Jesteś w: Manager » O nas

Merkel nie chce marki

27.09.2011 13:51  O nas
Merkel nie chce marki
Kanclerz Niemiec chce ratować Grecję i wyklucza powrót Niemiec do marki.

Kanclerz Angela Merkel stwierdziła, że dopuszczenie do bankructwa Grecji zachwiałoby zaufaniem inwestorów do całej strefy euro i groziłoby rozprzestrzenieniem kryzysu na wszystkie państwa. Dodała, że nie wyklucza wprowadzenia w przyszłości mechanizmu, który pozwoli na niewypłacalność państw, podobnie jak w przypadku banków. Merkel opowiedziała się za zmianą traktatu UE w takim kierunku, by możliwe było zaskarżenie kraju łamiącego zasady dyscypliny budżetowej do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz wymuszenie przestrzegania traktatu UE. Wykluczyła też możliwość opuszczenia strefy euro przez Grecję, jak również powrót Niemiec do marki. Jak argumentowała, wówczas nastąpiłaby aprecjacja niemieckiej waluty i pogorszenie możliwości eksportowych.
 
*   *   *

Indeks Ifo obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, spadł we wrześniu do 107,5 pkt. ze 108,7 pkt. w poprzednim miesiącu. To najniższy poziom od 15 miesięcy. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 106,5 pkt. Wskaźnik ocen obecnej sytuacji spadł do 117,9 pkt. ze 118,1 pkt. Tu analitycy spodziewali się 115,7 pkt. Indeks oczekiwań spadł do 98,0 pkt ze 100,0 pkt poprzednio, a spodziewano się spadku do 97,3 pkt.

Indeks Ifo oparty jest na odpowiedziach 7000 respondentów z firm z branży przetwórstwa, budownictwa, sprzedawców hurtowych oraz detalicznych. Oceniają sytuację bieżącą oraz perspektywę ekonomiczną na najbliższe 6 miesięcy. W ten sposób otrzymuje się trzy podindeksy: podindeks sytuacji bieżącej oddaje różnicę proporcji pozytywnych oraz negatywnych ocen sytuacji bieżącej; podindeks oczekiwań oddaje różnicę proporcji pozytywnych oraz negatywnych ocen rozwoju sytuacji ekonomicznej; podindeks warunków gospodarowania przedsiębiorstw stanowi średnią poprzednich dwu podindeksów.

opr.tmt
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager