Jesteś w: Manager » Design XXI wieku

Muzeum Historii Żydów Polskich nagrodzone

27.05.2014 15:55  Design XXI wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich nagrodzone W siedzibie SARP w Warszawie wręczono nagrody architektoniczne dla najlepszych budynków zbudowanych w 2012 i 2013 roku.

Uroczystość odbyła się w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który objął honorowy patronat nad nagrodą. Za najlepsze realizacje współczesnej polskiej architektury jury uznało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Lahldema & Mahlamaki, Nagroda Roku 2013

Laureatami przyznawanej corocznie nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich zostały dwa niezwykle ważne dla polskiej kultury i architektury budynki. W edycjach 2012 i 2013 nagrody przyznano Europejskiemu Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (2012) oraz Muzeum Historii Żydów Polskich, Lahdelma & Mahlamäki Architects. W uroczystości wziął udział Prezydent RP Bronisław Komorowski, który po raz pierwszy gościł w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich, obchodzącego w tym jubileusz działalności.
Nagroda Roku 2013 dla najlepszego obiektu wzniesionego ze środków publicznych: Muzeum Historii Żydów Polskich, Lahdelma & Mahlamäki Architects

W prezentacji opublikowanej na łamach miesięcznika "Architektura-murator" Krzysztof Mycielski pisał, że "zyskaliśmy ikonę architektury już nie o lokalnym, ale europejskim zasięgu, a zarazem obiekt o wielkim znaczeniu dla polskiej tożsamości". Sam architekt wypowiadając się o muzeum podkreślał jego skromność i powściągliwą, uspokojoną estetkę. Powstało muzeum będące pomnikiem i symbolem, który "nie tylko spogląda w przeszłość, ale też odnosi się do przyszłości". Forma zlokalizowanego w sercu powojennej zabudowy Muranowa budynku o szklanej fasadzie opiera się na kontraście prostej bryły na zewnątrz i ekspresyjnego holu wewnątrz. Jak czytamy w opinii jury "ukształtowanie muzeum przeprowadza przestrzeń zewnętrzną przez wnętrze budynku, a doświadczenie tego przejścia staje się dla odwiedzającego doznaniem architektonicznym".

Autorzy: Lahdelma & Mahlamäki Architects, Helsinki
Kuryłowicz & Associates, Warszawa
Generalny projektant: Rainer Mahlamäki
Zespół autorski: Ritte Id, Maritta Kukkonen, Miguel De Silva, Jukka Savolainen, Markus Wikar, Maija Sillanpää, Stefan Kuryłowicz, Ewa Kuryłowicz, Paweł Grodzicki, Marcin Ferenc, Tomasz Kopeć, Michał Gatkowski, Piotr Kudelski,
Architekt sprawdzający: Piotr Kuczyński
Inwestor zastępczy: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Wykonawca: Polimex Mostostal, Warszawa

Prezentacja realizacji znalazła się na łamach numeru 6/2013 miesięcznika "Architektura-murator"

Dwa pierwsze równorzędne wyróżnienia przyznano pracowniom KKM Kozień Architekci za Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu i JEMS Architekci za rozbudowę Biblioteki Raczyńskich przy Placu Wolności 19 w Poznaniu. Drugie wyróżnienie otrzymała pracownia Ultra Architects za projekt Domu nad morzem w Pobierowie, a wyróżnienie za najlepszy obiekt wzniesiony ze środków publicznych w 2013 roku przyznano pracowni architektonicznej Studio A4 za adaptację starej transformatorowni na potrzeby Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

Wśród nominowanych obiektów znalazły się: zespół administracyjno-kongresowy targów Kielce (II etap rozbudowy) (Biuro Studiów i Projektów architekt Barbara Średniawa), budynek wielofunkcyjny „Plac Unii”, Warszawa (Kuryłowicz & Associates), Aula Dydaktyczno-Widowiskowa Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku Arkon Jan Kabac, Białystok + Meteor Architects, Białystok, Pawilon plażowy nad Wisłą w Warszawie (Ponadto grupa projektowa), budynek biurowo-usługowy „Chmielna 25”, Warszawa (Bulanda, Mucha Architekci).

Skład jury Nagrody Roku 2013:
- Przewodniczący Jury Marek Perepeczo, Wiceprezes SARP
- Karel Cieślar, Stowarzyszenie Architektów Czeskich
- Maciej Gardiasz, SARP Szczecin
- Piotr Lewicki, SARP Kraków
- Marta Sękulska-Wrońska, SARP Warszawa
- Bolesław Stelmach, SARP Warszawa
- Henryk Zubel, SARP Katowice


Żródło: Murator.pl
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

manager