Jesteś w: Manager » Pełen relaks

Organizacja dobrze zaprogramowana

25.01.2015 22:54  Pełen relaks
Organizacja dobrze zaprogramowana OTOCZENIE, W KTÓRYM PRACUJEMY WPŁYWA NA NASZĄ EFEKTYWNOŚĆ, A CO ZA TYM IDZIE, PRZEKŁADA SIĘ NA SUKCES CAŁEJ ORGANIZACJI.

W dzisiejszej firmie sukces nie zależy od jednej osoby, ale od współpracy wszystkich pracowników działu czy organizacji. Od dobrej współpracy zależy efektywność całego przedsiębiorstwa. Okazuje się, że dla efektywności pracowników niezwykle ważne jest stanowisko pracy, jego właściwe dostosowanie do ich potrzeb i zadań, jakie mają oni wykonywać w organizacji.
Z badań przeprowadzonych w Finlandii wynika, że biurka z możliwością regulacji do pracy siedzącej lub stojącej w porównaniu do biurek tradycyjnych, z możliwością regulacji wysokości, stwarzają możliwość wprowadzania większej ilości tekstu przepisywanego z mniejszą ilością błędów. Te badania pokazały, jak w prosty sposób można poprawić w firmie efektywność, a to przenosi się na całą organizację. Łatwo bowiem obliczyć, ile kosztuje błąd pracownika poszczególnych działów.
Ludzie lubią pracować w przyjaznym, atrakcyjnym otoczeniu, korzystać z nowoczesnych, wygodnych i komfortowych mebli. W związku z tym pracodawcy, by osiągać sukcesy w prowadzonej działalności, powinni zatroszczyć się o zapewnienie swoim pracownikom jak najlepszych warunków pracy. Z obliczeń firmy Martela wynika, że koszty związane z dbałością o lepsze, wygodniejsze miejsce pracy nie przekraczają 30-50 zł miesięcznie na pracownika. Natomiast zyski mogą być kolosalne. Specjalnie opracowane KPI, czyli Key Performance Indicators, mówią o tym, jak efektywnie zwróci nam się inwestycja w lepsze wyposażenie stanowiska pracy. Tak więc można obliczyć, ile firma zarobi dobrze przygotowując stanowisko pracy.
Efektywność pracy poszczególnych osób jest ważna dla całej organizacji, dlatego istotne jest, by organizacja była w stanie wpływać, „programować” zachowania, sposób komunikacji, integracji swoich pracowników. Jest to w pełni możliwe przez kreowanie odpowiednich warunków pracy. Kiedy lubimy swoje miejsce pracy, ludzi, z którymi pracujemy, to wykonywane przez nas obowiązki nie będą tylko uciążliwym zadaniem, ale istotną częścią naszego życia i coraz częściej jego pasją. Właściwe, przyjazne, inspirujące i komfortowe otoczenie sprzyja efektywności. Jakość naszego życia jest związana z jakością naszego otoczenia, w którym najczęściej przebywamy. Najwięcej czasu w ciągu dnia spędzamy w biurze, więc jakość naszego życia zależeć będzie od tego, jakie jest miejsce, w którym pracujemy. To zaś bezpośrednio odzwierciedla się w naszym życiu, kontaktach międzyludzkich, relacjach w pracy i poza nią, a przede wszystkim naszej aktywności, kreatywności i efektywności pracy.
Dlatego w dzisiejszym świecie pracodawca musi mieć świadomość, jak wielką rolę dla pracownika odgrywa otoczenie, w którym wykonuje on swoje zadania. Pozwala to na właściwe i pełne wykorzystanie potencjału danej osoby i przywiązanie jej do organizacji. Stwarza to lepszy wizerunek firmy i sprawia, że ludzie chcą dla niej wydajnie pracować przez długi czas. Dzięki temu firma jest konkurencyjna na rynku, lepiej spełnia wymagania swoich klientów i odnosi sukcesy. Biuro buduje wizerunek firmy jako pracodawcy. To jedno z najlepszych narzędzi, jakie wpływa na pracownika każdego dnia. Bardzo często korzyści finansowe stają się mniej ważne od komfortowych warunków pracy, zwłaszcza że coraz częściej inwestujemy w jakość domowego wnętrza czy służbowych spotkań i hoteli, a na wakacje wybieramy luksusowy hotel.
Dlaczego więc nasze miejsce pracy miałoby być niepotrzebnym dysonansem w naszym życiu? Nowe trendy projektowania wnętrz nie narzucają pracownikom przestrzeni, w której będą przebywać, ale angażują ich do dzielenia się spostrzeżeniami, potrzebami, analizują sposób pracy poszczególnych działów, zachowania, czas, jaki spędzają przy biurkach, itp. Każda osoba w firmie powinna znaleźć swoje miejsce w przestrzeni biurowej. Warto zwrócić uwagę, że zachowania ludzi i relacje między nimi zależą od otoczenia, w którym przebywają, tak jak inaczej zachowujemy się w gwarnym pubie, a inaczej na rodzinnej kolacji. Wnętrze wpływa na kulturę organizacyjną. Dlatego też budując wnętrze naszego biura jesteśmy w stanie wpływać na zachowania pracowników, programować je, eliminując, poprzez odpowiednie otoczenie, zachowania niepożądane, a wspierając występowanie tych, które są dobre dla naszej organizacji. Projekt biura powinien odzwierciedlać wartości, które kultywuje dana firma.
Nowe koncepcje związane z aranżacją biura usuwają granice między szefem a pracownikiem, sprawiają, że firma, która określa się jako rodzinna i przyjazna, rzeczywiście jest taka dla wszystkich pracowników. Od tego bowiem zależy jej rynkowy sukces.
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager