Jesteś w: Manager » Gospodarka

KE gotowa do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu

20.03.2017 14:49  Gospodarka
KE gotowa do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu Komisja Europejska mówi, że jest gotowa do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. Dziś władze w Londynie poinformowały, że oficjalny wniosek o woli wyjścia z Unii zostanie wysłany do Brukseli 29 marca. Dwa dni później szef Rady Europejskiej ma opublikować wytyczne do rozmów rozwodowych.

Rzecznik Komisji Margaritis Schinas powiedział, że Komisja została poinformowana wcześniej o planach brytyjskiego rządu. "Czekamy na list, ale wszystko jest już przygotowane"- dodał rzecznik. Zanim jednak negocjacje Brukseli z Londynem się rozpoczną powinny być spełnione odpowiednie procedury.

Po otrzymaniu wniosku muszą spotkać się przywódcy 27 krajów, by uzgodnić wytyczne dla Komisji Europejskiej do rozmów z Wielką Brytanią - czyli jak daleko negocjatorzy będą mogli pójść w rozmowach z Londynem. "Później Komisja natychmiast wyda rekomendacje dotyczące otwarcia negocjacji, które zatwierdzą przedstawiciele unijnych państw" - dodał rzecznik.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że wytyczne dotyczące rozmów będą gotowe najpóźniej 31 marca. Jeśli natomiast chodzi o naradę na najwyższym szczeblu w sprawie Brexitu, to początkowo mówiło się, że może do niej dojść 6 lub 7 kwietnia. Teraz jednak dyplomaci i urzędnicy w nieoficjalnych rozmowach przyznają, że jest za mało czasu na przygotowanie unijnej strategii i że potrzeba co najmniej czterech tygodni. A to oznacza, że w drugiej połowie maja może dojść do szczytu na którym przywódcy 27 krajów ustalą strategię do rozmów z Wielką Brytanią.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes