Jesteś w: Manager » Firma » Podatki

Zerowy PIT dla młodych jeszcze w tym roku?

26.02.2019 10:33  Podatki
Zerowy PIT dla młodych jeszcze w tym roku? Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia, waloryzacja kwoty wolnej od podatku oraz „trzynastka” dla emerytów to tylko kilka spośród nowych propozycji programowych, które zostały przedstawione podczas sobotniej konwencji PiS. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiada, że zmiany mogą wejść w życie jeszcze w tym roku.

Trwają ustawowe prace nad propozycją Prawa i Sprawiedliwości dotyczącą wprowadzenia zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia. Brak obciążenia podatkiem ma wpłynąć na poprawę sytuacji osób młodych, które stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Dzięki zerowemu PIT-owi mają one otrzymywać zarobki wyższe niż do tej pory.

Zobacz także:
E-administracja coraz popularniejsza wśród przedsiębiorców

Nowe prawo będzie jednak regulowało maksymalną kwotę wynagrodzenia, po przekroczeniu której osoby młode będą musiały zapłacić stosowny podatek. Wprowadzenie takiego ograniczenia jest konieczne ze względu na znaczną możliwość nadużyć, np. w postaci zatrudniania dzieci w firmach rodzinnych w roli tzw. słupów, aby wypłacać im wysokie pensje z pominięciem podatku dochodowego.

Rząd sypie obietnicami

Zapowiadana w trakcie konwencji PiS waloryzacja kwoty wolnej od podatku to kolejna po Konstytucji dla Biznesu, Pakiecie MŚP oraz Pakiecie 100 zmian dla firm próba polepszenia sytuacji polskich przedsiębiorców. Wśród propozycji programowych przedstawionych na sobotniej konwencji znalazła się także zapowiedź wprowadzenia 500+ na pierwsze dziecko w rodzinie, „trzynastka” dla emerytów w wysokości 1100 zł, przywrócenie wielu połączeń autobusowych w mniejszych miastach i wsiach, co najmniej dwukrotne podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów oraz obniżenie stawki PIT dla wszystkich osób pracujących z 18 proc. do 17 proc.

Zobacz także: Umowy cywilnoprawne. Co może zrobić komornik?

Propozycje PiS dotyczące m.in. zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia czy waloryzacji kwoty wolnej od podatku mają szansę wejść w życie jeszcze w tym roku. Obecnie prace nad ostatecznym kształtem nowego prawa nadal trwają. Premier Mateusz Morawiecki szacuje, że koszt ich wprowadzenia wyniesie około 30-40 mld zł w skali roku.


Inwestycje.pl


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Capital Market Forum 2018   MEANDRY BIZNESU: Mariusz Książek, część 1
 
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes