Jesteś w: Manager » Moje podatki

5 powodów, dla których warto skorzystać z programu PIT

10.01.2018 08:51  Moje podatki
Początek roku to dla większości z nas pierwszy moment, gdy zaczynamy myśleć o rozliczeniu podatku. Co prawda na złożenie PIT-u mamy czas do 30 kwietnia 2018 roku, jednak nie warto zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę. Od kilku lat nie musimy składać deklaracji podatkowej w urzędzie skarbowym. Dużo prostszym rozwiązaniem są programy PIT, dzięki którym możemy rozliczyć się z fiskusem przez internet.

Chociaż początkowo Polacy nie byli przekonani do składania deklaracji podatkowych online, z każdym rokiem wzrasta ilość podatników, wybierających tę formę rozliczenia. Co sprawia, że programy PIT zyskują na popularności? Jakie korzyści może nam przynieść rozliczenie przez internet?

 1. Wygoda

Osoby, które przyzwyczaiły się rozliczania podatku w tradycyjny sposób, wiedzą doskonale, jak żmudny bywa to proces. Najpierw należy pobrać druk, następnie go wypełnić i zanieść do urzędu skarbowego. Jeśli decydujemy się złożyć deklarację tuż przed końcem terminu, musimy być przygotowani na stanie w długich kolejkach, co pochłania mnóstwo czasu i nerwów. Program PIT pozwala nam wysłać deklarację podatkową bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że mamy dostęp do internetu lub ściągnęliśmy odpowiednią aplikację na dysk komputera.

 2. Oszczędność czasu

Chociaż rozliczenie podatku nie wydaje się niczym trudnym, wiele osób jest przerażona na samą myśl o wpisywaniu cyferek w niewielkie rubryki. Wielogodzinne wypełnianie formularza i uzupełnianie wszystkiego od nowa, gdy gdzieś pojawił się błąd, to tylko niektóre niedogodności związane z wypełnianiem deklaracji papierowej. Tymczasem programy PIT są bardzo intuicyjne, a co więcej, większość danych zostaje uzupełniona automatycznie na podstawie zeznania przesłanego przez pracodawcę. Dzięki temu złożenie deklaracji podatkowej zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
 

3. Bezpieczeństwo

Kolejną zaletą programów PIT jest bezpieczeństwo, jakie dają użytkownikowi. Aby wysłać deklarację przez internet, nie musimy posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Weryfikacja podatnika następuje poprzez podanie kwoty przychodu wskazanego w zeznaniu z poprzedniego roku. Jest to wartość na tyle unikatowa, iż nie ma ryzyka, że popełnimy błąd. Ponadto dopóki nie wstawimy odpowiedniego ciągu cyfr, deklaracja nie zostanie wysłana. Jeśli składamy deklarację poprzez program PIT, na koniec otrzymujemy tzw. UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jest to dowód, że złożyliśmy roczne zeznanie podatkowe, oraz że rozliczyliśmy się z fiskusem w odpowiednim terminie.   

 
4. Mniejsze ryzyko popełnienia błędu

W związku z tym, że program PIT daje możliwość skorzystania ze wstępnie wypełnionej deklaracji, (w przypadku PIT-37 i PIT-38) ryzyko, że źle wpiszemy dane do formularza spada niemalże do zera. Jeśli jednak zdarzy się, że w naszej deklaracji pojawił się błąd, możemy szybko wprowadzić korektę i zniwelować pomyłkę.

5. Szybszy zwrot podatku

Jeśli korzystamy z ulg podatkowych lub nasze dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, możemy liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. W związku z tym, że bywają to całkiem spore kwoty, podatnikom zależy, aby otrzymać je jak najszybciej. Jeśli złożymy deklarację za pomocą programu PIT, zwrot podatku może trafić na nasze konto już po kilku dniach.

Na złożenie PIT-u za 2017 rok mamy jeszcze trochę czasu, jednak warto o tym pomyśleć już teraz. Tym bardziej że dzięki programom internetowym, jak np. Program PIT Pro 2017/2018  www.podatnik.info/program_do_pit nie jest to już przykry obowiązek, a łatwe i wygodne zajęcie, które nie powinno nam zająć więcej niż kilka chwil.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste