Jesteś w: Manager » Pełen relaks

Muzyka i joga – rozmowa z Tomaszem Stańko

16.11.2015 19:38  Pełen relaks
Muzyka i joga – rozmowa z Tomaszem Stańko

Muzyka i joga


Wybitny trębacz Tomasz Stańko o festiwalu Jazzowa Jesień, potrzebie większego wsparcia kultury przez władze i korzyściach płynących z uprawiania jogi


Za kilka dni, 8 listopada, zaczyna się Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej, festiwal z udziałem wielu gwiazd światowego formatu, który od 13 lat firmuje pan własnym nazwiskiem. Czy oznacza to, że został pan menedżerem?

Od razu sprostuję – zawsze byłem w każdym calu artystą. W Bielsku-Białej odgrywam rolę dyrektora programowego, w czym zresztą dzielnie wspomaga mnie córka – Anna. To właśnie ona wzięła na siebie wszystkie obowiązki natury formalnej – jest też moim menedżerem. Radzi sobie w tej roli znakomicie, choć inaczej planowała karierę, wybierając studia socjologiczne. Program przygotowujemy wspólnie, korzystając też z sugestii Manfreda Eichera – założyciela i szefa wytwórni ECM.


Podobnie jak wielu miłośników jazzu z zazdrością spoglądam na program pańskiego festiwalu, zwłaszcza ze względu na nazwiska muzyków reprezentujących ECM. Czy pańscy koledzy – wybitni muzycy – nie mogliby również pojawić się w Warszawie?

W przypadku tego rodzaju międzynarodowego przedsięwzięcia niezbędna byłaby pomoc stołecznych władz. Chciałbym podkreślić, że z propozycją zorganizowania Jazzowej Jesieni zwrócili się do mnie prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult i szef Domu Kultury Władysław Szczotka. Na marginesie – w związku z tym, że prezydent jest wielkim zwolennikiem jazzu tradycyjnego – co roku wpisujemy do programu tego rodzaju koncert… Szkoda, że w naszym kraju ciągle jeszcze niewielu przedstawicieli władz rozumie, jak ważną rolę może i powinna odgrywać kultura. Zupełnie inaczej wygląda to w Europie Zachodniej. Wielu moich znajomych, świetnych jazzmanów – m.in. Enrico Rava, Paolo Fresu i Nils Landgren – od lat angażuje się w duże projekty muzyczne przygotowywane wspólnie z władzami lokalnymi...

Do zapoznania się z pozostałą częścią wywiadu zapraszamy do listopadowego numeru Managera.

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager