Jesteś w: Manager » Rynek

Rekordowe 8,5 mld zł przychodów Grupy AB w 2017 roku

06.03.2018 08:32  Rynek
- Wzmocniona pozycja nr 1 na rynku w Polsce i całym regionie CEE; solidne, stabilne zyski, bezpieczne wskaźniki finansowe, wysoki operacyjny cash flow i najniższe w branży koszty SG&A;
- Potwierdzona rzetelność rozliczeń podatkowych – zakończone wszystkie kontrole skarbowe w AB SA;
- Nowoczesne Centrum Dystrybucyjne w Magnicach: wysoki sezon w Q4 potwierdził efektywność zautomatyzowanego centrum dystrybucyjnego;
- Dynamiczny wzrost segmentów m.in. cloud, gaming, VAD i digital signage oraz rozwój komplementarnej oferty spoza IT: RTV/AGD, zabawki, smart home.

W drugim kwartale roku finansowego 2017/2018 (zakończył się 31 grudnia 2017 r.) Grupa AB zwiększyła przychody w ujęciu rok do roku o 8,5%, do 2,8 mld PLN. Wynik EBITDA miał wartość prawie 43 mln PLN, a zysk netto to blisko 26 mln PLN. W całym roku kalendarzowym 2017 Grupa AB wypracowała niemal 115 mln PLN wyniku EBITDA i 65 mln PLN zysku netto przy rekordowych 8,5 mld PLN przychodów ze sprzedaży.

- Generujemy solidne, stabilne wyniki finansowe oraz systematycznie powiększamy skalę i zasięg naszej działalności w oparciu o największe portfolio klientów w regionie CEE, aby długoterminowo maksymalizować zyski. W branży dystrybucji IT marże podążają bowiem śladem sinusoidy w zależności od natężenia konkurencji. Grupa AB przez ponad 27 lat swojej historii udowodniła, że z każdej fali zmian rynkowych potrafi wyjść jeszcze silniejsza. Obecnie umacniamy się na pozycji nr 1 w Polsce i regionie CEE oraz awansowaliśmy w czwartym kwartale na pozycję nr 8 w skali całej Europy – komentuje Andrzej Przybyło, założyciel, twórca sukcesu i Prezes Zarządu AB SA.

W zdywersyfikowanym produktowo i geograficznie biznesie Grupy AB w minionym kwartale, jak również w całym roku, wyróżniały się dynamikami wzrostu zarówno relatywnie nowe obszary produktowe, m.in. rozwiązania chmurowe czy akcesoria dla graczy, jak również bardziej dojrzałe projekty biznesowe, chociażby digital signage, sprzedaż z wartością dodaną w segmencie biznesowym (VAD) czy segment AGD/RTV. W Grupie AB, która jest zdecydowanym nr 1 w dystrybucji produktów Apple w regionie CEE, widoczny był także pozytywny efekt premiery iPhone’a X i iPhone’a 8, co pokazuje potencjał rynkowego popytu na produkty o charakterze innowacyjnym.

Solidne i rzetelne finanse

Od lat AB jest firmą konsekwentnie ceniącą stabilność, przejrzystość i bezpieczeństwo, czego jednym z efektów jest klarowna sytuacja w zakresie prawidłowości rozliczeń podatkowych.

- Rzetelnie prowadziliśmy i prowadzimy rozliczenia podatkowe. Potwierdzeniem tego faktu są wyniki wszystkich zakończonych kontroli. Obecnie nie toczy się w spółce AB żadna kontrola – mówi Grzegorz Ochędzan, Członek Zarządu ds. Finansowych w AB SA.

Warto również zauważyć, że w roku kalendarzowym 2017 Grupa AB wypracowała wysokie dodatnie przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej (110 mln PLN), działając w oparciu o zdywersyfikowane zadłużenie, w większości o charakterze długoterminowym.

wogr
 
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager