Jesteś w: Manager » Rynek

PKO BP na arenie międzynarodowej

22.11.2017 15:36  Rynek
 

PKO BP na arenie międzynarodowej

 

Maks Kraczkowski, wiceprezes PKO Banku Polskiego, o perspektywach ekspansji zagranicznej polskich firm, Platformie Wsparcia Eksportu oraz oddziałach korporacyjnych w Pradze i we Frankfurcie

 

Od czasu transformacji PKB Polski wzrósł ponad dwukrotnie, dynamicznie rozwija się sektor MŚP. A to warunkuje rozwój sektora bankowego.

Dynamiczny wzrost liczby firm w Polsce umożliwiły zarówno dobra kondycja polskiej gospodarki, jak i wykorzystywanie przez przedsiębiorców szans pojawiających się na rynkach zagranicznych. Prognozuje się, że dzięki znaczącemu wzrostowi gospodarczemu Polski – szacowanemu na średnio ponad 4 proc. w kolejnych czterech latach, przy istotnym wzroście inwestycji – do 2020 r. nastąpi zwiększenie liczby firm w Polsce do ponad 4,5 mln. Warto też zauważyć, że transformacja polskiej gospodarki zaowocowała także zmianami w zakresie funkcjonowania polskiego biznesu. Obserwujemy rozwój aktywności zagranicznej polskich przedsiębiorstw zarówno w zakresie eksportu, jak i inwestycji bezpośrednich. Krajowe podmioty coraz częściej eksportują, gdyż dostrzegły ogromny potencjał zagranicznych rynków zbytu oraz to, że mogą śmiało konkurować z firmami międzynarodowymi.

 

Polscy przedsiębiorcy podejmują coraz odważniejsze decyzje. Jak ocenia pan ekspansję zagraniczną polskich firm w kontekście coraz mocniejszej pozycji Polski na rynkach międzynarodowych?

Polska staje się marką coraz bardziej rozpoznawalną pod względem jakości, kreatywności i innowacyjności, wyróżniającą się na rynku międzynarodowym już nie tylko ceną. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że tendencja ta będzie nie tylko kontynuowana, lecz także wzmocni się w najbliższych latach. Firmy nie boją się budowania swojej strategii na rozwoju międzynarodowym. Systematycznie wzrasta udział polskiego eksportu w PKB, który w 2016 r. osiągnął 43,4 proc. PKB Polski. Największa część polskich produktów eksportowych trafia na rynki Unii Europejskiej, ale udział tej destynacji stopniowo maleje. Polscy przedsiębiorcy decydują się na eksplorowanie coraz bardziej egzotycznych rynków. Jak pokazują dane za cały rok 2016, zanotowano znaczący wzrost eksportu w skali roku do takich krajów jak Indie (43,8 proc.), Korea Południowa (19,7 proc.), Arabia Saudyjska (17,6 proc.), Izrael (12,1 proc.) i Kanada (11,9 proc.).

 

A jak – zdaniem ekspertów PKO BP – będzie się rozwijał polski eksport w kolejnych latach?

Według naszych analityków rok 2017 prawdopodobnie zakończy się wzrostem polskiego eksportu do rekordowego poziomu 200 mld euro z blisko 185 mld euro odnotowanych w 2016 r. Prognozuje się, że w kolejnych latach do 2020 r. dynamika eksportu pozostanie znacząca i osiągnie poziom co najmniej 5,9 proc. w skali roku. W rezultacie polski eksport zwiększy się w ciągu najbliższych czterech lat o 29 proc. wobec 2016 r. i wyniesie prawie 239 mld euro w 2020 r.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą częścią artykułu w najnowszym numerze Managera.

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager