Jesteś w: Manager » Rynek

Automatyczna wycena nieruchomości, czyli za ile realnie można sprzedać lub kupić mieszkanie

23.05.2019 17:16  Rynek
 

Właściwa ocena wartości nieruchomości nie jest łatwym zadaniem. Osoby planujące sprzedaż lub zakup własnego domu lub mieszkania, często borykają się z tym problemem. Dane z polskiego rynku mówią, że co roku przed takim wyzwaniem staje około milion osób – właścicieli lub potencjalnych nabywców. Jak szybko i wiarygodnie wycenić lokal mieszkalny? Czy automatyczna wycena nieruchomości może ułatwić to zadanie?

Planujesz sprzedać nieruchomość, ale nie wiesz jaka cena będzie tą właściwą? Rozważasz zakup domu lub mieszkania, ale nie wiesz czy zaproponowana Ci wartość to ta najbardziej odpowiednia?Na takie pytania odpowiedzi szuka wiele osób. Na ile wycenić nieruchomość, żeby z jednej strony nie zniechęcić potencjalnych kupujących zaporową stawką, a z drugiej nie sprzedać zbyt tanio?Za ile realnie warto kupić lokal, aby nie przepłacić?

Oficjalnie

Na rynku działają specjaliści – rzeczoznawcy majątkowi – zajmujący się profesjonalnie wycenami lokali mieszkalnych. Takie estymacje wartości nieruchomości, prezentowane są w formie operatów szacunkowych. Rzeczoznawcy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie i  na podstawie różnorodnych parametrów nieruchomości szacują jej wartość rynkową. Ich wyliczenia opierają się na wielu składowych i wskaźnikach, m.in. na danych transakcyjnych podobnych nieruchomości z okolicy. Stąd ich wyceny są zazwyczaj najbardziej zbliżone do rzeczywistej wartości w danym okresie.

–Operat szacunkowy to oficjalny i wiążący dokument, który wymagany jest przez sądy lub banki w procesie decyzji kredytowej. W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami zapisane są szczegóły dotyczące tego, jak ten dokument ma wyglądać, jakie elementy musi zawierać i kto może go opracowywać– mówi Anton Bubiel, prezes zarządu platformy Rentier.io.

Niestety,operat szacunkowy nie jest tanią usługą. Sporadycznie zdarzają się także błędy popełniane przez rzeczoznawców. Dodatkowo, zawierają one elementy subiektywnego osądu ekspertów i zlecając przygotowanie wyceny kilku różnym rzeczoznawcom można otrzymać różne kwoty wartości nieruchomości. Zatem, jeżeli operat szacunkowy nie jest potrzebny dla banku lub sądu, to można skorzystać z alternatywy.

Z pomocą lub samodzielnie

Nieoficjalny szacunek wartości mieszkania lub domu mogąprzeprowadzić także doświadczeni  pośrednicy nieruchomości. Znają oni bowiem bardzo dobrze lokalne rynki i posiadają informacje o sprzedawanych w okolicy nieruchomościach. Dlatego też są w stanie ocenić z duża dozą prawdopodobieństwa realną wartość lokalu. Wynagrodzenie za pracę związaną z taką oceną pokrywa właściciel nieruchomości zazwyczaj w postaci prowizji płaconej pośrednikowi po sprzedaży mieszkania.

Co jeżeli jednak właściciel lokalu nie chce skorzystać z płatnych usług rzeczoznawcy lubpośrednika?Czy jest w stanie sam właściwe ocenić realną wartość nieruchomości? Może samodzielnie przeszukać portale ogłoszeniowe i odnaleźć na własną rękę podobnedomy lub mieszkania w okolicy. Zadanie to może być jednak zajmujące czasowo i bardzo pracochłonne. Co więcej, może się okazać, że aktualnie nikt nie sprzedaje podobnych nieruchomości w okolicy i ciężko będzie znaleźć dane porównawcze. Zatem, jeżeli właściciel mieszkania lub domu, nie chce tracić czasu na samodzielne poszukiwania i analizy, może skorzystać z rozwiązań technologicznych, które znacznie ułatwiają wycenę nieruchomości.

Na rynku są już dostępne narzędzia, które w oparciu o duże ilości danych, zarówno historycznych, jak i aktualnych, pozwalają w  prosty i szybki sposób dokonać wyceny wartości posesji, lokali czy posiadłości. Wśród takich narzędzi są również automatyczne wyceniarki nieruchomości. 

Jak działają automatyczne wyceny?

Algorytmy komputerowe wyszukujądane na temat cen nieruchomości o podobnych parametrach oraz na podstawie wprowadzonych przez użytkownika szczegółówi sprawdzająceny ofertowe lub transakcyjnenieruchomości w określonej lokalizacji. Automatyczne modele wyceny bazują na autorskich algorytmach i nie stanowią operatu szacunkowego w rozumieniu przepisów,ani nie są wykonywane w oparciu o metodologię i techniki wynikające z przepisów lub innych regulacji prawnych odnoszących się do wycen nieruchomości. Natomiast przyspieszają i ułatwiają proces zbierania ofert podobnych nieruchomości z danej okolicy i wyciągania na tej podstawie wniosków przez właściciela lokalu mieszkalnego co do najbardziej realnej w danym okresie cenytransakcyjnej.

Oczywiście tego typu narzędzia nie biorą pod uwagę wiele czynników, które uwzględniane są przez rzeczoznawców, np. ewentualnych wad prawnych lokalu ani specyficznych niestandardowych parametrów.Nie zastąpią więc profesjonalnych wycen. Są natomiast dużo tańszym lub wręcz darmowym rozwiązaniem oraz szybszymniż usługa rzeczoznawcy sposobem na poznanie realnej wartości lokalu. Wśród płatnych narzędzi dostępnych na polskim rynku są wyceniarkiUrban.One oraz Ceny.szybko.pl, a całkowicie bezpłatnie od kilku tygodniu możliwość automatycznej wyceny nieruchomości na podstawie danych ofertowychsetek tysięcy nieruchomości oferuje platfroma Rentier.io.

– Nasza platforma,bez potrzeby zakładania konta czy podawania maila,daje możliwość sprawdzenia w kilka sekundrezultatów automatycznej wyceny nieruchomości wraz z listą ofert podobnych nieruchomości w okolicy– mówi Anton Bubiel z Rentier.io. –Przedstawiane estymacjeprzygotowane są na podstawie cen ofertowych zbliżonych pod kątem lokalizacji, typu i wiekubudynku, parametrów technicznych i standardu innych lokali mieszkalnych – dodaje Bubiel.

Korzystanie z automatycznej wyceny nieruchomości jest dobrym rozwiązaniem dla właścicieli, którzyrozważają sprzedaż nieruchomości i chcą lepiej poznać aktualną sytuację rynkową. Takie narzędziamogą być również przydatna dla osób, które dopiero planują zakup mieszkania i chcą zorientować się co do cen interesujących ich nieruchomości lub ocenić czy oferta, którą rozważają jest atrakcyjna cenowo. Nie muszą przeglądać wielu portali przeszukując setki ogłoszeń,aby zorientować się w cenach w wybranej lokalizacji. 

opr. Vladyslav Andreiev 

__________________________________

Kalendarium


25 maja
Manager Magazine poleca: Warsztaty z Maciejem Orłosiem o skutecznych wystąpieniach w biznesie 

http://manager.inwestycje.pl/rynek_manager/Manager-Magazine-poleca-warsztaty-z-Maciejem-Orlosiem-o-skutecznych-wystapieniach-w-biznesie-i-nie-tylko-25-maja-2019-r.-Warszawa;341370;0.html

29-31 maja
Manager Magazine poleca: I Targi Export Expo, III Kongres  Gospodarczy CEE, VIII edycja China Homelife Poland (Ptak Warsaw Expo, Nadarzyn k/W-wy)

http://manager.inwestycje.pl/rynek_manager/Manager-Magazine-poleca-I-Targi-Export-Expo-III-Kongres-Gospodarczy-CEE-VIII-edycja-China-Homelife-Poland-29-31-maja-2019-Ptak-Warsaw-Expo-NadarzynW-wy;341797;0.html

wrzesień 2019 r. 
I runda akceleracji dla startupów z regionu CEE organizowana przez MIT Enterprise Forum CEE - termin zgłoszeń: do 30 czerwca 2019 r.

http://manager.inwestycje.pl/rynek_manager/MIT-Enterprise-Forum-CEE-rozpoczyna-nabor-do-jesiennej-edycji-programu-akceleracyjnego;339263;0.html

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager