Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU
Jesteś w: Manager » Gospodarka » Rolnictwo

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Suedzucker Polska

12.07.2018 13:41  Rolnictwo
UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Suedzucker Polska Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Suedzucker Polska. Powodem jest podejrzenie, że spółka mogła wykorzystywać swoją silną pozycję w relacjach z rolnikami.

Prezes UOKiKu Marek Niechciał wyjaśnia, że Urząd ma wobec producenta cukru dwa zastrzeżenia. Jedno dotyczy faktu, że producent buraków nie wie w momencie dostawy, jaką cenę otrzyma za towar. Drugie zastrzeżenie dotyczy niezgodnego z prawem wydłużania terminu płatności powyżej 60 dni.

Eksperci UOKiKu przypominają, że Suedzucker Polska jest jednym z czterech obecnych w Polsce producentów cukru. Spółka działa na południu kraju, gdzie pozostałe firmy cukrownicze nie mają swoich zakładów.

Dyrektor delegatury UOKiKu w Bydgoszczy Piotr Adamczewski wyjaśnia, że dlatego postępowanie jest prowadzone na podstawie obowiązującej od roku ustawy o przewadze kontraktowej. Tłumaczy, że prawo chroni słabszych dostawców towaru, czyli rolników, w relacjach z dużymi odbiorcami.

W razie stwierdzenia nadużycia, na spółkę może zostać nałożona kara finansowa w wysokości do 3 procent wartości jej obrotu w roku poprzedzającym nałożenie kary.

IAR
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes