie oraz platformą PLIX (Polish Internet eXchange), będącą węzłem wymiany ruchy IP.– Polska gospodarka rośnie nieprzerwanie od 2007 r., a Warszawa pełni rolę regionalnego hubu, z którego ruch internetowy jest kierowany do innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, dlatego będziemy się tu dalej rozwijać. Rozwój łączy i centrów danych wpisuje się bowiem w cyfrową rewolucję. Duża część przedsiębiorstw jest tego świadoma i inwestuje w odpowiednie narzędzia, co jest możliwe dzięki chmurze – powiedział Eric Schwartz, Prezes na obszar EMEA w firmie Equinix.

Prezes obecnie stawia na rozwój organiczny, ale nie wyklucza przejęcia także innych firm na terenie Polski, tym bardziej, że polski rynek centrów danych nie jeszcze zbytnio skonsolidowany. Z danych PMR wynika, że 10 największych podmiotów kontroluje tu w sumie tylko nieco ponad połowę zasobów.

- Jednak mimo 2-, a nawet 3-cyfrowych wzrostów, nadal jesteśmy daleko w tyle w porównaniu do rynków zachodnich. W segmencie prywatnym chmura rozwija się bardzo dynamicznie, gorzej w publicznym, bo jego przedstawiciele boją się działać w tym modelu, mimo że niedawno rząd rozwiał szereg wątpliwości dotyczących prawnych aspektów stosowania chmury – powiedział Michał Jaworski, dyr. ds. strategii w Microsofcie, a poparł go w tym Leszek Maśniak, Chief Data Officer z Ministerstwa Cyfryzacji, powołując się na opublikowaną niedawno opinię prawną na ten temat.

- Od maju 2018 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje unijne, które diametralnie zmienią kwestię ochrony danych osobowych, a to może być sporym wyzwaniem dla firm i instytucji – dodał.

Equinix ma na świecie ponad 9 500 klientów, z czego ponad 210 z listy Fortune 500 i 9 z pierwszej dziesiątki. W jego zasięgu jest ponad 1 700 sieci i ponad 240 000 łączy krossowych, z których korzysta ponad 2 850 dostawców usług chmurowych i IT oraz ponad 1 200 firm finansowych przy ponad 175 centrach danych na 44 rynkach w 22 krajach przy 99,99999-proc. niezawodności.  

(opr. wogr)


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager