Jesteś w: Manager » Golf » Poradnik golfisty

Golf: Jak zostać PRO w Polsce?

04.02.2009 11:41  Poradnik golfisty
Golf: Jak zostać PRO w Polsce?
Profesjonalistów jest w Polsce niewielu – zaledwie czternastu. Tymczasem zapotrzebowanie pól golfowych na prawdziwych fachowców systematycznie rośnie, szczególnie w perspektywie nowych inwestycji golfowych.

Dla Marcina Stelmasiaka, najlepszego polskiego pro, status zawodowca oznacza niezły kontrakt sponsorski i regularne starty w turniejach w Polsce i zagranicą. W naszym kraju jednak zdecydowaną większość stanowią teaching pro – specjaliści od nauki gry w golfa.

Przyjrzyjmy się jak wygląda droga do zawodowego golfa w Polsce, co warto przemyśleć przed podjęciem decyzji i ile można na tym zarobić.

KTO
Nie ma limitu wieku, więc, teoretycznie, każdy może zacząć zawodową przygodę z golfem i to od zaraz – wystarczy wypełnić formularz aplikacyjny i czekać na pozytywną weryfikację PGA Polska. Po jej otrzymaniu rozpoczyna się kurs. W praktyce warto sporządzić listę ”za i przeciw”. Czy jestem gotowy, by zrezygnować ze statusu amatora i uczyć innych? Czy jestem naprawdę dobrym graczem? W tym roku szkolenie rozpoczęło 20 osób, a różnica wieku między kursantami sięga 30 lat.

GDZIE?
Organem odpowiedzialnym za szkolenie kandydata na pro jest PGA Polska. Program szkoleniowy stworzony w ostatnich latach dostosowano do wytycznych PGAs of Europe. Dzięki temu, pro „made in Poland” pod względem wyszkolenia nie odstaje od swoich zagranicznych kolegów i będzie uznawany poza granicami kraju (np.: w Anglii czy Niemczech) za w pełni wykwalifikowanego trenera.

INSTRUKTOR
Instruktor golfa to pierwszy poważny krok w kierunku zawodowstwa. Jednak zanim gracz będzie mógł posługiwać się tym tytułem, czeka go rok studiów, a do tego trzy egzaminy. Dwa z nich po zaliczeniu programu nauczania przeprowadzają AWFiS i PGA. Trzeci to tzw. „Egzamin z Gry za Rok Pierwszy”, na którym grając z białych tee (podczas turnieju dla zawodowców) należy osiągnąć wewnętrzny handicap 15,4.

PRO
Kolejne 2 lata nauki na AWF i kursy PGA to nie wszystko. Przystankiem na drodze do tytułu pro jest Trener Golfa (Egzamin z Gry zdany na 10,4 lub niżej). Najwytrwalszym pozostaje już tylko ten najważniejszy – Końcowy Egzamin z Gry. Poprzeczka idzie bardzo wysoko, bo tylko HCP 6,4 lub niższy na egzaminie daje możliwość otrzymania Złotej Legitymacji PGA i posługiwania się tytułem: Fully Qualified Professional.

KASA
Roczne wynagrodzenie polskiego pro jest niższe od 4,5 mln dolarów zarobionych przez Tigera Woodsa na polach golfowych tylko w tym sezonie. Ale czy mają na co narzekać? Lwia część, czyli ponad 90 procent ich dochodów pochodzi z nauki gry. Koszt 45-minutowego szkolenia indywidualnego to ok. 150 zł – oczywiście do podziału z polem golfowym. Zarabiają także zawodnicy. Niestety w Polsce turniejów dla pro jest niewiele – 10 do12 w sezonie, a pula nagród nie powala. Ale grać w nich warto. Zwycięzca otrzymuje ok. 4-6 tysięcy złotych i zdobywa bardzo cenne doświadczenie.

● POZIOM KWALIFIKACJI PGA POLSKA WŚRÓD POLSKICH TRENERÓW
:
● PGA FULLY QUALIFIED GOLF PROFESSIONALS (PRO)    – 14 osób
● PGA QUALIFIED GOLF TRAINER – 5 osób
● PGA QUALIFIED GOLF INSTRUCTOR – 4 osoby
● PGA GOLF INSTRUCTOR    – 18 osób

MAKS SAŁUDA, uczestnik kursu PGA: Skłamałbym mówiąc, że droga do zawodowstwa jest łatwa, przyjemna i dla każdego. Nie mogę pozwolić sobie na weekendowe wypady z przyjaciółmi poza miasto, bo wtedy jest golf. Nie mogę w wakacje dorabiać, tak jak to robią osoby w moim wieku, bo wtedy jest golf. Pomyśl o tym, co w wolnych chwilach robi każdy student i wyobraź sobie, że dla mnie wtedy jest tylko golf.

MAREK PODSTOLSKI, Prezes PGA Polska: Spodziewam się zapotrzebowania na 60 instruktorów w ciągu najbliższych dwóch lat. Na pewno potrzebujemy PGA PROs bo to oni kształcą kolejnych instruktorów. Każde pole golfowe powinno mieć prawdziwego pro plus asystentów-instruktorów. Każdy początkujący powinien mieć szansę, by uczyć się u wyszkolonego instruktora PGA.

PIOTR MISIEWICZ, golfista, student: Chciałbym w swoim życiu połączyć przyjemne z pożytecznym. Ukończenie dwóch kierunków na uczelni wyższej dało mi wiedzę teoretyczną z zakresu marketingu i biznesu międzynarodowego. By wykorzystać ją w golfie, niezbędna jest znajomość zagadnień golfowych. Taką wiedzę mam nadzieję zdobyć podczas kursu w PGA Polska.

Tekst pochodzi z trzeciego numeru magazynu Golfmania.

Autor: Michał Michałowskian
 
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager