Jesteś w: Manager » Pełen relaks

5 pereł Kruga

19.02.2015 14:01  Pełen relaks
5 pereł Kruga TAM, GDZIE KOŃCZY SIĘ SZAMPAN, ZACZYNA SIĘ KRUG – TAK BRZMI JEDNA Z DEWIZ NAJZNAMIENITSZEGO FRANCUSKIEGO DOMU SZAMPAŃSKIEGO KRUG, KTÓRY NIEPRZERWANIE OD 1843 ROKU DAJE PRZYJEMNOŚĆ ZNAWCOM TEGO TRUNKU.

Dom szampański Krug istnieje od sześciu generacji we francuskim Reims. Powstaje tu około 700 tysięcy butelek szampana rocznie. Krug to pierwsza na świecie luksusowa marka szampana. Jej założyciel, niemiecki imigrant z Moguncji, Joseph Krug stworzył trunek unikalny, który nie miał nic wspólnego z tymi, które istniały w XIX wieku: wysublimowany, zaskakujący w smaku, niespotykany. Jego ambicją było wyprodukowanie szampana niezwykłej jakości, eleganckiego, o bogatych walorach smakowych. Powstał Krug Grande Cuvée, co roku niezmiennie zadziwiający podniebienia smakoszy na całym świecie. Dzisiaj wszystkie pięć rodzajów cuvée szampańskiego domu Krug – Krug Clos du Mesnil, Krug Clos d’Ambonnay, Krug Vintage, Krug Grande Cuvée oraz Krug Rosé – produkowanych jest w ten sam wystudiowany sposób.
Swoje smaki i aromaty zawdzięczają przede wszystkim starannemu doborowi winogron używanych do ich wytwarzania, pochodzących z 250 wyselekcjonowanych winnic wybranych z listy 270 tysięcy istniejących w regionie Szampanii. Krug jest ponadto bodaj jedynym domem szampańskim, który fermentację wszystkich swych win przeprowadza w drewnianych beczkach. Nawet szampany nierocznikowe dojrzewają tutaj dłużej – 6 lat, te rocznikowe rozwijają się nawet przez lat 10. Nic dziwnego, że szampany od Kruga to niezmiennie klasyczny, elegancki i niepowtarzalny styl.

NIEZWYKŁA LEKKOŚĆ BĄBELKÓW
Krug Clos du Mesnil jest szampanem z jednej winnicy, jednego rodzaju winogron zebranych w jednym roczniku. To szampan typu Chardonnay. Winogrona zbierane są z liczącej niecałe dwa hektary winnicy, od 1698 roku okolonej murami i położonej w sercu wioski Mesnil -sur-Oger. Z kolei Krug Clos d’Ambonnay powstaje z winogron odmiany Pinot Noir, ze słynnej z tej odmiany w Szampanii winnicy w Ambonnay.
Krug Vintage powstaje z trzech odmian winogron zebranych w jednym roku, starannie wybranych, by oddać niezwykłość danego rocznika, przez co roku Krug Vintage jest niepowtarzalny. W Krugu mawia się, że jego szampan Vintage to wizja danego rocznika według jego kreatorów. Każdego roku część butelek szampana trafia do piwnic w Reims, siedziby marki, gdzie w idealnych dla tego trunku warunkach czekają na specjalną okazję, tworząc niepowtarzalną kolekcję Kruga, Krug Collection. Szampany rocznikowe od Kruga owiane są legendą. W 2002 roku z okazji odejścia na emeryturę Henri’ego Kruga otwarto wszystkie butelki rocznikowych szampanów, w powstawaniu których miał on swój udział, a więc z lat 1962-88.
Legendarny Krug Grande Cuvée łączy w sobie najlepsze smaki 120 win z 10 różnych roczników z winogron Pinot Noir, Chardonnay i Pinot Meunier. Niektóre z tych mają nawet 15 lat. Smak i aromat tego niezwykłego szampana odznacza się niezwykłą harmonią, a degustujący trunek wyczuwają w nim zapach jabłek na drzewie, kwitnących kwiatów, nuty suszonych owoców, marcepanu, migdałów, miodu i świeżość cytrusów. Bąbelki sprawiają, że szampan ten odznacza się niezwykłą świeżością i lekkością.
Krug Grande Cuvée to produkt flagowy, najdoskonalsza ekspresja stylu domu szampańskiego Krug. To wytrawny szampan, pełen świeżych aromatów i mocy – doskonale zrównoważony, intensywny, pełen smaku dojrzałych owoców i miodu. Stworzony ze starannie wyselekcjonowanych winogron, zbieranych ręcznie i dostarczanych od pokoleń przez tych samych plantatorów. Minimum sześcioletni okres dojrzewania w piwnicach nadaje szampanowi głębię i odpowiednią harmonię. Synonim bogactwa, świeżości, mocy i subtelności.

RÓŻOWY EKSPERYMENT
Przez 140 lat istnienia szampański dom Krug świadomie unikał tworzenia różowego szampana. Tak było też w przypadku Paula Kruga, który stał na czele domu w latach 70. ubiegłego wieku. Tymczasem w 1976 roku jego synowie, Henri i Remi, w tajemnicy przed ojcem zaczęli eksperymentować z nowym smakiem. Powstał Krug Rosé. W 1983 roku dali go do spróbowania ojcu w degustacji w ciemno, kiedy nie wiedział, co pije. Zdezorientowany dziwnym smakiem Paul myślał najpierw, że ktoś spróbował podrobić Kruga, jednak synowie wyznali mu tajemnicę. Paul zachwycił się trunkiem mówiąc: „Krug Rosé to przede wszystkim Krug, a dopiero potem Rosé.”

DŁUGOWIECZNY, NIEZAPOMNIANY
Krug, jako jedyny wśród największych domów szampańskich, dokonuje procesu fermentacji win w małych, dębowych beczkach. Dzięki tej metodzie Grande Cuvée zyskuje wyjątkową długowieczność. U Kruga wszystko zaczyna się od starannego wyboru każdej kiści winogron, które następnie trafiają do dębowych beczek. Wina bazowe nie dojrzewają w beczkach, ale w nich powstają, gdyż po winobraniu winogrona przebywają w beczkach przez kilka tygodni, a młode wino nabiera charakteru, mogąc być następnie podstawą do doskonałego blendu. Nad wszystkim czuwa Chef de Caves Eric Label i syn Henri’ego Kruga, Olivier. Kosztują oni wina z danego rocznika, jak również starsze, by wiosną stworzyć unikalny szampan z danego roku.
Zdaniem znawców: „Nigdy nie zapomina się pierwszego razu, kiedy kosztuje się szampana Krug”. Przygoda z Krug Grande Cuvée z pewnością do takich niezapomnianych przeżyć należy. Nic więc dziwnego, że trunek ten może poszczycić się wysokimi ocenami ekspertów. Krug Grande Cuvée to 90/100 od Parkera, dwie gwiazdki w Guide Hachette des Vins, 19/20 od Bettane & Desseauve, 17/20 w Revue du Vin de France, 18/20 w Le Point Spécial Champagne i 95/100 od Wine Spectator.
Krug jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych i luksusowych producentów w Szampanii. W rankingu najdroższych szampanów świata od lat znajduje się w ścisłej czołówce. Olivier Krug, przedstawiciel szóstego pokolenia tej winiarskiej rodziny, twierdzi, że każdy rocznik to inna historia, inne emocje, a przede wszystkim niezmiennie wielka przyjemność.
Olivier Krug jest dzisiaj dyrektorem Kruga. Jeszcze kilkanaście lat temu pakiet kontrolny własności Kruga posiadała firma Rémy Cointreau. Od roku 1999 Krug należy do luksusowego koncernu Louis Vuitton Moët Hennessy, właściciela innej prestiżowej marki szampana – Dom Pérignon.
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager