Jesteś w: Manager » Rynek

Motorola Solutions na targach CCW 2018

10.07.2018 15:41  RynekBerlińska impreza to największe w Europie targi poświęcone komunikacji krytycznej. Motorola Solutions przedstawiła na nich zaawansowane rozwiązania zapewniające wysoki stopień bezpieczeństwa współczesnym społecznościom.

Komunikacja krytyczna staje się ważniejsza niż kiedykolwiek przedtem. W czasach katastrof naturalnych, ataków terrorystycznych, masowych demonstracji i narastającej przemocy organizacje bezpieczeństwa publicznego potrzebują nowoczesnych, inteligentnych rozwiązań po to, by móc szybko podejmować działania. Gwałtowny postęp technologiczny w erze cyfrowej wywiera głęboki wpływ na nasze życie, kładąc fundament pod gospodarkę cyfrową i całkowicie zmieniając krajobraz bezpieczeństwa publicznego.

– Społeczności, gospodarka i bezpieczeństwo publiczne przechodzą cyfrową transformację. Oferujemy służbom bezpieczeństwa publicznego i klientom komercyjnym wiedzę oraz narzędzia, które pomagają im zwiększyć efektywność operacyjną, szybkość reakcji i stopień bezpieczeństwa – powiedział Mark Schmidl, wiceprezes i dyrektor generalny na Europę, Bliski Wschód i Afrykę (EMEA) w Motorola Solutions. – Od technologii TETRA i DMR do LTE, goście naszego stoiska na CCW mogli zapoznać się z najbardziej kompleksową ofertą urządzeń do komunikacji krytycznej, a także z zaawansowanymi rozwiązaniami analitycznymi, które wspomagają transformację cyfrową.

W trakcie targów firma zademonstrowała rozwiązania przeznaczone zarówno dla służb bezpieczeństwa publicznego, jak i przedsiębiorstw, związane z cyfrową transformacją bezpieczeństwa publicznego, reagowaniem na katastrofy (Disaster Relief 2.0) oraz modernizacją sieci.

Cyfrowa transformacja bezpieczeństwa publicznego

Działalność przestępcza staje się coraz bardziej skomplikowana, a potrzeba efektywnej wymiany informacji w obrębie poszczególnych służb i pomiędzy nimi jest większa, niż kiedykolwiek przedtem. Rosnąca popularność kamer noszonych przez funkcjonariuszy oraz coraz liczniejsze źródła informacji wspomagających bezpieczeństwo publiczne doprowadziły do przełomowego punktu. Jeśli wartościowych danych rejestrowanych przy pomocy nowych technologii nie da się wykorzystać w czasie rzeczywistym, organizacje bezpieczeństwa publicznego znajdą się w obliczu ryzyka braku dostępu do kluczowych informacji. Na targach Motorola Solutions pokazała, jak służby bezpieczeństwa mogą przełamać bariery oddzielające informacje i zapewnić większe możliwości zarówno funkcjonariuszom pierwszej linii, jak i personelowi dyspozytorni. Oprócz tego przedstawiła również rozwiązania w ramach nowo nabytej platformy Avigilon, która zapewnia bezpieczeństwo publiczne w oparciu o wideo wysokiej rozdzielczości i analizy pozyskanych materiałów wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI). Avigilon zademonstrował najnowsze osiągnięcia technologiczne, w tym Avigilon Appearance Search – wyszukiwarkę informacji AI, która pomaga znacząco skrócić czas reakcji służb na zdarzenia poprzez umożliwienie operatorom szybkiego przeszukiwania wielogodzinnych materiałów filmowych. Rozwiązanie skraca czas poszukiwania i zlokalizowania osób lub pojazdów, będących przedmiotem zainteresowania służb. Zaprezentowano także serię zaawansowanych kamer, w tym kamerę termowizyjną H4, która pomaga użytkownikowi widzieć obiekty poza spektrum widzialnym oraz kamerę obrotową H4 na podczerwień (IR PTZ), która pozwala na obserwację do 250 metrów w zupełnej ciemności. W trakcie tragów pokazano również pierwszą w branży kamerę HD Pro o rozdzielczości 7K (30 MP), która zapewnia szeroki obszar widzenia przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowej szczegółowości obrazu.

Disaster relief 2.0

Kiedy dochodzi do katastrofy i komunikacja jest ograniczona lub przestaje działać, służby bezpieczeństwa oraz użytkownicy komercyjni, tacy jak dostawcy usług użyteczności publicznej, mogą polegać na łatwych w transporcie, szerokopasmowych pełnej mocy stacjach LXN 500 LTE Ultra Portable Infrastructure. Zaprojektowano je z myślą o różnych scenariuszach użycia, od przenoszenia w plecaku do przewożenia w pojeździe, ustawieniu w budynku lub montażu stacjonarnym, a pozwala ona szybko i bezpiecznie zapewnić łączność LTE w każdym miejscu i o każdej porze. Stacja ta, która waży niespełna 6 kg i aktywuje się w niespełna pięć minut od włączenia zasilania, to najmniejsza i najlżejsza sieć szerokopasmowa pełnej mocy, jaką dotychczas stworzyła Motorola Solutions.

W pełni funkcjonalna sieć LTE jest zbudowana na platformie, która łączy technologie eNodeB (eNB) i Evolved Packet Core (EPC). Przenośna infrastruktura stwarza „strefę” LTE o zasięgu jednego kilometra i może obsługiwać nawet 100 abonentów. Łączność na żądanie pozwala na transmisję wideo i innych danych multimedialnych w miejscu akcji ratunkowej. Na stacji LXN 500 z obsługą Wi-Fi i GPS można też uruchamiać aplikacje, takie jak mapowanie, wymiana wiadomości oraz streaming wideo, które pomagają zlokalizować personel terenowy w sytuacjach kryzysowych i zapewnić płynną współpracę. Wytrzymała konstrukcja półprzewodnikowa z uszczelnieniem klasy IP54 jest odporna na wysoką i niską temperaturę, deszcz, a także wilgoć, kurz i wibracje. 

Modernizacja sieci jako pierwszy krok do transformacji cyfrowej

Przyszłościowo myślący dostawcy sieci bezpieczeństwa publicznego tworzą plany na okres, w którym TETRA będzie współistnieć z LTE. Choć TETRA pozostaje najlepszą technologią dla krytycznych usług głosowych, LTE oferuje nowoczesne aplikacje, które zwiększają bezpieczeństwo, świadomość sytuacyjną i produktywność funkcjonariuszy pierwszej linii. Na targach Motorola Solutions pokazała, jakie korzyści mogą zapewnić użytkownikom zintegrowane sieci TETRA i LTE.

Technologie gotowe do przyszłych zastosowań, takie jak systemy DIMETRA X Core, pozwalają służbom bezpieczeństwa i klientom komercyjnym wykorzystać pełen potencjał dzisiejszych sieci TETRA, jednocześnie przygotowując się na dodatkowe możliwości, jakie zapewnią mobilne sieci szerokopasmowe LTE w przyszłości. Ponadto zaprezentowano zaktualizowany system TETRA DIMETRA Express, który obecnie oferuje większą modularność i redundancję geograficzną pokazując, jak użytkownicy mogą zwiększyć bezpieczeństwo i odporność swoich sieci komunikacji krytycznej dziś i w przyszłości. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również ulepszone rozwiązania dla służb bezpieczeństwa publicznego z nową ofertą WAVE. Platforma ta łączy różne sieci, umożliwiając służbom bezpieczeństwa i użytkownikom komercyjnym zapewnienie komunikacji między smartfonami, radiotelefonami, komputerami i telefonami stacjonarnymi.

Współdziałające urządzenia

Na targach Motorola Solutions przedstawiła też swoją wizję współdziałania wyspecjalizowanych urządzeń TETRA i LTE w bezpieczeństwie publicznym oraz w środowiskach komercyjnych. W świecie, w którym nieustannie rośnie liczba urządzeń podłączonych do sieci wspiera ona rozwój współdziałających rozwiązań, uważając, że zwiększają one elastyczność, upraszczają komunikację i ograniczają ryzyko związane ze skomplikowanymi, wielofunkcyjnymi urządzeniami. Firma dostrzega zatem zapotrzebowanie rynkowe na urządzenia, które obsługują albo technologię TETRA, albo szerokopasmowe sieci LTE i komunikują się między sobą oraz z innym otaczającym je sprzętem zapewniając bezproblemową łączność pomiędzy technologiami. 

Kluczowym elementem oferty współdziałających rozwiązań Motorola Solutions jest nowe urządzenie LEX L11 Mission Critical LTE. LEX L11 nie tylko oferuje szeroką gamę innowacyjnych funkcji, takich jak zaawansowana mobilna platforma bezpieczeństwa, ale również płynnie współdziała z innymi urządzeniami obsługującymi Bluetooth w ramach zabezpieczonej, lokalnej sieci osobistej. Funkcja ta zapewnia użytkownikom to, co najlepsze w połączonych technologiach – mogą na przykład wykorzystać połączony zasięg TETRA i szerokopasmowych sieci bezpieczeństwa publicznego albo używać LEX L11 jako podstawowego interfejsu do komunikacji bazującej zarówno na TETRA, jak i LTE.

Pozostałe nowości zademonstrowane przez Motorola Solutions na CCW 2018 to:

       Disaster Relief 2.0 – technologia wspomagająca budowanie bezpiecznych społeczności

       Cyfrowa transformacja pracy policji – kamery funkcjonariusza i zaawansowana analityka

       Integracja radiotelefonii TETRA i szerokopasmowych sieci bezpieczeństwa publicznego – połączenie zalet obu technologii

       Bezproblemowa komunikacja krytyczna z wykorzystaniem współdziałających urządzeń

 

Magdalena Potejko-Malicka

dyrektor ds. sprzedaży w polskim oddziale Motorola Solutions

Na rynku komunikacji krytycznej i dyspozytorskiej coraz częściej można już spotkać rozwiązania oparte o LTE, ale technologie, takie jak radiowy system łączności cyfrowej TETRA, nie ustępują pola. W 2017 r. TETRA odnotowała 16-proc. wzrost sprzedaży przy masowym wzbogacaniu jej rozwiązań o moduły łączności LTE dla zapewnienia szybkiego przepływu danych oraz komunikacji wideo. Mimo że na świecie 60 proc. użytkowników TETRY to różnego rodzaju służby publiczne, w Polsce wdrożenie o największym zasięgu jest przez nas właśnie finalizowane w firmie energetycznej Energa Operator.

W sumie Energa Operator będzie mieć 139 stacji bazowych, a to niemal połowa wszystkich, jakie są w Polsce, bo blisko 300, chociaż różnych dostawców. Będą one wykorzystywane do komunikacji z brygadami w terenie i do transmisji danych technologicznych dla systemów SCADA, a w przyszłości także w aplikacjach Smart Grid do automatycznego izolowania i ograniczenia obszarów, na których trwa awaria sieci energetycznej.

W Polsce dużo więcej klientów mamy jednak na systemy łączności DMR (Digital Mobile Radio), bo są one znacznie tańsze i łatwiejsze do wdrożenia niż TETRA. Wykorzystują go służby bezpieczeństwa publicznego, firmy ochrony mienia, morskie przedsiębiorstwa transportowe oraz logistyczne.

Nadal jednak liczymy na to, że TETRA zostanie zaadoptowana przez policję i służby ratownicze jako podstawowy system komunikacji w sytuacjach kryzysowych. Na razie tylko Energa Operator zadeklarowała, że udostępni swój system łączności kryzysowej polskiej Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), a w przyszłości być może innym służbom.

opr. Wojciech Gryciuk

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager