Jesteś w: Manager » Gospodarka

Czy dochód się zmniejszy, jeżeli przejmiemy udziały za środek trwały?

09.09.2016 12:25  Gospodarka
Czy dochód się zmniejszy, jeżeli przejmiemy udziały za środek trwały? Podatniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, do której wniosła nieruchomość. Była to działka z budynkiem wczasowym nabyta w formie darowizny. W zamian za nieruchomość przejęła nowoutworzone udziały spółki, których wartość była równa wartości darowizny. Powstał przychód z kapitałów pieniężnych zgodnie z  art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.

Podatniczka uważa, że przychód powinien być pomniejszony o wartość darowizny. Nie zapłaciła podatku dzięki temu, że wartość darowizny była równoznaczna z otrzymanymi przez nią udziałami.

Podatniczka powołała się na art. 22 ust. 1e pkt, który mówi, że w przypadku przejęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny, którego przedmiotem są środki trwałe lub niematerialne i prawne, do kosztów zalicza się wartość początkową przedmiotu wkładu pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne.

Fiskus odrzucił to uzasadnienie, nie znajdując zastosowania powyższego przepisu w sytuacji, o której mowa. Jednocześnie podkreślił, że przepis może być stosowany tylko w przypadku, gdy wkład był wcześniej środkiem trwałym lub wartością niematerialną i prawną. Podatniczka nie wykazała powiązania między nieruchomością a prowadzoną działalnością gospodarczą. W tym wypadku, koszty będą stanowić jedynie opłata sądowa i wynagrodzenie notariusza.
Decyzję Dyrektora urzędu kontroli skarbowej podtrzymał WSA, a następnie NSA.

 Impel Business Solutions 
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes