Jesteś w: Manager » Rynek

Więcej niż kolejny biurowiec

22.11.2017 15:14  Rynek
 

Więcej niż kolejny biurowiec

 

Stanislav Frnka, prezes HB Reavis Poland, o perspektywach rynku nieruchomości komercyjnych i Varso Tower, wieżowcu o wysokości 310 m, który powstanie w centrum Warszawy

 

Dla HB Reavis rok 2017 to kilka ważnych kamieni milowych. Zakończyła się budowa drugiego budynku West Station. Pierwszy jest już w całości wynajęty. Jak wygląda komercjalizacja drugiego budynku?

Budowę West Station II zakończyliśmy w sierpniu tego roku – miesiąc przed terminem. To jeden z największych budynków biurowych, jakie zostały oddane do użytku w Warszawie w tym roku. Pozyskaliśmy już najemców ponad trzech czwartych z 38 tys. mkw. dostępnej powierzchni. Swoje biura otworzyły lub wkrótce otworzą tu takie firmy jak Diebold Nixdorf, Lafarge, Merck i MoneyGram. Jesteśmy też blisko sfinalizowania kolejnych umów.

 

West Station budowali państwo we współpracy z państwowymi spółkami Xcity Investment i PKP. Jak wyglądała współpraca w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego?

To dobra współpraca z jasno sprecyzowanymi oczekiwaniami z obu stron. Dzięki realizacji West Station powstały nie tylko biura. Zbudowaliśmy też nową część Dworca Zachodniego od strony Alei Jerozolimskich, na parterach naszych budynków są ogólnodostępne sklepy i gastronomia, jest więcej zieleni. Wspólnie z naszymi partnerami daliśmy impuls do dalszego rozwoju tej części Warszawy jako miejsca bardziej dostosowanego do potrzeb mieszkańców i podróżnych.

 

HB Reavis jest od 10 lat silnie związany z polską stolicą. Budują tu państwo najwyższą wieżę w tej części Europy, Varso Tower, sięgającą 310 m. Jest to bez wątpienia inwestycja, która zmieni obraz Warszawy. Skąd wziął się pomysł na tak wysoką wieżę? Z jakimi wyzwaniami wiąże się takie przedsięwzięcie ze strony administracyjnej, finansowej oraz technicznej?

Varso to najambitniejszy i najbardziej skomplikowany projekt, jaki realizowaliśmy do tej pory – inwestycja, która będzie miała znaczący wpływ biznesowy i wizerunkowy na Warszawę. W stolicy działamy od ponad 10 lat. Tu rozwinęliśmy skrzydła, stworzyliśmy wiele budynków cenionych przez branżę nieruchomości, najemców, a nawet zwykłych warszawiaków, gdyż tworzą one atrakcyjny, przyjazny fragment miasta. Dysponując znakomitą działką w centrum, czekającą od kilkudziesięciu lat na sensowne zagospodarowanie, chcieliśmy zrobić następny krok. Stąd decyzja o pójściu w górę z udziałem najlepszych architektów z Polski i zagranicy. Wysokość to jednak tylko jeden z wielu wyróżników Varso. Ogólnodostępne partery i spektakularny taras widokowy, połączenie z podziemiami Dworca Centralnego, uporządkowany teren wokół – to wszystko czyni Varso miejscem naprawdę wyjątkowym. Same prace projektowe nad Varso trwały około pięciu lat. Równolegle prowadzony był proces administracyjny, który dzięki życzliwemu stanowisku władz stolicy zaowocował ostateczną zgodą na budowę. Wyzwaniem jest też sam proces budowy – w ścisłym centrum miasta, tuż obok głównego dworca kolejowego, w sąsiedztwie budynków mieszkalnych. Jednak jak pokazał pierwszy rok budowy, wiemy, jak to robić.

 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą częścią artykułu w najnowszym numerze Managera.

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager