Jesteś w: Manager » Firma » Podatki

Pracodawcy mogą przesyłać PIT-y swoim pracownikom drogą elektroniczną

31.01.2011 12:33  Podatki
Pracodawcy mogą przesyłać PIT-y swoim pracownikom drogą elektroniczną
Pracodawca może przesyłać swoim pracownikom PIT-y przez internet. Taki wyrok wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w odpowiedzi na skargę firmy e-file Sp. z o.o. Orzeczenie sądu jest prawomocne. Dla wszystkich podatników pracujących na umowę o pracę, o dzieło lub zlecenie to prawdziwa rewolucja, oznaczająca możliwość szybszego otrzymania PIT-a od pracodawcy, a tym samym szybszy zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Szacuje się, że w Polsce liczba druków PIT-11 wystawianych przez pracodawców osobom pracującym na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło albo łączącym je z innymi dochodami wynosi ponad 20 milionów. Tej znaczącej grupy osób bezpośrednio dotyczy decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który orzekł, że nie ma przeszkód, aby pracodawca przekazał swojemu pracownikowi PIT-a rocznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Pracodawca musi zadbać tylko o to, aby zachować odpowiedni wzór formularza PIT oraz by podpisać maila podpisem elektronicznym, który pozwoli zweryfikować, czy został sporządzony przez upoważniony podmiot.

Skargę do sądu złożyła poznańska spółka e-file Sp. z o.o., zajmująca się tworzeniem prostych i bezpiecznych aplikacji do komunikacji z urzędami, takich jak m.in. darmowy program e-pity do rozliczania deklaracji podatkowych.

­– Podczas projektowania naszego programu e-pity do wypełniania PIT-ów, zauważyliśmy nieścisłość w polskim prawie. Skoro pracodawca może wysłać elektronicznie deklarację PIT-40 do fiskusa, dlaczego jej odpowiednika – deklaracji PIT-11, którą ma obowiązek dostarczyć pracownikowi – nie może przesłać mailem? – mówi Adam Mielcarski, Prezes Zarządu e-file sp. z o.o. – Wyszliśmy z założenia, że umożliwienie dostarczania PIT-ów pracownikom drogą elektroniczną jest kwestią czasu i warto postarać się przyspieszyć ten moment. Ideą naszej firmy jest m.in. usprawnianie corocznych rozliczeń z fiskusem i wyobraziliśmy sobie, że jeśli podatnik otrzyma mailem zaszyfrowany druk PIT-11, będzie mógł go automatycznie „wczytać” do programu do rozliczania deklaracji podatkowych, który następnie, praktycznie jednym kliknięciem – po zaznaczeniu przysługujących ulg – sam wypełni naszego PIT-a. Jak się okazuje nasza idea jest realna i taką możliwość udostępnimy klientom już w kolejnej wersji programu e-pity, która pojawiła się na rynku 1 stycznia 2011 r.– dodaje Adam Mielcarski.

Spółka e-file w swojej argumentacji uznała, że przekazanie zeznań rocznych pracownikowi powinno – zgodnie z prawem – nastąpić w sposób niebudzący wątpliwości, że pracownik je otrzymał, a pokwitowanie odbioru listu poleconego, mimo że najczęściej stosowane – w dobie komunikacji elektronicznej – nie może być jedynym sposobem potwierdzenia odbioru. Kluczowe dla całej sprawy jest to, aby pracownik przekazał pracodawcy adres e-mail, na który pracodawca mógłby przesłać deklarację. 

W rozstrzygnięciu w sprawie PIT-11 z 22 października 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał, że nie ma przeszkód, aby przekazanie deklaracji podatnikowi przez płatnika nastąpiło za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Wyrok od dnia 16 grudnia 2010 r. jest prawomocny i  potwierdza że przesyłanie PIT-11 poprzez e-mail jest zgodne z prawem. Na uzasadnienie mogą powoływać się polscy pracodawcy, jednak należy pamiętać, że na ten moment wyrok dotyczy spółki e-file, więc zanim nie nastąpią zmiany w polskim prawodawstwie, przedsiębiorcy chcąc mieć pewność właściwego stosowania prawa, powinni ubiegać się o indywidualną interpretację – mówi doradca podatkowy Sebastian Jankowiak z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Sebastian Jankowiak, reprezentujący spółkę e-file.

Korzystając z sądowej interpretacji firma e-file w najnowszej wersji programu e-pity udostępni pracodawcom możliwość darmowego wystawienia PIT-11 dla trzech pracowników i przesłania go im mailem. Przesłany plik dla bezpieczeństwa będzie spakowany oraz zabezpieczony numerem PESEL. Otrzymany plik można wydrukować, przepisać lub zaimportować do programu e-pity, który automatycznie wypełni naszą deklarację pytając o ulgi, z których chcemy skorzystać i eliminując ryzyko popełnienia błędu przy samodzielnym wypełnianiu. W przypadku większej liczny pracodawców, a tym samym kilku formularzy PIT-11 wystarczy kolejno wczytać pozostałe. To ułatwienie dla wszystkich rozliczających PIT-y, ale także ciekawa alternatywa dla osób korzystających z rocznego rozliczenia podatku przez pracodawcę, wykluczającego korzystanie z ulg, rozliczanie się z małżonkiem czy przekazanie 1% na rzecz OPP.

Działamy na rzecz rozwoju aplikacji informatycznych, które przede wszystkim mają ułatwić  nasze życie. Mamy świadomość, że pomysły na zmiany w polskim prawie powinny iść od tych, których prawo dotyczy. Dlatego – najpierw stworzyliśmy prosty, darmowy i bezpieczny program do wypełniania deklaracji podatkowych e-pity, a następnie założyliśmy – przy wsparciu innych, którym zależy na rozwoju uproszczeń w komunikacji z urzędami – wspólnie inicjować zmiany w polskim prawie – mówi Adam Mielcarski. – Doszliśmy do prostej konstatacji: przecież PIT-11 jest tożsamy z rocznym zeznaniem pracownika, z tym wyjątkiem, że nie jest jego oświadczeniem, a informacją jakie pobierał zaliczki, zatem dlaczego pracodawca nie może mi wysłać pliku e-mailem, skoro tak się umówimy, ja podam mu maila i upoważnię go do tego? Takiej deklaracji nie muszę drukować, mogę przechowywać na dysku lub CD i dodatkowo na jedno kliknięcie przechodzę do aplikacji e-pity, gdzie uzupełnię o ulgi i odliczenia, a następnie mogę wysyłać swój PIT-37 przez Internet – dodaje Mielcarski.
 

Możliwość przesyłania PIT-11 mailem to kolejny krok na drodze usprawniania i automatyzacji rozliczeń z fiskusem, co w kraju, w którym w tym roku z możliwości przesłania do urzędu skarbowego e-pita skorzystało raptem ponad 350 tys. osób przy 25 mln podatników jest ważnym krokiem naprzód. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że np. w Stanach Zjednoczonych ponad 80 % podatników rozlicza się z fiskusem drogą elektroniczną.

Możliwość przesyłania PIT-11 mailem to nie tylko oszczędność czasu, ale przede wszystkim pieniędzy dla pracodawców i środowiska naturalnego dla nas wszystkich. Pracodawca nie musi ponosić kosztu związanego z wydrukowaniem PIT-ów, zakupem kopert czy znaczków pocztowych. Biorąc pod uwagę, że standardowy PIT-11 ma dwie strony, a trzeba wydrukować kopię dla pracodawcy, pracownika i urzędu, uwolnienie PIT-11 od papieru pozwoli oszczędzić jakieś 80 mln kartek, a więc pokaźny kawał lasu. Pracownik, który automatycznie, na podstawie otrzymanego mailem PIT-11 wygeneruje swój PIT-37 może w 5 minut przygotować gotowe zeznanie podatkowe, do minimum eliminując możliwość popełnienia błędu.
Wszyscy pracodawcy, którzy będą chcieli skorzystać z drogi wytyczonej przez poznańską spółkę na stronie www.pit-11.pl znajdą gotowe do wykorzystania formularze skarg oraz historię sprawy prowadzonej przez e-file przed poznańską Izbą Skarbową oraz sądem.

e-file sp. z o.o.

kg
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes