Jesteś w: Manager » Style i trendy

Nie tylko kalendarz

03.02.2015 12:38  Style i trendy
"Człowiek to brzmi dumnie" - to temat przewodni najnowszego kalendarza firmy Gedeon Richter, w którego powstaniu uczestniczyli słynni polscy rysownicy, min. Lutczyn, Sawka  Raczkowski. 

W tegorocznym kalendarzu dominuje feeria uczuć, trochę ironii, sarkazmu, dumy, zadumy, ale przede wszystkim dużo humoru i dystansu. Tym razem, bowiem, najlepsi polscy rysownicy satyryczni musieli zobrazować swoją wizję człowieka XXI wieku i zmierzyć się z cytatem Maksima Gorkiego „Człowiek to brzmi dumnie”.

Na 12 stronach artyści kilku pokoleń sportretowali w krzywym zwierciadle nas samych, w sposób który bawi, czasem zawstydza, ale zawsze skłania do refleksji.

Autorem koncepcji i oprawy artystycznej jest Andrzej Pągowski, który uważa, iż „największą wartością dodaną tego kalendarza jest firma, która z jednej strony produkuje lekarstwa, czyli coś co ma nas chronić i wydłużać nam życie, regularnie wydaje coś co jest artystyczne i przy okazji komentuje, jak to nasze życie wygląda”.
Grafik zaprosił do współpracy 11 wybitnych, ale przy okazji zupełnie różnych artystów, dzięki czemu powstała kolejna, międzypokoleniowa  mini galeria polskiej sztuki współczesnej. Kalendarz zyskał już na popularności wśród samych artystów, chętnie zaangażowali się w projekt.

Magdalena Danaj- „Z prawdziwą przyjemnością dołączyłam do projektu, ponieważ za każdym razem jest to bardzo ciekawa pozycja, wyrazista i doskonała pod względem graficznym. Tworzą go wspaniali ludzie i bardzo cieszę się, że w tym roku jestem jedną z nich, chociaż wciąż nie dowierzam.”

Julian Bohdanowicz- „W całym moim rysowaniu od lat starałem się wciągnąć w zabawę oglądającego  a raczej jego wyobraźnię, poczucie humoru i estetyki. Od momentu, kiedy zilustrowałem <<Teorię Względności>>, żaden temat nie jest mi straszny, a co dopiero <<Człowiek to brzmi dumnie>>”.

Andrzej Dudziński – „Kalendarze Gedeon Richter są jedną z rzadkich okazji obcowania z rodzimą twórczością ilustratorską, która rozsławia polskich artystów w świecie. Sam kalendarz, jak i towarzysząca wydawnictwu wystawa oryginałów jest przeglądem wybranych prac czołówki naszych grafików. Tegoroczny temat prowokuje do przewrotnej interpretacji. Andrzej Pągowski zachęcił mnievc  do przypomnienia Dudiego – bohatera satyrycznej serii ze Szpilek, szydzącego z absurdów życia codziennego w PRLu. To deja vu może uświadomi niektórym, że pewne absurdy wcale nie są związane wyłącznie z tamtą epoką”.

Idea piękna i codziennego obcowania ze sztuką towarzysząca temu wydawnictwu, została dostrzeżona przez Narodowe Centrum Kultury, które ponownie objęło tegoroczny Kalendarz patronatem.

Wernisaż kalendarza odbędzie się w dniu 17 lutego 2015 r. w Arkadach Kubickiego,
dla publiczności wystawa dostępna będzie tego samego dnia.
Codzienne obcowanie ze sztuką i pięknem. Bombardują nas setki informacji i obrazów, ale to my sami możemy wybierać to co unikalne, oryginalne, dające przyjemność. W zalewie różnorodnych kalendarzy branżowych, firma Gedeon Richter po raz kolejny udowadnia, że warto doceniać polskich artystów i ich wspierać. W ten sposób przedmiot codziennego użytku, jakim jest kalendarz, pozwala nam na bezpośrednie obcowanie ze sztuką, z różnorodną estetyką i wprowadza nową wartość do otaczającej nas przestrzeni. Jest nie tylko częścią tej lepszej rzeczywistości, ale również zmusza do chwili refleksji i zatrzymania się w środku codziennej gonitwy.

 Dzięki zachowaniu wysokiego poziomu poligraficznego, każdą z prac można oprawić jak grafikę i nadać jej drugie życie w kolejnym roku.


         
                    • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager