Jesteś w: Manager » Gospodarka

P. Poroszenko: blokada Donbasu uderza w ukraińską gospodarkę

20.03.2017 14:38  Gospodarka
P. Poroszenko: blokada Donbasu uderza w ukraińską gospodarkę Petro Poroszenko ostrzega, że blokada Donbasu uderzy w gospodarkę Ukrainy. Ponadto, zdaniem ukraińskiego prezydenta - związane z blokadą pogorszenie prognoz ekonomicznych spowodowało wstrzymanie zagranicznego kredytu.

Wymiana handlowa z terytoriami zajętymi przez separatystów została zablokowana przez aktywistów i weteranów walk w Donbasie. Następnie blokada została usankcjonowana przez państwo.

Jak poinformował ukraiński prezydent, wstrzymanie wymiany z terytoriami zajętymi przez separatystów już przyniosło uszczerbek ukraińskiej gospodarce. Jak zaznaczył, ucierpiał ukraiński przemysł energetyczny, metalurgiczny, a straty odczuje też budżet kraju. Petro Poroszenko podkreślił, że w wyniku blokady pojawiły się dodatkowe ryzyka dla hrywny, a ministerstwo finansów prognozuje spowolnienie wzrostu gospodarczego.

Według prognoz ukraińskiego resortu finansów, blokada towarowa Donbasu może doprowadzić do spadku ukraińskiego PKB nawet o 2,5 procent. Petro Poroszenko poinformował również, że w następstwie blokady Międzynarodowy Fundusz Walutowy odłożył decyzję co do udzielenia Ukrainie transzy kredytu w wysokości miliarda dolarów.

Ukraińscy weterani i działacze społeczni od końca stycznia prowadzili blokadę handlu z Donbasem. Głównie nie wpuszczali transportów antracytu wydobywanego w zajętych przez separatystów kopalniach. Ostatnio dochodziło do starć blokujących z policją. Władze oskarżyły blokujących o próbę siania chaosu i same zamknęły wymianę towarową z terenami opanowanymi przez separatystów.

IAR
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes