Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU

FOMC podniósł stopy - teraz czas na decyzje EBC

14.06.2018 11:42  Komentarze walutowe
FOMC podniósł stopy - teraz czas na decyzje EBC Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, na którym być może zostanie podjęta decyzja o zakończeniu programu zakupu aktywów a przynajmniej powinna rozpocząć się dyskusja w tym temacie. Już wcześniej na rynki docierały sygnały, że EBC będzie starał się podejmować kroki mające na celu wychodzenie z niestandardowych narzędzi polityki pieniężnej.

Kluczowym pytaniem pozostaje jednak to czy zmiana w tzw. forward guidance nastąpi już teraz w obliczu słabszych danych napływających z gospodarki strefy euro oraz niepewności związanej z prowadzoną polityką nowego włoskiego rządu. Dla rynków istotne będą także najnowsze prognozy makroekonomiczne, które najprawdopodobniej będą wskazywały na nieco słabsze tempo wzrostu gospodarczego i wyższą inflację w 2018 roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie przez jakiś czas po zakończeniu programu QE. W oczekiwaniu na to wydarzenie główna para EUR/USD kieruje się w rejon lokalnego szczytu na poziomie 1,1839.

Zgodnie z konsensusem rynkowym FOMC podniósł stopy procentowe o 25pb w związku z czym przedział dla stopy funduszy federalnych wzrósł do 1,75-2,00%. Podtrzymana została deklaracja kontynuacji cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Co więcej, większość decydentów skłonna byłaby widzieć jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku, co przesunęło oczekiwania rynku na łącznie cztery podwyżki stóp procentowych w tym roku.  Ton komunikatu uległ zmianie na bardziej jastrzębi, gdyż zwracano uwagę na solidne tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki oraz wzrost zatrudnienia. Prognoza PKB na 2018 roku została podniesiona z 2,7% do 2,8%. Fed widzi również nieco wyższą inflacje w tym i kolejnym roku w porównaniu do poprzedniej projekcji. W latach 2018-2020 spodziewany jest dalszy stopniowy spadek stopy bezrobocia. Podczas konferencji prasowej Powell ogłosił, że począwszy od stycznia przyszłego roku konferencje prasowe będą odbywały się po każdym posiedzeniu FOMC, co zdaniem szefa Fed poprawi komunikację z rynkiem.

 Na rynku krajowym wsparciem dla złotego w dniu wczorajszym był utrzymujący się pozytywny klimat inwestycyjny. Dziś z kolei złoty będzie pozostawał pod wpływem decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Zdaniem Gatnara z RPP decyzja o zakończeniu programu QE przez EBC nie będzie miała wpływu na polską gospodarkę, chociaż może chwilowo zaszkodzić PLN.


EUR/USD


Pomimo podwyżki stóp procentowych w USA, bez wsparcia ze strony rosnących rentowności, ostateczny bilans dnia dla dolara względem euro nie był dobry. EUR/USD powrócił wczoraj w rejon 1,1800, natomiast dziś para zbliża się w okolice geometrycznego poziomu wynikającego ze zrównania się korekt wzrostowych w stosunku 1:1, 200-okresowej średniej EMA w skali H4 oraz lokalnego szczytu na poziomie 1,1839.  Obszar 1,1830/40 stanowi ważną strefę oporu, której ewentualne przełamanie da zielone światło do dalszej zwyżki w okolice 1,1875, gdzie aktualnie przebiega 50-okresowa średnia EMA w skali dziennej. Najbliższe wsparcie to rejon 1,1725.

GBP/USDGBP/USD wybronił wczoraj wsparcie w rejonie okrągłego poziomu 1,3300. Stronie popytowej udało się dziś przełamać barierę w postaci 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do powrotu w okolice maksimum lokalnego z 7.VI. na poziomie 1,3471. Nieco powyżej tego poziomu przebiega 23,6% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,4375 oraz 200-okresowa średnia EMA, co stanowi opór w drodze do wyższych poziomów cenowych. Wspomniana 100-okresowa średnia EMA wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 1,3395.


Autor: Anna Wrzesińska
Noble Securities

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty