Jesteś w: Manager » Rynek

Kandydaci do PE podpisali #Eurodeklarację

22.05.2019 16:39  Rynek

Europa bez oleju palmowego, przejście na energetykę zeroemisyjną, podnoszenie obowiązujących w Europie standardów pracy oraz budowanie dobrej pozycji Polski w Europie – to niektóre z zapowiedzi ujętych w #EuroDeklaracji – dokumencie, który kandydaci do Europarlamentu reprezentujący kluczowe komitety wyborcze podpisali wczoraj po debacie z przedstawicielami polskich organizacji młodzieżowych.

 

Główny cel: odwrócenie narastającego, globalnego trendu marnowania żywności, wody i energii, a także stopniowego pogarszania się jakości życia miliardów osób na całym świecie. Debatę zorganizowały międzynarodowa młodzieżowa organizacja MaY oraz Polska Rada Organizacji Młodzieżowych PROM w ramach Kampanii „The Fair Times” przy współpracy z Fundacją „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska.

W dyskusji, poza młodzieżą, wzięli udział Danuta Hübner Marek Belka startujący z listy Koalicji Europejskiej, Ryszard Czarnecki Konstanty Radziwiłł reprezentujący PiS, Anita Sowińska oraz Adam Traczyk z partii Wiosna, Piotr Apel z Kukiz’15, a także Dorota Olko Julia Zimmermann z komitetu Lewica Razem.

Punktem wyjścia do dyskusji były Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG) ONZ, a zwłaszcza Cel 12, czyli „Zapewnienie wzorców zrównoważonej konsumpcji i produkcji”. Kulminacją -  podpisanie przez kandydatów do PE #EuroDeklaracji „Czym jest dla mnie 12 SDG?”. Kandydaci na Europarlamentarzystów obiecali w niej m.in.:

- Pracę, by Europa była istotnie europejska, czyli zwiększenie współpracy między krajami i obywatelami UE, 

- Zbudowanie razem dobrej pozycji Polski w Unii Europejskiej,

- Zadbanie, by Europa była mniej biurokratyczna, a bardziej demokratyczna,

- Dążenie, by w ciągu kilku lat Europa była kontynentem wolnym od produktów wymagających wykorzystywania oleju palmowego oraz od kosmetyków zawierających drobinki plastiku,

- Podnoszenie europejskich standardów pracy,

- Podnoszenie poziomu europejskich usług publicznych,

- Dążenie do likwidacji rajów podatkowych,

- Budowanie tanich mieszkań na wynajem,

- Wprowadzenie zielonego paktu dla Europy i przejście na energetykę zeroemisyjną, a w kontekście Polski – stopniowe odejście od wykorzystywania węgla w gospodarce,

- Zwiększanie udziału młodzieży w rządzeniu Europą.

„Jest rzeczą naturalną, że nie wszyscy politycy uczestniczący w debacie zgadzają się ze wszystkimi powyższymi punktami. Wierzę jednak, że ostatecznie #Eurodeklaracja przyczyni się do powstrzymania katastrofy, ku której pędzimy. Jeśli tak się nie stanie, za 30 lat do utrzymania naszego dzisiejszego stylu życia potrzebne będzie trzy razy więcej bogactw naturalnych niż te, którymi dysponujemy na naszej planecie” – powiedział Piotr M. Trabski, prezes i założyciel MaY.

„Bardzo się cieszę, że organizując debatę mogliśmy czynnie włączyć się w kampanię The Fair Timespromującej zrównoważoną konsumpcję i produkcję. To o wiele ważniejsze dla naszej przyszłości niż najgorętsze nawet konflikty polityczne dnia dzisiejszego” – powiedział Damian Ciachorowski z MaY.

„Najwyższa pora włączyć w sposób realny młodzież w procesy decyzyjne zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Młodzi ludzie chcą działać, są ambitni i mają często odmienne od starszych poglądy na kluczowe kwestie, takie jak omawiana dziś problematyka zrównoważonego rozwoju. Myślę, że większy udział młodych ludzi w kształtowaniu polityki UE byłby w interesie wszystkich” – powiedział Mateusz Czerniga, przewodniczący Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych. 

Główne zadania 12 Celu SDG to m.in. wdrożenie programów dotyczących zrównoważonej konsumpcji i produkcji dla wszystkich krajów, zapewnienie do 2030 roku efektywnego zużywania zasobów naturalnych, zmniejszenie o połowę globalnej ilość marnowanej żywności per capita, zapewnienie stabilnego i ekologicznego zarządzania chemikaliami i wszystkimi odpadami, obniżenie poziomu generowania odpadów poprzez prewencję, redukcję, recykling, podniesienie świadomości ludzi na całym świecie. 

opr. Anastasiia Lizanets

---------------------------------------------------------- 

Kalendarium


25 maja
Manager Magazine poleca: Warsztaty z Maciejem Orłosiem o skutecznych wystąpieniach w biznesie 

http://manager.inwestycje.pl/rynek_manager/Manager-Magazine-poleca-warsztaty-z-Maciejem-Orlosiem-o-skutecznych-wystapieniach-w-biznesie-i-nie-tylko-25-maja-2019-r.-Warszawa;341370;0.html

29-31 maja
Manager Magazine poleca: I Targi Export Expo, III Kongres  Gospodarczy CEE, VIII edycja China Homelife Poland (Ptak Warsaw Expo, Nadarzyn k/W-wy)

http://manager.inwestycje.pl/rynek_manager/Manager-Magazine-poleca-I-Targi-Export-Expo-III-Kongres-Gospodarczy-CEE-VIII-edycja-China-Homelife-Poland-29-31-maja-2019-Ptak-Warsaw-Expo-NadarzynW-wy;341797;0.html

wrzesień 2019 r. 
I runda akceleracji dla startupów z regionu CEE organizowana przez MIT Enterprise Forum CEE - termin zgłoszeń: do 30 czerwca 2019 r.

http://manager.inwestycje.pl/rynek_manager/MIT-Enterprise-Forum-CEE-rozpoczyna-nabor-do-jesiennej-edycji-programu-akceleracyjnego;339263;0.html

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager