Jesteś w: Manager » Nieruchomości

Program Mieszkanie Plus nabierze tempa?

08.02.2019 14:27  Nieruchomości
Program Mieszkanie Plus nabierze tempa? Rządowy program Mieszkanie Plus miał pomóc tym rodzinom, których nie stać na zakup własnego M. Jeszcze w zeszłym roku premier Mateusz Morawiecki zapowiadał budowę nawet do stu tysięcy nowych lokali. Tymczasem od startu Mieszkania Plus powstało zaledwie kilkaset mieszkań.

Program Mieszkanie Plus miał oferować średniozamożnym Polakom dostęp do mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Niestety pula lokali oddanych do użytku do tej pory nie przekroczyła 500 mieszkań. Dużym problemem w realizacji programu jest podaż gruntów - większość gruntów przekazanych przez starostów i agencje Skarbu Państwa okazała się nieprzydatna do realizacji celów inwestycyjnych. Problem stanowi również realizacja inwestycji, ponieważ deweloperzy niechętnie zgłaszają się do rządowego programu. Ich działalność opiera się na krótkim kredycie oraz jego szybkiej spłacie, natomiast inwestycje w mieszkania na wynajem zwracają się przez wiele lat.

Zobacz także: Biorąc kredyt hipoteczny, pamiętaj o miejscu parkingowym

W tej chwili po zakończeniu etapu przedinwestycyjnego jest około 30 tys. lokali. Artur Soboń, Sekretarz Stanu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, zapowiada, że w ciągu I kwartału 2019 r. liczba ta wzrośnie o 10-15 tys. mieszkań. Głównym założeniem  Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju jest osiągnięcie liczby 100 tys. mieszkań na różnym etapie realizacji do końca tego roku. Rząd zakłada, że na poprawę wyniku programu Mieszkanie Plus wpłynie nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Nowe prawo ureguluje bowiem zasady przekazywania nieruchomości do banku ziemi.

Dodatkowa pomoc dla najemców


W styczniu tego roku ruszył kolejny program dla najemców - Mieszkanie na Start. Nieco modyfikuje on główne założenia programu Mieszkanie Plus. To rządowy pomysł na dofinansowanie najmu dla tych Polaków, których nie stać na zakup lub samodzielny wynajem mieszkania. W ramach programu najemcy mają otrzymywać dopłatę do najmu w wysokości uzależnionej od lokalizacji mieszkania, jego wielkości i liczby mieszkańców. Program powstał przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi, osobach młodych, niepełnosprawnych oraz o seniorach. O dofinansowanie mogą ubiegać się te gospodarstwa domowe, których średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, przy czym każda kolejna osoba zwiększa ten pułap o 30 pkt proc.

Zobacz także: Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ochroni nabywców mieszkań


Inwestycje.plObejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

PODSUMOWANIE ROKU 2018 (DEWELOPERZY): Mateusz Mucha, DM Navigator   Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 9: Konrad Okła (18.01.2019)
 
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie