Jesteś w: Manager » Rynek

Boom na kamery monitoringu wizyjnego - tylko w 2018 r. sprzedano ich za 36,5 mld USD!

14.11.2019 17:37  RynekKamery monitoringu wizyjnego w przestrzeni publicznej nikogo już nie dziwią. Wykorzystywane są bowiem zarówno na ulicach, jak i w zakładach produkcyjnych czy sklepach. Globalne przychody ze sprzedaży w tym sektorze tylko w 2018 roku wyniosły 36,5 mld dolarów. Wszystko wskazuje na to, że ta suma może być jeszcze większa w kolejnych latach, dzięki postępującym zmianom technologicznym. Kamery to już bowiem nie tylko urządzenia rejestrujące obraz, ale inteligentne systemy, pozwalające na dokładną analizę danych.
 

Światowy rynek monitoringu wizyjnego nieustannie rośnie – wartość sprzedaży w ubiegłym roku wzrosła o 14 proc. w porównaniu z rokiem 2017. Agencja BIS Research przewiduje, że roczna stopa wzrostu w latach 2018–2023 może wynieść nawet 16 proc., a w 2023 r. przychody ze sprzedaży osiągną poziom 77 mld dol.Ma to przede wszystkim związek z coraz szerszymi możliwościami wykorzystywania systemów monitoringu. 

Miasta przyszłości 

Głównym obszarem stosowania systemów wizyjnych pozostają miasta, które dzięki tego typu rozwiązaniom stawiają kolejne kroki w stronę przemiany w prawdziwe smart cities. Wraz z rozwojem inteligentnych miast, rośnie także poczucie bezpieczeństwa Polaków. Wskazują na to badania CBOS: bezpieczeństwo w kraju oceniamy pozytywnie (89% badanych). Obecnie, Polacy w swojej własnej okolicy zamieszkania czują się bezpieczniej niż kiedykolwiek (98% respondentów) na przestrzeni 30-letniej historii tych badań. Według Barometru Warszawskiego aż 77 proc. osób mieszkających w Warszawie uważa, że w 2018 roku bezpieczeństwo w mieście uległo poprawie. Stołeczna straż miejska podkreśla, że w miejscach, w których są instalowane kamery, znacznie spada przestępczość. Przykładowo, po instalacji monitoringu na placu Pięciu Rogów liczba wystawianych tam mandatów zmalała prawie trzykrotnie. 

Nagrania z monitoringu służą dziś na ogół jako materiał dowodowy, a także pomagają służbom mundurowym w identyfikacji sprawców. Rosnąca automatyzacja systemów wizyjnych pozwala jednak coraz częściej wykorzystywać je także w działaniach prewencyjnych – alarmy, włączające się po wtargnięciu w określoną strefę, czy też systemy audio, które pozwalają na nadanie komunikatu głosowego, gdy zostanie zauważona niepokojąca sytuacja, to tylko przykłady nowych sposobów wykorzystania inteligentnych kamer. 

Monitoring w miastach to nie tylko kwestie bezpieczeństwa, ale także narzędzie usprawniające transport. Kamery mogą analizować zachowanie kierowców i pieszych, służyć jako cyfrowe lusterka. Wszystkie te rozwiązania, połączone w sieci, pozwalają budować logistykę transportu na miarę miast przyszłości. Przykładem mogą być kamery, które łączą się z systemami sygnalizacji świetlnej i usprawniają ruch uliczny w chwilach największego obciążenia. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Międzynarodową Unię Transportu Publicznego i Axis Communications na przełomie lat 2015-2018, rośnie także poparcie społeczne dla tego typu rozwiązań. Aż 80 proc. pasażerów i pracowników transportu publicznego z całego świata deklaruje, że monitoring faktycznie pozytywnie wpływa na płynność ruchu i bezpieczeństwo w ich mieście.

 

Monitoring w biznesie 

Jednak miasta to nie jedyna przestrzeń, w której monitoring przynosi wymierne korzyści. Coraz częściej obserwuje się jego wykorzystywanie także w przemyśle – w fabrykach i zakładach produkcyjnych. Z jednej strony, kamery pomagają zapewnić bezpieczeństwo, zarówno pracowników (mogą np. wykrywać czy osoby na terenie zakładu noszą odpowiednią odzież ochronną), jak i mienia (za pomocą wszelkiego rodzaju alarmów). Monitoring może także kontrolować procesy przemysłowe i nadawać automatyczne komunikaty w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Wśród stałych odbiorców systemów do monitoringu wizyjnego znajdują się między innymi firmy działające w sektorze energetycznymi paliwowym. 

Z rozwiązań wizyjnych coraz częściej korzysta także sektor handlowy. W tym przypadku nie chodzi tu już tylko o bezpieczeństwo, czy ochronę przed kradzieżami, ale możliwość analizy wielu danych, które pozwalają na optymalizację powierzchni sklepowych. Monitoring może pomóc precyzyjne określić liczbę osób znajdujących się w sklepie. Po zebraniu informacji z dłuższego okresu, sprzedawcy wiedzą jaka pora dnia jest najczęściej wybierana przez ich klientów na zakupy i tym samym, mogą zapewnić odpowiednią jakość obsługi w tym czasie. Innym przykładem zastosowania takiego rozwiązania jest monitorowanie kolejek do kas. Automatyczne systemy po przekroczeniu założonego wcześniej progu powiadamiają obsługę o konieczności otwarcia kolejnej kasy. Właściciele sklepów mogą wykorzystać także mapy cieplne. Pokazują one obszary, które są najczęściej uczęszczane. Na podstawie tych informacji wiadomo jest gdzie i jak wyeksponować produkty, tak aby przyciągały uwagę klientów. To zdecydowanie ułatwia pracę przy planowaniu rozmieszczenia asortymentu. 

Jednym z najciekawszych zastosowań monitoringu wizyjnego są obszary medyczne. Szpitale nieustannie borykają się z niedoborem odpowiednio wyszkolonego personelu. Przy znacznej liczbie pacjentów w wielu ośrodkach nie jest możliwe zapewnienie ciągłego, fizycznego nadzoru nad chorymi. Dzięki kamerom można bezpiecznie kontrolować stan wielu pacjentów zdalnie lub z centralnej dyżurki pielęgniarskiej. Tego typu rozwiązania są już stosowane także w Polsce, m.in. w szpitalu im. I.Mościckiego w Chorzowie, gdzie monitorowany jest stan pacjentów z zaburzeniami oddychania w trakcie snu. Kamery, posiadające własne procesory i aplikacje, mogą przekazywać nie tylko obraz, ale także szereg innych danych medycznych. Przykładem mogą być rozwiązania termowizyjne, które w czasie rzeczywistym sprawdzają temperaturę chorego. Monitoring wkracza także do diagnostyki - dzięki kamerom z możliwością wielokrotnego przybliżenia, nawet najdrobniejsze detale mogą być analizowane przez lekarzy, którzy nie mogą fizycznie pojawić się w danym szpitalu czy też na sali operacyjnej. Umożliwia to zdalne przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów, pozwalając na dzielenie się doświadczeniem i wiedzą medyczną przez specjalistów z całego świata. 

Wszystko to, nie byłoby możliwe, gdyby nie postęp technologiczny. Zaawansowane kamery sieciowe bezprzewodowo komunikują się z serwerami, dzięki czemu użytkownicy mogą nimi zarządzać z dowolnego miejsca. Jak wynika z szacunków Axis Communications, w Europie Środkowo-Wschodniej już ponad 60 proc. rynku należy do systemów cyfrowych, a wskaźnik ten nieustannie rośnie. Coraz większa rozdzielczość kamer, możliwość łączenia ich w inteligentne systemy analizujące wiele danych, spadające koszty zakupu sprzętu i rozwój usług w chmurze to elementy, które wskazują na szerokie perspektywy rozwoju dla tego rynku.

Wojciech Gryciuk

Czytaj też wywiad z Magnusem Zederfeldtem, Dyrektorem Regionalnym na Europę Wschodnią w Axis Communications: 

http://manager.inwestycje.pl/rynek_manager/O-innowacjach-w-systemach-monitoringu-wizyjnego-opowiada-Magnus-Zederfeldt-Dyrektor-Regionalny-na-Europe-Wschodnia-w-Axis-Communications;352886;0.html

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager