Jesteś w: Manager » Rynek

8 mld zł przychodów grupy Asseco

18.03.2017 14:52  Rynek
Grupa Asseco zakończyła 2016 rok z najwyższym w historii poziomem sprzedaży i rekordowym zyskiem operacyjnym. Przychody wyniosły ponad 7,9 mld zł, co stanowi wynik lepszy o 9 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
 
Zysk operacyjny zwiększył się o 3 proc. i osiągnął poziom 769 mln zł. W 2016 roku grupa intensywnie rozwijała działalność na rynkach zagranicznych, gdzie wypracowała aż 79 proc. sprzedaży. Bardzo ważne dla rozwoju firmy przychody z oprogramowania i usług własnych wyniosły 6,4 mld zł, czyli 10 proc. więcej niż w 2015 roku. 
 
Grupa Asseco osiągnęła w 2016 roku rekordowo wysokie przychody ze sprzedaży, które wyniosły niemal 8 mld zł oraz zysk operacyjny, który wzrósł o 3 proc. do poziomu 769 mln zł. Intensywny rozwój wynika m.in. z udanych inwestycji zagranicznych, silnie zdywersyfikowanego portfela klientów oraz ciągłego rozwijania własnych produktów i usług.
 
Największy wpływ na wyniki w 2016 roku miał dynamiczny wzrost biznesu na rynkach zagranicznych. Udział spółek zagranicznych w całościowych przychodach zwiększył się do 79 proc. (6,3 mld zł). Oznacza to wzrost o 804 mln zł w stosunku do roku ubiegłego. Zagraniczne spółki wypracowały także 511 mln zł zysku operacyjnego, to jest o 44 mln zł więcej niż w 2015 roku.
 
Kluczową rolę w wynikach odgrywa sprzedaż oprogramowania własnego. Przychody z tego tytułu osiągnęły 6,4 mld zł, czyli o 10 proc. więcej niż rok wcześniej i stanowią ponad 80 proc. sprzedaży ogółem. Przychody są dobrze zdywersyfikowane zarówno geograficznie jak i sektorowo. Największe udziały w sprzedaży mają sektor przedsiębiorstw, na który przypada 39 proc. przychodów oraz bankowość i finanse – 39 proc., a na sektor administracji publicznej przypada 22 proc. sprzedaży. Portfel zamówień Grupy na poziomie przychodów jest wyższy o 10 proc. rok do roku i wynosi 5,5 mld zł.
 
– To był udany rok dla grupy Asseco. Działamy obecnie w niespotykanej dotąd skali dla polskich firm informatycznych. Wypracowaliśmy rekordowo wysokie przychody, które osiągnęły poziom niemal 8 mld zł, a także zysk operacyjny, na poziomie 769 mln zł. Zatrudniamy ok. 22 tys. osób w ponad 50 krajach na całym świecie. To właśnie z rynków zagranicznych pochodzi dziś 79 proc. proc. naszych przychodów – komentuje Adam Góral, prezes spółki Asseco Poland. – W 2016 roku zrealizowaliśmy plan związany z reorganizacją struktury grupy w Polsce. Ponadto, kontynuowaliśmy rozwój poprzez akwizycje nowych podmiotów, a także zwiększaliśmy udziały w naszych spółkach zależnych. W minionych 12 miesiącach konsekwentnie rozwijaliśmy międzynarodowe centra kompetencji, m.in. w obszarze ERP, płatności oraz ubezpieczeń. Zamierzamy te działania kontynuować także w 2017 roku – dodał.
 
Asseco Poland konsekwentnie buduje wartość dla akcjonariuszy i w tym roku zarząd spółki zarekomendował wypłatę dywidendy na tak samo wysokim poziomie, jak było to w 2015 roku.
 
Wzrost wyników finansowych grupy oraz kontynuacja dobrych perspektyw rozwoju pozwoliły nam na ponowne zarekomendowanie wypłaty wysokiej dywidendy i przeznaczenie w tym roku na ten cel 250 mln zł. Asseco od lat konsekwentnie dzieli się swoimi osiągnięciami z akcjonariuszami i na wypłatę dywidend przeznaczyło dotychczas ponad 1,4 mld zł – informuje Adam Góral.
 
Zarekomendowana przez zarząd spółki kwota dywidendy stanowi równowartość 3,01 zł na jedną akcję Asseco Poland i przekłada się na stopę dywidendy w wysokości 5,6 proc. (licząc na koniec 2016 roku).
Źródło: Asseco
[qnt]
 
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager