Jesteś w: Manager » Rynek

4 grudnia - Wildlife Conservation Day: czy technologia może uratować nosorożce przed wyginięciem?

03.12.2018 15:21  Rynek

Nosorożce, za ich rogi. Słonie, za ich kły. Pangoliny, za ich mięso i łuski. Lista zagrożonych gatunków wystawianych na czarnym rynku jest długa, a wszystko dlatego ponieważ docieramy do punktu krytycznego dla zagrożonej przyrody na świecie.

Zamieszanie i brak wspólnego globalnego stanowiska wobec najbardziej zagrożonych gatunków na świecie nie mogły być lepiej nagłośnione, niż dzięki ostatniej karuzeli zmian w Chinach. Najpierw Chiny znoszą 25-letni zakaz sprzedaży części ciał nosorożca i tygrysa, a następnie wycofują się z tej decyzji po szeroko zakrojonej krytyce ze strony grup ekologicznych ONZ. Niestety przywrócenie zakazu jest tymczasowe i może zostać odwołane w dowolnym momencie. I chociaż Chiny zapewniają świat, że rogi czy kły zostaną odebrane tylko tygrysom i nosorożcom hodowanym w niewoli, ruch ten niewątpliwie zachęci do nielegalnego kłusownictwa i handlu czarnorynkowego.

W moim rodzinnym kraju w Republice Południowej Afryki, nosorożce borykają się z podobnym okrucieństwem , tracąc co roku ponad 1000 osobników, co odpowiada trzem nosorożcom każdego dnia. Jeśli ten spadek utrzyma się, nosorożce wyginą do 2025 r. Poza nosorożcami, ludzie dokonują rzezi około 27 000 słoni i 100 000 łuskowców rocznie, a zgodnie z Konwencją o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Gatunkami (CITES) handel kością słoniową odbywa się nieprzerwalnie przez cały czas. Naprawdę nie ma lepszego momentu, niż teraz, aby pomóc ratować zagrożone gatunki.

Biorąc udział w walce z kłusownikami

W tym roku odnotowano istotny postęp w walce z kłusownictwem. W październiku wszystkie oczy były zwrócone w kierunku Londynu, gdzie odbywała się konferencja poświęcona nielegalnej eksploatacji zwierząt, podczas której polityczni przywódcy, szefowie państw, ministrowie i eksperci z ponad 80 krajów podjęli zobowiązania, by położyć kres zbrodniom na zwierzętach i ich przyczynom. Podczas konferencji ogłoszono szereg inicjatyw, w tym Ivory Alliance 2024. Jest to nowa koalicja przywódców politycznych, działaczy ochrony przyrody i celebrytów, których celem jest zgromadzenie w ciągu najbliższych sześciu lat 30 kolejnych krajów, które wprowadzą zakaz sprzedaży kości słoniowej. Powołano także Grupę Finansową ds. Dzikiej przyrody, złożoną z ponad 30 globalnych banków i instytucji finansowych, mającą na celu przeciwdziałanie międzynarodowym przepływom pieniężnym związanych z nielegalnym handlem dziką fauną i florą.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy widzieliśmy także znaczące postępy w nauce i technologii, które pomagają zmienić sposób, w jaki chronimy zwierzęta. Po śmierci Sudanu, ostatniego męskiego nosorożca białego, w marcu 2018 r., zespół naukowców badał wykorzystanie technologii IVF i komórek macierzystych ( IVF and stem cell technology), aby uratować podgatunek przed wyginięciem. Naukowcy badają także, w jaki sposób DNA i śledzenie genetyczne (DNA and genetic tracking) mogą być wykorzystywane do identyfikacji i ścigania kłusowników.

Od najmłodszych lat pasjonuję się dziką przyrodą - zawsze była częścią mojego życia. Dlatego uważam, że organizacje z branży technologicznej mają ogromną rolę do odegrania w społeczeństwie, i mogą mieć znaczący wpływ  także poza tradycyjnymi programami społecznej odpowiedzialności biznesu.

We współpracy z Cisco firma Dimension Data wdrożyła jedne z najbardziej zaawansowanych technologii na świecie, w tym obrazowanie termiczne, skanowanie biometryczne i zaawansowane analizy danych w prywatnym rezerwacie, znajdującym się w sąsiedztwie znanego na całym świecie Parku Narodowego Krugera w Południowej Afryce. Projekt Connected Conservation odniósł spektakularny sukces. Odkąd technologia została wdrożona w listopadzie 2015 r. liczba incydentów związanych z kłusownictwem nosorożca spadła o 96%. W 2017 r. żaden z nosorożców nie padł łupem kłusowników.

Pomimo, iż istniały inicjatywy mające na celu ochronę nosorożca na przestrzeni lat, miały one głównie charakter reaktywny, a liczba zabitych zwierząt wzrastała w alarmującym tempie. Dlatego wiedzieliśmy, że jeżeli chcemy osiągnąć realne wyniki będziemy musieli działać proaktywnie i  monitorować osoby wchodzące na teren rezerwatu – a co istotne, bez przeszkadzania zwierzętom. Dzięki temu projektowi wprowadzamy prawdziwą zmianę w podejściu do ochrony zagrożonych gatunków, demonstrując zdolność ochrony nie tylko nosorożców, ale także innych zagrożonych zwierząt, w większej liczbie regionów geograficznych.

Biznesy o wielomilionowej wartości są trudne do obalenia

Niestety, nieustanny postęp nielegalnego handlu dziką fauną i florą udaremnia funkcjonowanie niektórych nawet najbardziej obiecujących polityk antyhandlowych i wysiłków w zakresie egzekwowania prawa. Ten biznes wart jest ponad miliard dolarów i  jest uważany za jeden z największych rynków kontrabandy na świecie. Staje się on coraz bardziej metodyczny,  zorganizowany i  zaawansowany technologicznie. Strażnicy parku i rządy walczą z gangami kłusowników, którzy używają zaawansowanego sprzętu wojskowego, aby osiągnąć swoje cele.

Jeśli nosorożce wyginą, Afryka straci jedną z największych atrakcji dzikiej przyrody, część kultowej wielkiej piątki safari - lwa, słonia, bawoła, lamparta i nosorożca. To poważnie wpłynie na całe ekosystemy - glebę, owady, ptaki, roślinność i wiele innych. Szkody w środowisku mają efekt domina, więc wpływ tej straty będzie odczuwalny w obszarach takich jak turystyka i zatrudnienie. W wielu obszarach afrykańskiej sawanny całe społeczności zależą od turystyki w rezerwatach i wokół rezerwatów.

Aby powstrzymać handel nielegalnymi produktami dzikiej przyrody, musimy być tak samo wytrwali, jak przestępcy, których zamierzamy zatrzymać. Podczas gdy postęp technologiczny jest ważną bronią w walce z kłusownictwem, nie ma na razie pomysłu, aby rozwiązać problem. Skuteczne zwalczanie kłusownictwa będzie wymagać wspólnego globalnego wysiłku. Oznacza to przyjmowanie odważnych polityk zachęcających do nowych zachowań; wzmocnienie egzekwowania prawa w celu przerwania łańcucha dostaw; śledzenie przepływu pieniędzy w celu zakłóceniapotencjalnych zysków; oraz wykorzystanie najnowszych osiągnięć technologicznych do proaktywnej ochrony zagrożonych gatunków przed ludźmi. Wierzymy, że każde życie jest warte ochrony.

 Doc Watson – Group Executive, Dimension Data

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager