Jesteś w: Manager » IT Manager

Nowe podejście do kwestii bezpieczeństwa danych wg VMware

07.10.2016 10:40  IT Manager

 Według Pata Gelsingera, dyrektora generalnego VMware, liczba przypadków naruszeń bezpieczeństwa IT rośnie dziś znacznie szybciej niż same wydatki na ten cel. Słowa te znajdują swe potwierdzenie w stale zmieniającym się krajobrazie zagrożeń w Internecie. Eskalacja cyberprzestępstw dotyczy nie tylko wirusów czy irytujących wiadomości spam, lecz także skomplikowanych zagrożeń i ataków, stanowiących dziś wyzwanie globalne oraz polityczne.

Organizacje stoją w obliczu ryzyka utraty dochodów oraz dobrej reputacji. Pomimo dostępności zaawansowanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa dane regularnie trafiają w ręce cyberprzestępców. To tłumaczy, dlaczego Gartner wymienia adaptacyjną architekturę bezpieczeństwa wśród dziesięciu strategicznych trendów technologicznych na rok 2016. Firma badawcza wyjaśnia, że "złożoność cyfrowego biznesu w połączeniu z szybko rozwijającą się działalnością hakerów może znacznie zwiększyć możliwości potencjalnych zagrożeń w każdej organizacji". Nowy model cyberbezpieczeństwa wymaga zastosowania nowego rodzaju rozwiązań. Dlatego też nastąpiło przesunięcie roli zarówno sieci definiowanej programowo (ang. Software-Defined Networking – SDN), jak i wirtualizacji sieci, z nowatorskich technologii do kluczowego priorytetu dla organizacji nastawionej na ciągły rozwój.

Czym dokładnie jest sieć definiowana programowo? Mówiąc bardzo skrótowo, jest to przeniesienie modelu operacyjnego maszyny wirtualnej do sieci centrum danych. Wiąże się to z przekształceniem zarządzania operacjami sieciowymi i bezpieczeństwem tak, aby manager sieci miał jak najlepszą widoczność i kontrolę nad danymi. Najważniejszy jest fakt, że SDN zachęca do korzystania z mikrosegmentacji, która zapewnia zabezpieczenia poszczególnych obciążeń – jest to bardziej granularny model. Dzięki sieci definiowanej programowo konkretne sekcje można w razie potrzeby szybko zablokować, a w sytuacji kryzysowych blokują się one automatycznie.

Z perspektywy organizacji korzyści płynące z tego rozwiązania są bardzo realne. Istnieje niezaprzeczalna różnica pomiędzy firmami korzystającymi z odpowiedniej, zaawansowanej ochrony przed stale ewoluującymi zagrożeniami, a przedsiębiorstwami, które w chwili narażenia sieci posiadają niezabezpieczone dane, procesy wewnętrzne oraz adresy IP.  Dziś kluczowym zadaniem dla działów IT jest przestrzeganie oraz ochrona zarządów przed ignorowaniem kwestii głęboko technicznych, których zbagatelizowanie wcześniej czy później niekorzystnie odbije się na wizerunku i finansach firmy.

Paweł Korzec, Systems Engineering Manager – Eastern Europe, VMware

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager